Anne Yazıları Uyku eğitimi denemeleri

Nehir’in Uyku Eğitimi Sürecinde Yaşadıklarımız..

Kızımız doğduktan sonra, eşimle aramızdaki sözbirliğinin kızımla iletişimimizi nasıl kolaylaştırdığını ve bazı eğitimleri vermemizde ne kadar etkili ve önemli olduğunu gördük. Bunun en güzel örneğini ise uyku eğitimini verirken yaşadık.

Biz, bazı ebeveynler tarafından canavar gibi görünen Ferber yöntemini benimseyenlerdeniz. Ayakta sallanarak uyumaya alışmış kızımı (ayaktan yatağa koyar koymaz uyandığı için bazı geceler 3-4 saat ayağımda uyuttuğum kızımı), 10 aylıkken Ferber yöntemiyle yatağında uyumaya alıştırdık.

Uyku eğitimi konusunu, hatta aslında, herhangi bir konuda bebeğe eğitim verme konusunu araştırdığınızda karşınıza çıkacak birkaç kelime var: “ Sabır”, “Kararlılık”, “Tutarlılık”. Karşınızdakinin hayata uyum sağlamaya çalışan birkaç aylık bir bebek olduğunu unutmadan, bir şeyi aktarırken belki 100 tekrar yapmaya SABRETMENİZ, hangi eğitimi veriyorsanız bu konuda KARARLI OLMANIZ ve eşinizle ve bebeğin yakın çevresindekilerle ve kendinizle TUTARLI hareket etmeniz gerekiyor.

Uyku eğitiminde de bu geçerli. Kızım yatağında uyumaya çok güzel alışmışken, araya giren soğuk algınlığı ve sürekli anne-baba kucağında yaşamaya başlaması uyku eğitimimizi başa döndürdü. Elbette ilk seferki kadar uzun sürmedi ancak bu seferki zorluğun kaynağı bendim. Çünkü kızımın bana alıştığı kadar, ben de ona alışmıştım ve aklımda benim yanımda daha rahat uyuyacağına dair bir saplantı oluşmuştu. Halbuki yanıma her alışımda süreç daha da uzuyordu. Bu durumda sorunun ondan değil, benden kaynaklandığını fark ettim ve eşimi yardıma çağırdım.

Kızım 16 aylıkken yatağında, kendi kendine uyuma eğitimini eşim verdi ve itiraf etmeliyim ki benden başarılı oldu. ( Akıllara, yatağına koyduk, saatlerce ağladı, yanına gitmedik, gibi şeyler gelmesin.. Uyku saati geldiğinde rutinlerimizi uygulayıp yatağına koydu eşim kızımızı ve biraz yanında kalıp dışarı çıktı. İçerde kalma süresi değişmezken dışarıda kalma süresi gittikçe uzadı.). Ferber’in 3. gününde eşim kızımızı yatağına koyduktan 2-3 dakika sonra, o hala uyanıkken “ben salona gidiyorum babacım, senin uyku saatin geldi,” şeklinde odadan çıktı ve  hiçbir ağlama/ mızırdanmayla karşılaşmadı. Bir seferinde, gündüz uykusu saatiydi, eşim uyutmaya götürdü ve birkaç dakika sonra geldi. Kızımın odadan kendi kendine konuşma ( tabi ki kendi dilinde J ) sesleri geliyordu. Öyle canlıydı ki, “herhalde uykusu yok, boşuna durmasın orda, gideyim yanına” falan derken ben, baktım sesi çıkmıyor.. Ben uykusu yok diye düşünürken uykuya kaymıştı bile o.

Bu küçük insanlar o kadar zeki yaratıklar ki, kimin yanında, nasıl hareket edeceğini de biliyorlar. İşte Aynştayn’ın bile cevabını bulamadığı soru: Baba bir bebeği 1 dakikada hiçbir şey yapmadan uyuturken, anne 2 saat boyunca bebeğin saçıyla oynayarak, sırtını kaşıyarak bebeği nasıl uyutamaz? (Sabit değişmeyen: anne elini çeker çekmez bebek ağlıyor..)

Eyy “ Uyku Eğitimi Veremem Çünkü Bebeğimi Ağlatamamcı” anneler!! Denediniz mi? Bebeğinizin ağlayacağını nerden biliyorsunuz? Kaç gece boyunca bebeğiniz uykuya dalamadığından saatlerce ağladı? Ya da benim gibi elinizi çektiğinizde uyanıyor/ağlıyor diye saatlerce, uyuşmaktan artık bir yabancının eli hissini veren elinizle sırtını kaşıdınız, saçıyla oynadınız – ve uykusunu iyice dağıttınız tıpkı benim gibi – o zavallı yavrucağın? Uyku eğitimi verirken dökeceği birkaç damla yaş emin olun ki kalbinizi dağlayacaktır, ancak uyku düzensizliği bebeğinizin gün içinde daha mızmız ve öğrenmeye kapalı olmasına neden olacak, sizin de yorgunluğunuz mutsuzluğunuza ve onun zor bir bebek olduğuna inanmanıza neden olacaktır. “Bebeğinize çaresizliği öğretiyorsunuz” diyenler, hayır, ben bebeğimin sesine yanıt veriyorum, ama uyumak için bana ihtiyacı olmadığını öğretiyorum ona. Uykusu geldiğinde kafasını yastığa koyup uyuyabileceğini, benden bağımsız bir birey olduğunu öğretiyorum ona.. Ağladığında beyninde bilmem ne kadar hücre öldüğünü söyleyenler, düzenli uyuduğunda, o hücreleri kat be kat telafi ettiğine eminim..

Ha, derseniz ki, sen yapabiliyor musun? Başta yapamadım, çok zor geldi, mantığıma uyuyordu, ancak kızımın yanına gidip o şirin suratını gördüğümde yelkenlerim suya iniyordu. Ancak dümeni eşim eline alıp da birkaç dakikada uyutmaya başlayınca “burada neler oluyor?”  diye soruyorsunuz.. Belli bir şekilde, benim zaafımın farkında olan küçük kuzum beni kullanıyordu. Bebeğinizle uyku sahnesinde kendinizden sıyrılıp şöyle bir dış gözle bakın kendinize, onun mızırdanmaları karşısında el pençe divan durmanıza, o ağlamasın diye en ufak sesine pür telaş cevap verişinize ( bu benim kendimi tasvirimdir).. Ben bu sahneyi gördükten sonra daha kararlı davranmaya başladım.

Sonuç olarak eşim, kızımı uyutmak konusunda muhteşem.. Ben de çabalıyorum, ve yukarıda dediğim tutarlılığın önemini burada gördüm. Ben eşimden farklı hareket ettikçe eşimin oluşturduğu düzen bozuluyor. Şimdilik eşim gibi birkaç dakikada değilse de 20-25 dakikada kızımı uykuya geçiriyorum. ( Eşimle uyumaya gittiklerinde eşim odadan çıktıktan sonra ağlamayan kızım, benimle uyumaya gittiğinde ben odadan çıkınca mızırdanmaya başlıyor ve odaya 2-3 sefer gir çık yapmak durumunda kalıyorum..) Ama azimliyim, başaracağım, başaracağız 🙂

Misafir yazar:Dicle

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. uyan artık

  Dicle Hanım,

  Size sonuna kadar katılıyorum. Bebebeklerin uykuda kazandıkları, uyumak için 20-25 dakika ağlamasından (mızmızlanmasından)kat kat fazla…. Ben oğluma Kim West yöntemi ile 9,5 aylıkken uyku eğitimi verdim. Şu an tam 1 yaşında veee şu 2-2,5 ayda gösterdiği fiziksel ve zihinsel gelişim inanılmaz.

  O huysuz,mutsuz, tüylü bamya gitti. Yerine güler yüzlü bal damlası bir çocuk geldi..

  UYKU EĞİTİMİ ŞART

  • dicle

   Teşekkürler..
   Ben de isterdim kızım ağlamadan bu süreci atlatsın.. Ancak dediğim gibi babasına ya da bakıcısına ağlamayan bebek, ben sırtından ya da saçından elimi çekince yaygarayı basıyor. Bu ne kadar sağlıklı?
   İnsanlar yöntemimizi duyunca ne yaptığımızı bilmeden yargısız infaz yapıyorlar. Ne çocuğumuzu çaresizliğe alıştırdığımız kalıyor, ne “siz kendi çocuğunuzun başını yaktınız, başkasınınkini yakmayın” demeleri.. Oysa biz sadece bu yöntemi denemek isteyenlere neler yaşadığımızı ve bu süreçte karşılaşabilecekleri zorlukları aktarmak istiyoruz.

  • Gulnaz Mammedzade

   peki duzeninin oturmasi ne kadar surdu? ben kizima 8 aylikken kim west metoduyla egitim vermeye basladim. gunduz uykulari sabah erken uyanmalar da duzelmisdi. ama ne oldu bilmiyorum geri dondu sorunlar. artik bir ay oldu egitime basladigim sabah erken uyanmalar ve kisa gunduz uykulari devam ediyor.

 2. ozlem

  Kizim simdi yedi aylik ve hamileleigimin son ayinida eklersek sekiz aydir uykusuzum..emerek uyumaya alistirdim kizimi ve evet bu benim hatamdi tamamen..simdi geceleri o kucagimda uyuyor ben oturuyorum..ferber yontemini nasil uyguladiniz acikcasi detaylari merak ediyorum..denemeye kalkistim ama aglamasina dayanamayacagimi anlayinca yapamadim..calisiyorum bir de zaten gunduz ememiyor gece mahrum kalmasin istedim ama artik tukendim..sizden bu surecte neler uaptiginizi neler yasadiginizi detayli ogrenmek istiyorum mumkunse..artik ikimizin de uyumayi ogrenme zamani geldi..

  • Dicle

   Özlem Hanım,

   İlk deneyimimizi şu linkte bulabilirsiniz:

   http://nehirinannesidicle.blogspot.com/2011/12/uyusun-da-buyusun-ama-nasl-uyusun.html

   İstemek başarmanın yarısıdır. Benim uyguladığım yöntem en doğrusudur demiyorum hiçbir zaman. Biz böyle birşey yaptık ve sonuç aldık.. Her bebek farklı yaradılışta, belki sizin bebeğiniz hiç ağlamayacak, belki 3 kere ağlayacak belki 5 kere.. Bunu kimse bilemez, ancak denemeden siz de bilemezsiniz. Yalnız yöntemleri iyi araştırın ve size en çok uyduğunu düşündüğünüzle başlayın. Aksi takdirde, örneğin ferberde 20 dk dayandıktan sonra bebeğinizi kucağınıza alırsanız ona, 20 dakika ağlarsan istediğini alırsın gibi bir mesaj vermiş olursunuz. Birdahaki sefer sizin alt limitiniz 20 dakikadan başlar.
   Sitedeki Uyku Eğitimi yazılarını okudunuz mu? İşe başlamadan bu yazıları ve daha sonra anne yazıları altındaki yazıları okumanızı tavsiye ederim.
   İnternette diğer annelerin deneyimlerini de okuyabilirsiniz. Ancak başarı hikayelerini daha çok dikkate alın. Kötü sonuçlanmış deneyimlerde ebeveynde mutlaka bir tutarsızlık vardır, ya da bebeğinin o anda bir sıkıntısı vardır.. Bu nedenle o hikayelerden de ne şekilde olmaması gerektiğini öğrenebilirsiniz. ( Benim yazım da aslında biraz buna değiniyor, eğitimde nasıl davranılmamalı? 🙂 )
   Yine de takıldığınız noktalarda her zaman destek ve cesaret vermeye hazırım 🙂
   Deliksiz uykulu geceler dilerim sizlere..

 3. Sezen bozkurt

  Dicle hanim merhaba.. Benimde 4,5 aylik bi oglum var. Biz de dogdugundan beri uyku sorunu yasiyoruz..kucakta gezdirerek veya emerken uyuyor. Ve uykularimiz cok kisa .. Yataga koyar koymaz uyaniyor.. Bunun sebebi de yataginda uykuya dalmamasi :(.. Geceden bahsetmiyelim bile !!! Ama ferber yapamam gibi geliyor, bi türlü cesaret edemiyorum.. Oglum cok gazliydi.. İlk 3ay 2 kere de sesi kısıldi.simdi nasıl bırakayım da aglasin?? Bunun neden baska bir yolu yok? Offf offf…

  • Dicle

   Merhaba Sezen Hanım,

   Ferber bizim seçtiğimiz yöntemdi ve uygulayabildik. Ferber dışında yatır-kaldır, ya da Tracy Hogg yöntemi dedikleri yöntemler var.. Yöntemin adı ne olursa olsun, benim demek istediğim, ağlamayla her an karşılaşabilirsiniz, çünkü ağlamak, konuşamayan bebeğinizin kendini ifade biçimidir, itiraz biçimidir.. Bebeğinizi doktora götürdüğünüzde de ağlıyor olabilir, ancak bu onu muayene ettirmenize engel teşkil etmeyecektir.

   Keşke eğitimi bebeğim sizinki kadar küçükken verebilmiş olsaydım, onca ay uyutma sıkıntısıyla sonra da sık sık uyanma problemiyle uğraşmazdım.

   Bebeğinizi ağlatmadan da bunu gerçekleştirebilirsiniz, ümitsizliğe kapılmayın lütfen.

   Nehir de kucakta gezerek ya da ayakta sallayarak uyuyordu ve artık gücümüz kalmamıştı. Öncelikle size tavsiyem bir uyku rutini belirlemeniz. Zaten varsa rutininiz, bunu uyguladınız ve bebeğiniz örneğin emiyor ve emerken uyuyacak gibi oldu.. Buna izin vermeyin. Beslenmeyle uyku arasındaki bağı koparmamız gerekiyor. Memede uyuyacak gibi olduğunda bebeğimizi sakince uyandırıyoruz, eğer yeteri kadar emmediğini düşünüyorsanız, emzirmeye devam edin, ancak memede uyumasına izin vermeyin. Ve bebeğiniz uyanık ancak uykusu gelmişken yatağına bırakın. Onu yumuşak ve kısık sesle pışpışlayın, elini tutun, yüzükoyun yatıyorsa sırtını okşayın. (Aysun Hanım seminerde bebeklerimizin mutlaka sırtına dokunmamızı söylemişti). Bebeğiniz ağlamıyorsa, sadece mızırdanıyorsa, bu şekilde onu sakinleştirmeye çalışın. Sevdiği, sakinleştiği bir ninni varsa onu söyleyebilirsiniz. Yanına sevdiği bir oyuncağını uyku arkadaşı olarak koyabilirsiniz. Emzik kullanıyorsa zaten benden şanslısınız demektir 🙂 Diyelimki bebeğiniz ağlamaya başladı, alın onu kucağınıza, sakinleştirmeye çalışın, ama yumuşakça, telaşsız, çok sallamadan, bebeğiniz sakinleşince yeniden yatağına yatırın. Bu şekil biraz yorucu olabilir ancak bebeğinze yatağında uykuya dalacağını öğretmek için bir başlangıçtır.. Onun ağlamasının tek anlamı: ” Annecim, ne güzel memede uyuyacaktım, bak ya beni kucağına al gezdir, ya da memeni ver.. Uykum var, asabım bozuldu, ama burda uyumaya alışık değilim.” İşte anne-babalar olarak bize düşen, ona uyumak için bir insana, bir yönteme ihtiyacı olmadığını, uykusu geldiğinde kendi kendine uykua dalabileceğini öğretmek.

   Bu süreçte en önemli faktör, yazımda belirttiğim gibi, anne-baba, ya da bebeğin en yakın çevresindeki kişilerin uyumlu harekeet etmesi, eğitimi veren kişilerin sabırlı ve kararlı olmasıdır.

   Bu eğitiminizin ortasında, dayanamayıp kucağınızda uyumasına izin verirseniz, bebeğiniz yeterince ağladığında ya da ısrar ettiğinde istediğini yaptırabileceğini öğrenecektir. Ona vereceğiniz mesajlar karmaşık olacaktır, ve bir sonraki sefer böyle birşeye kalkıştığınızda süreç sizin için daha uzun olacaktır. Bu yüzden öncelikle sizin kendinizi çok iyi telkin etmiş olmanız ve vereceğiniz eğitime kendinizi çok iyi hazırlamanız gerekmekte.

   Umarım kısa sürede sonuç alırsınız.

 4. mübeccel

  merhaba.Sizi Gülben Hn.’ın programında tanıdım.Benim sorunum ;20 aylık oğlumun benimle uyuması.Eşim kayınpederim öldüğü için yukarıda annesinde kaldı.Biz oğlumla beraber yatmaya başladık.Odamda 7 yaşındaki kızımında yatağı var .Geceleri ikisinide üstü açıldıkça(kış olduğu için) örttüğüm için önce rahatsız olmuyordum.Şimdi eşim evde kalmaya geldiğinde oğlumu salonda ayağımda sallayıp uyutuyorum.Sabaha kadar yatak odam ve salon arasında mekik dokuyorum en sanunda eşim pes edip yatağı bize bırakıyor.Sizin Ferber yöntemini denemek istiyorum fakat oğlumun bir beşiği olmadığı için ya benim yatağımda yada ablasının yatağında uyutmam gerek oradanda inip salona kolaylıkla geliyor ne önerirsiniz?Bana ne olur bir neri getirirseniz sevinirim.

 5. gulten

  dicle hanım çok güzel anlatmışsınız, ben de oğlum 6 aylıkken yatır kaldır yöntemini uyguladım ilk 4 gün o kadar sorun yaratmadı, ama sonrasında asla uyutamadım ve o kadar yorgudum ki direnemedim artık. şimdi 10 aylık ve ayakta sallayarak uyuyor, son 10 gündür uykuya dalmakta çok zorlanıyoruz. ben de tekrar uygulamak istiyorum bu yöntemlerden birini ama dermanım yok onunla savaşmaya. aysun hanım ve seride hanım var biliyorsunuzdur. onlarla iletişim kurdum çok maliyetli geliyor ve onların söyleyecekleri yöntemleri yapabilecek gücüm olacak mı bilemediğim için de başlamak istemedim görüşmeye. çok yoruldum, offffff….

 6. Gisi

  Selamlar Dicle h.Bu yontemini tam 3 gundur deniyoruz.Kizim 3 gundur yarim saati doldurmadan uyumuyor.yani zaman bir turlu kisalmiyor..hep boylemi olucak?onun aglamasina dayanamiyorum artik..cevaplarsaniz chok sevinirim,cok yardimci olursunuz

  • Dicle

   Merhaba,
   Gun icinde farkli kisiler farkli yontemlerle uyutuyorsa etkiliyor olabilir. Ya da belki bir dis sikintisi olabilir mi? Bu arada gercekten agliyor mu yoksa mizirdanma gibi mi? Benim kizim hala uykuya gecme asamasinda mizirdaniyor. Babasi odasindan ciktiginda cogunlukla uykuya dalmis olmuyor bazen 1 saati buluyor uykuya dalmasi. Bu arada ben uyutmaya gittigimde hala cok basarili olamiyorum, ben birakip cikinca deli gibi agliyor, arkamdan babasi girip iki pispislayip cikinca hic ses cikarmiyor. Demek istedigim bizlerin gun icindeki tavirlarimizla uyku egitimi aslinda bir butun. Belki benden istedigini kolay alacagini biliyor..

 7. Kamuran Kaya

  dicle hanım öncelikle t ebrik ederim başarınızdan dolayı.bugün yazınızı okudum ve artık canıma tak ettği için ferberi denemeye karar verdim.tabiki kızım ağlarken bende ağlamaklı oldum.11.dakikada dayanamadım kucağıma aldım ve uygulamam başlamadan sekteye uğradı.kızım ağladığıyla kaldı ve ona yanlış mesaj verdim.şu anda da uykusunun arasında ağlıyor yanına gittiğimde gözleri kapalı.acaba gündüz ağlattığım için sıkıntıda mı diyorum kendime.gündüz uykularında da mı aynı şekilde uyutuyorsunuz.gündüzleri kızıma babaannesi bakıyor ve evde olamıyor kızım.o yüzden bir uyku eğitimi uygulamakta kararsız kaldım.bana ne önerirsiniz

 8. Zeynep

  Dicle hanım, uzun araştırmalardan sonra ve aynı kabus geceleri yaşadıktan sonra ferberi seçen ve yeni uygulamış ve başarılı olmuş 7 aylık bi anneyim. Ancak 2 haftalık düzenimizin sonuna geldk ve gündüz uykusunda bu yönteme geçemedik. Gündüz çalıştığım için annem bakıyor, kendi evinde bakıyor. Orda ev tipi anakucağı var ya onda yada şimdi yaz olduğu için terasa kurulmuş salıncakta uyuyor buna alıştı hiç ağlamadan 2,5 saat uyuyor ama haftasonu ben kendi evimde uyutamıyorum, ferbere e gündüz nasıl geçebilirim yatak ortam pijamalar battaniye vs. Farklı olncada işe yararmı sizce? Başlamak istiyorum ama tedirginim akşam düzenini etkilermi diye ? Cevaplarsanız çok sevinirim

 9. Sefika Baser

  selam dıcle hanım. bende sizin yazınızı okuduktan sonra ferber yöntemine karar verdim.
  daha önce tracy hoggun yatır kaldır yöntemini denedik basarılı olamadık.
  bebegim 6 aylık ferbere ilk basladıgımda tam 1saat agladı yanına girdim cıktım ve sonunda uyudu.
  Sımdı uyku süresi allaha sükür kısaldı. benim sorunum gündüz uykuları. bebegim birtürlü derin uykuya dalamıyor 45 dk sonra uyanıyor ve uyuması imkansız oluyor. tabii uykuyu tam alamayınca cok sinirli, mızmız oluyor. Derin uykuya nasıl gecmesini saglayabilirim? yardımcı olursanız cok sevinirim 🙂

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Yanira Haszler kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Virginia Donohoe kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi