Duyurular

Minopolis’te Çocuklara Gerçek Hayat Deneyimi

minopolis itfaiye

Çocukların en çok istediği şeylerden biri kendi başlarına, bir büyük olmadan, kendi kendilerine yetebilme duygusunu yaşamak..İşte Minopolis bizim deyişimizle “küçük insan şehri” bunu yaşayabilmeleri için çocuklara o imkanı veriyor. Bu yüzden de tüm çocuklar orada olmaya bayılıyor. Biz de geçtiğimiz hafta Şehrin Çocuk Hali’nin daveti ile çok keyifli bir Minopolis deneyimi yaşadık.

Minopolis, Viyana Üniversitesi uzmanlarının iki yıllık araştırma ve planlama çalışmalarının ardından 2005’te Viyana’da açılmış. Türkiye’de ise Arel Üniversitesi akademisyenlerinin uzun inceleme ve çalışmalarıyla Türkiye’ye ve kültürüne adapte edilerek inşa edilmiş, evrensel bir eğitim-eğlence anlayışıyla harmanlanmış bir çocuk şehri…

minopolis inşaat   minopolis fırın

Minopolis’ te 4-14 yaş grubu çocuklar, kendilerine uygun boyutlarda tasarlanmış işyerlerinde -hastane, itfaiye, TV stüdyosu, banka, fabrika vb.- rol oynama yoluyla 100 kadar iş kolunu tecrübe edebiliyor. Psikolog ve eğitimcilerin desteğiyle geliştirilen rol oynama modelleri, temalı istasyonlarda çok gerçekçi bir şekilde yaşatılıyor. Örneğin Minopolis’de itfaiyeci olmak isteyen çocuk, başka hiçbir yerde yapamayacağı şekilde gerçek bir yangını söndürebiliyor. Çocuklar böylece gerçek dünyayı daha doğru algılıyor; yönetimi, liderliği, ekip ruhunu ve toplu olarak hareket etmeyi tecrübe edebiliyorlar.

Mesela bir mesleği denemek için bazı istasyonlarda 4-5 kişilik grup oluşması gerekiyor. Sıraya girip  beklerken çocukların kendi aralarında tanışmamalarına rağmen grup oluşturmaları, yoldan geçen çocukları davet edip “hadi” diyerek kontenjanı doldurup çalışmaya başlamaları bizim orda en hoşumuza giden işbirliği ve ekip çalışması oldu.

minopolis güvenlik1

Minopolis İstanbul’da ileri teknolojiye dayalı bir takip sistemi var. Giriş yapan her çocuğa ve ona eşlik eden yetişkine birer RFID (radyo frekansı ile tanımlama) bileklik veriliyor. Bu bilekliklerle ikisinin de takip edilmesi sağlanıyor. Minopolis’e bir yetişkin eşliğinde giren çocuk Minopolis’den ancak yine aynı yetişkin eşliğinde çıkabiliyor ki bu bizim için çok önemli. Keskin kenarlar, parmakların üzerine kapanan kapılar gibi çocuklara zarar verebilecek yapıların olmaması ve bu güvenlik konularına tasarımdan itibaren dikkat edilmesi dikkatimizi çeken diğer önemli konu.

Ayrıca engelli çocuklarımızı da unutmamışlar, tasarımı engelli çocuklarımızın da deneyimleyebileceği şekilde yapmışlar. Yazımızı yayına aldığımız 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli çocuklarımıza da böyle bir etkinlik yapılması dileğiyle..

Bizi davet eden Şehrin Çocuk Hali’ne ve çok keyifli bir gün geçirmemizi sağlayan Minopolis’e teşekkürler.Güncel bilgiye Minopolis’in aşağıdaki web sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz uykusuz anneler .)

Minopolis 

Minopolis facebook sayfası

Minopolis twitter

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi