Lohusalık Yaşam

Lohusa Depresyonu (Postpartum Depresyonu)

lohusa

 

Bazı kadınlar, hüzünlenme ve tükenmişlik hissini daha derin yaşarlar ve bu durum lohusa hüznünden daha uzun sürer. Yeni annelerin %10’ u, bu doğum sonrasında başladığı klinik olarak kanıtlanmış olan lohusalık depresyonunu yaşarlar. Lohusalık depresyonu genellikle doğumdan 2-3 hafta sonra başlar, ama aslında lohusalığın herhangi bir döneminde de başlayabilir.

Lohusalık depresyonu yaşayan bir kadın kendisini üzgün, ağlamaklı, ümitsiz, cesaretsiz, değersiz ve yalnız hissedebilir. Ayrıca,

Rutin işleri yapmakta ve konsantre olmakta sorun yaşar,

İştahı kesilir veya yemek yemeye ilgisi kaybolur,

Bebeğine karşı yabancılık hisseder veya bir bağlılık hissedemez,

Mevcut durumundan bunalmış hisseder ve her şeyin düzeleceğine dair umudu olmaz,

Her gününü mutsuz, sıkıcı, memnuniyetsiz ve ilgisiz geçireceğini hisseder,

 

Bütün bu duygu ve düşünceler bir kadın için çok ağırdır – özellikle de en mutlu zamanlarının bu günler olacağını hayal ederken… Birçok kadın bunları yaşadığını başkalarına anlatmaktan kaçınır. Ama lohusalık depresyonu tıbbi destek ve tedavi gerektiren medikal bir durumdur.

 

Neden olur?

Lohusalık depresyonu her kadını etkileyebilir. Ancak bazı kişiler buna daha yatkındır.

Daha önce hayatında depresyon geçirmiş veya akrabalarından depresyon geçirmiş kişiler olan kadınlar, genetik olarak bunu geçirmeye daha yatkın olabilirler.

Çoğu lohusalık depresyonunun, enerjimizi ve ruh halimizi belirleyen hormonların seviyelerindeki dalgalanmalar sebebiyle olduğu düşünülmektedir. Hamilelikte yükselen östrojen ve progesteron hormon seviyeleri, doğumla birlikte aniden düşerler hatta bazı kişilerde tiroid hormonu da düşüş gösterir. Bu hızlı hormon değişimleri, beyindeki ruh halini düzenleyen kimyasalları etkiler ve üzgünlük, modun düşmesi ve depresyon gibi durumlara neden olur. Stres hormonları da ruh haline ilave etki edebilir.

 

Doktoru ne zaman aramalı?

Eğer bu hüzün ve depresyon hali çok kuvvetli hissediliyorsa, eğer günlerce aralıksız devam ediyorsa, ya da 1-2 haftadan uzun sürdüyse doktorunuzla görüşmelisiniz. Her şeye boş vermiş, hayatın yaşanmaya değer olmadığını düşünen ve hayatına son verme düşüncesinde olan yeni anne olmuş biri hemen doktora başvurmalıdır. Lohusalık depresyonu tedavi edilmezse aylar boyunca devam edebilir. Düzgün bir tedaviyle, bir kadın yine eski normal haline dönebilir. Tedavi; konuşma terapisi, ilaç tedavisi ya da her ikisi birden yapılarak olabilir. Buna ilave olarak düzgün beslenme, egzersiz, dinlenme ve sosyal destek de çok yardımcı olacaktır. Bazı kadınlar bunun için yogayı çok faydalı bulurlar. Bazı araştırmalar, duygu ve düşünceleri belirli yazma teknikleriyle ifade etmenin de depresyon belirtilerini azalttığını göstermiştir.

Depresyon tedavisi olması durumunda, bazı kadınların kendilerini daha iyi hissetmeleri birkaç haftayı bulabilir, bazılarının ise daha uzun sürebilir. Doktorunuza, düzelmenizin ne kadar zaman alacağını ve bu esnada neler yapmanız gerektiğini sorabilirsiniz.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Richie Shockley kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Richelle Waid kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Blanca Camarillo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi