Gece sık uyanma ve gece beslenmesi Gece sütünü kesmek Soru-Cevap Uyumayan çocuklar

Kesintisiz Gece Uykusu Her Ailenin Dileği !

Soru:

Teşekkürler böyle hizmet için.
Merhaba kızım 16 aylık ve 2 ay oldu emzirmeyi bırakalı biberonla sut içiyor. Aksam saat 9-10 gibi emziğini isteyip uyumak ister ve uyur da. 1- 1,5 saat sonra uyanır, süt ister, içer, tekrar emzikle geri uyur. Gece yarısı yine uyanır bu sefer sadece emziğini veririm uyur. Çalışan bir anneyim ve düzene sokmak istiyorum, çok yoruluyorum, sinirlerim yıpranıyor ve kırıcı oluyorum. Emziksiz uyumaz, asla ayakta beşikte kucakta sallanmaktan hoşlanmaz. Yanında yatarsam daha çabuk uyur. Ama gelin görün ki en fazla 2 saat sonra uyanır gece uykusuna yatınca. Lütfen yardım edin.

Cevap:

Merhaba, aslında uyku saati ve kendi başına uyuması bile pek çok aile için gıpta edilecek durumlar. Ama elbette kesintisiz uyuması her ailenin isteğidir. Uykusu diş, ayrılık kaygısı ( bu aylarda anneden ayrı kalma endişesi gece uykularını etkileyebilir) , rüya görme gibi sebepler uykuyu bozabilir. Öncelikle bu sebeplerin tespit edilmesi yararlı olacaktır. Emziksiz uyuması için bir uyku arkadaşı ya da eşya kullanması için yatağına bırakılabilir. Emziği bırakmak gündüz başlanması gereken ve gece devam edilecek olan bir davranış değişikliğidir. Ama eğer emziği bırakmayı düşünmüyorsanız yatağına birkaç emzik koyabilirsiniz ve uyanınca kendisi birini bulup emebilir. Ancak emmeyi bıraktığına göre artık emziği de yavaş yavaş bırakabilirsiniz. Gece sütünü vermemeniz daha uzun bir uyku sağlayabilir, midesi dolu olduğunda daha sık uyanabilir. Hem hazım hem gazdan dolayı döne döne kendini uyandırabilir. Ama tabi bu durumu doktoruyla konuşmanız gerekir. Bir de uyanmalarını mümkünse kamera ile izleyip yeniden uykuya dalıp dalamayacağını gözlemlemenizi tavsiye ederim. Bazen anne-babalar çocuğun uykusu açılmasın, sonra zor uyur diye ilk ağlamasında bebeğin yanına koşup yeniden uykuya dalmasını sağlıyorlar, ancak bu şekilde olan anında müdahalelerle çocuk hiç kendi kendine uyumayı deneme imkanı bulamıyor. Ağlatın ve izleyin demiyorum ancak bir izleyin ve ona göre müdahale edin, bazen bebekler uykularında ağlama-bağırma arası birtakım sesler çıkarıp birkaç dakika içinde yeniden uykuya dalabiliyorlar.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Tuğçe Acaröz Oğuz

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Çocuk Gelişimi Uzm. Tuğçe Acaröz Oğuz • Yorumlar

  1. Merve Erdem

   merhaba, benim oğlum 2 aylık hem anne sütü hem mama veriyorduk ; faKat biberon ucunu değiştirdik bir daha mama almadı. Doktorumuza danıştık mamayı kaşıkla verin dedi onuda denedik kaşıkla da almadı. Acaba mamayı mı beğenmiyor artık yoksa sadece anne sütünü alması daha mı iyi? şansımı fazla zorlamasam mı ne:):)

  2. Bugra Mehtap Yilmaz

   Merhaba ben oglum 6 ayi bitirdi ve uyku sorunumuz var yani gunduz 1 saat bile uyumuyor gece ise 2 saate uyaniyor hala gunduzleri ve geceleri uyku saatini ayarlayamadim yardimci olur musunuz

  3. Büşra ARDAHAN

   Benim oğlunda 10 ayını bitirdi ama hala geceleri uykumuz yok gündüzlerinde yarım saat bile sürmeden uyanıyor ne yapmam gerekiyor lütfen acil cevap istiyorum?

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi