Bebek Bebek bakımı Kolik Yenidoğan

Kolik Bebek Bakımında Öneriler

kolik

 

“Kolik”  Tedavisi

Kolik bir bebekle başa çıkmak çok yorucu olabilmektedir. O yüzden kendinize de iyi baktığınızdan emin olun. Bebeğin sürekli ağlamalarından dolayı onu ve kendinizi suçlamayın. Kolik kimsenin suçu değildir. Sakin ve rahat olmaya çalışın. Unutmayın ki bebeğiniz bu kolikten sonunda kurtulacak.

Kolikten kurtulmak için kanıtlanmış bir tedavi biçimi yoktur. Ama her zaman sizin ve bebeğiniz için hayatı kolaylaştıran yollar mevcuttur.

 

Öncelikle eğer bebeğiniz aç değilse, beslemeye çalışmayın. Beslemek  yerine onu oyalamaya çalışın. Ayrıca bunları da yapabilirsiniz:

*Bebeğinizi kucağınıza alıp yürüyün ya da bir sallanan sandalyeye oturun. Değişik pozisyonlar deneyebilirsiniz.

*Beslenme esnasında bebeğin gazını daha sık çıkarın.

*Bebeğinizi bacaklarınızın üstüne yüzüstü yatırın ve sırtını ovun.

*Bebeğinizi salıncak ya da titreşimli yatak vs ye koyun. Bu tip hareketler rahatlatıcı etki yaratır.

*Bebeğinizi ana kucağına/araba koltuğuna koyun ve arabayla gezintiye çıkın. Titreşim ve arabanın hareketleri sakinleştirici olabilmektedir.

*Müzik dinletin. Bazı bebekler seslere de hareketlere olduğu gibi duyarlıdır.

*Bebeğinizi beyaz gürültü olan makinaların (saç kurutma makinası, vantilatör, aspiratör, elektrik süpürgesi sesi gibi seslere beyaz gürültü denir) seslerini seviyor ve onlarla sakinleşiyor olabilir. Bunun için makineleri yanında çalıştırmanıza gerek yok. Artık Profilo Ninni Makinesi ile her zaman beyaz gürültü veya müzik dinletebilirsiniz. Akıllı telefonlarımıza indirebileceğimiz bir uygulama olan Ninni Makinesi ile telefonunuzu uçak moduna alarak gece boyu tekrarlayan bu müzik ve sesler ile uykuya devam etmesine destek olabilirsiniz. Uykusuz Anneler Kulübü’nün önerisi olan Profilo Ninni Makinesi‘ni telefonunuza ücretsiz olarak şu linkten indirebilirsiniz uykusuz anneler 🙂

*Bazı bebekler de uyaranların azaldığı ortamlara ihtiyaç duyarlar. 2 aydan daha küçük bebekler için karartılmış odada kundak şeklinde durmak da rahatlatıcı olabilmektedir.

 

Bu zaman zarfında, eğer ihtiyacınız varsa bebek ağlamalarından kendinize bir mola verin. Böyle bir durumda arkadaşlarınız ve akrabalarınız bebeğinize göz kulak olmaktan dolayı memnun olacaklardır. Eğer çevrenizde bebeği bırakacak kimse yoksa, beşiğine bırakıp bir mola vermek hiçbir sorun yaratmaz.

 

Eğer bebeğinizin ateşi 38 derece yada daha fazlaysa ve 2 saatten fazladır ağlıyorsa, bir türlü avunmuyorsa, iştahı yoksa, ishal ve kusma varsa, ya da uyku düzeni bozulduysa doktora başvurun. Ayrıca bebeğinizin kolik mi yoksa başka bir sağlık problemi mi var karar veremiyorsanız, doktora başvurmanız uygun olacaktır.

* Bu içerik Profilo Ninni Makinesi’nin desteği ile hazırlanmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

  1. ninnicicom

    Uyku problemi yaşayan kolik bebeğinizi uyutmak için http://ninnici.com/cocuklar-icin-kolik-bebek-videolari adresindeki videoları bebeğinize dinletebilirsiniz.

  2. Filiz Kara

    Kolik bebekler için hazırlanmış faydalı bir uygulama. Benim bebeğimde faydalı oldu. tavsite ediyorum bunu. Benim bebeğim saç kurutma makinası sesi ile sakinleşiyor. https://play.google.com/store/apps/details?id=smobiles.com.sweetdreams

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi