Uyku Eğitimi

Olumsuz Uyku Alışkanlarını Bıraktırmak

uyku alışkanlıkları

 

Bebeğiniz geceleri emmeye, biberona ya da ayakta sallanmak gibi uyku alışkanlıklarına bağımlı mı? İşte bu alışkanlıkları kırmak ve bebeğinizin kendi kendine uyumasını sağlamak için yapmanız gerekenler..

 

Bu zor gözükebilir. Ancak gerçekte bu tip alışkanlıklar; amacınız bebeğinizin gece boyunca uyumasını sağlamak olduğundan, sizi bu amacınıza ulaşmaktan alıkoyarlar. Çünkü bazı bebekler annesinin memesinde ya da babasının kollarında rahatlıkla uyuyup geceyarısı uyandığında kendiliğinden uykuya tekrar kolayca geçebilirken, diğerleri gece herhangi bir saatte uyandıklarında sizden uyuturken yaptığınız desteği tekrar tekrar talep ederler.

 

Ne yapılması gerektiği :

Uyku rutinlerini yeniden düzenlemekle işe başlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz biberon ya da memeye bağlıysa, son beslenme saatini, akşamları ve öğlenleri genellikle uyuduğu saatten 30 dk geriye alın. Sonra, uykusu geldiğinde, ama henüz uyumadan önce, onu yatağına alın. Elbette ilk önce mızmızlanacak, yaygara koparacaktır, ama bu uygulamaya bir şans verin. Kendini bir kez rahatlatmayı öğrenince (tüm bebekler zamanla bunu yapabilir) – belki parmağını emerek ya da bir emzik yardımıyla, veya kendi kendine sallanarak, ya da battaniyesini ağzına alarak- size bir daha uykuya dalmak için ihtiyaç duymayacaktır.

 

Peki bu nasıl olacak? :

Kendi kendine uykuya dalabildiği sürece, gece uyandığına yanına gidip kontrol etmenizde sakınca yoktur. Bu sizin onu almanız ya da emzirmeniz, biberon vermeniz gerektiği anlamına gelmez, onun kendini sakinleştirmesi rahatlatması için sizin sesiniz ve yumuşak dokunuşlarınız tekrar uykuya dalmasına yeterli olacaktır.

 

Uyku İpucu: Anne ve babanın yatağı hakkında..

Bebeğinizin tüm gece boyunca uyuması için kendi yatağınıza almak genelde birçok kültürde genel bir davranıştır. Bazı doktorlar pozitif uyku davranışı için bebeği yanınıza yatırıp onunla temas halinde uyumanın iyi bir yol olduğunu söylemektedirler. Bu uzmanların bir kısmı gece birlikte uyumanın yanısıra, bebeğin gece beslenmelerinin kesilmesinin ve sabaha kadar kesintisiz uykuya zorlanmasının gereksiz olduğunu da savunmaktadırlar. Eğer anne bu durumdan memnunsa, negatif etkilenmiyorsa, ailece yatağı paylaşmanıza babanın da itirazı yoksa o halde bunda da sorun yok…

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. Metehan

  Merhabalar,
  Benim oğlum 10 aylık her gece uyku problemi yaşıyoruz sürekli ağlayarak uyanıyor sallanmak emmek istiyor eşimde bende çok zorlanıyoruz akşam yatmadan önce beslemek istiyorum ancak reddediyor neler yapmalıyım? Sitenize yeni kayıt oldum yazmış olduğunuz bilgileri okudum uygulamaya çalışacağım ancak bizler millet olarak ağlatmamalı düşüncesi ve annelik iç güdülerimize fazla kapılıyoruz istikrarla çözmeye başarmak istiyorum.

 2. Dly Berk Şahin

  Benim bebeğim 13 aylık ve geceleri sürekli çığlık atarak uyanıyor.ayağımda sallayarak ya da memeyle uyutuyorum.ama ayagimdan çektiğim zaman tekrar cigliklarla ağlıyor.bütün gece perişan oluyorum

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi