Bebek oyunları Çocuk oyunları

Oyuncak Seçimi

oyuncak

 

Çocuklara oyuncak seçmek kolay gibi görünür, ama unutmayın ki dikkatle seçilirse, oyuncaklar çocuklara çok fazla şey öğrenme fırsatı sunarlar. Eğlenceli, uygun fiyatlı, güvenilir, eğitici, öğretici oyuncaklar bulmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 

1. Farklı yaşlarda çocukların ilgi alanları ve etkilendikleri konuları öğrenin.  

*Küçük bebekler kendi etraflarında olup biteni duyularıyla algılamayı öğrenirler. Bu sebeple dokunabilecekleri, sıkabilecekleri, koklayabilecekleri, bakabilecekleri ve sesli oyuncakları severler. Parlak renkleri ve eğlenceli sesleri ilginç bulurlar. Ayrıca biraz büyükçe bebekler, açılabilen, basılabilen, iç içe geçebilen, çekilebilen oyuncaklardan hoşlanırlar.

*Okul öncesi çocuklar, oyun saatlerinde çok enerjik ve yeni şeyler öğrenmeye çok açık olurlar. Boyamak, resim yapmak ve yeni şeyler yaratmaktan çok hoşlanırlar. Ayrıca hayal güçlerini, kostümler giymek, hikayeler yaratmak ve oyuncaklarıyla oyun kurmak için kullanmaya bayılırlar.

*Daha büyük çocuklar daha gerçekçi “gerçek dünyadan” oyuncakları severler. Takılar, giysiler ve moda veya müzik. Spor da bu yaşlarda önem kazanır ve çoğu çocuk bu yaşlarda maçlara ya da sevdikleri fiziksel bir aktiviteye yönelirler.

 

2. Oyuncak seçiminde yaş grubunu belirleyin.

 

3. Yaş grubu için ne tür oyuncakların faydalı olacağını araştırın.

* 1 yaşa kadar bebekler için; parlak renkli objeler seçin. Taşınabilir ve asılabilir oyuncakları bir yere astığınızda bebeğiniz onu hem görebilir hem de elinde tutmak zorunda kalmaz. Kırılmayan, sıkınca vs. ses çıkaran, yıkanabilir, parçaları olmayan oyuncaklar idealdir. Çocuğunuzu; gözleri çıkabilen bebeklerden, minik parçalar içeren toksik boya ve materyal içeren, uzun ipi olan, sivri uçlu, takılan çıkarılan oyuncaklardan ve balonlardan uzak tutun.

1-2 yaş arası bebekler için; parlak resimli, bezden yapılmış, cam olmayan aynalı, ses çıkaran, dokulu kitaplar, büyük parçalara ayrılan oyuncaklar, köpük, ahşap vs.den yapılmış bloklar, banyoda oynanacak batmayan oyuncaklar, müzik çalan oyuncaklar seçebilirsiniz. Küçük parçalı oyuncakları, balon ve sivri uçlu objeleri tehlikeli olabileceği sebebiyle uzak tutun.

* Çocuğunuz 2-3 yaş arasındaysa; yaratıcı oyuncaklar seçebilirsiniz. Mesela, oyun hamurları, kum havuzu oyuncakları, büyük boya kalemleri, parlak renkli müzikli kitaplar, basit müzik enstrümanları, üstüne tırmanacağı, iteceği sağlam arabalar, alçak sallanan atlar, yumuşak köpük toplar, kolay giyilebilen kostümler…  Elektrikli ve metal oyuncaklardan, boyu yüksek 3 tekerlekli bisikletlerden, misket, boncuk ve bozuk paralardan, sivri uçları-köşeleri olan ve küçük parçalara ayrılan oyuncaklardan, balonlardan uzak tutun.

* 3-4 yaş arası çocuklar için; kolay giydirilebilen bebekler, elektrikli olmayan tren, kamyon, traktörler, toplar, bloklar ve oyun hamuru, çocuk makası, boya kalemi gibi yaratıcı etkinlik malzemeleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca oyuncak telefon, sağlam kırılmayan mutfak tabak çanak oyuncakları, kitaplar, yapbozlar ve basit kutu oyunları seçebilirsiniz. Elektrikli ve demirden oyuncakları, küçük parçalı ve sivri oyuncakları oynatmamalısınız.

* 4-5 yaş çocuklar bloklarla, oyun hamurlarıyla, parmak boyalarıyla, basit hobi setleriyle, pilli oyuncaklarla, kuklalarla, kutu ve kart oyunlarıyla, müzik aletleriyle, kitap ve yapbozlarla oynamaktan çok hoşlanırlar. Üç tekerlekli bisiklete binmeyi  ve spor aletleriyle oynamayı severler. Elektrikli aletler, sivri uçlu batabilen oyuncaklardan, dart, ok, fişek gibi şeylerden uzak tutmalısınız.

*5-8 yaş arası çocuklar için; paten, scooter, bisiklet, yapboz, domino, uçurtma, hobi setleri, monte edeceği oyuncak setleri, pilli oyuncaklar, bebekler, çocuk fotoğraf makinaları, baskı setleri, resim çizme ve boyama eşyaları, dikiş setleri uygundur. Sivri uçlu oyuncaklardan, fişeklerden uzak tutunuz.

8-12 yaş arası; sanatsal, yaratıcı ve hobi faaliyetleri; elektrikli trenler, kendileri yapacakları model maketler, bisikletler, spor ve müzik aletleri seçebilirsiniz. Ok, yay, dart gibi oyunlardan uzak tutmanızda fayda vardır.

 

4.Çocuğunuza oyuncağı verirken zevk almasını sağlayın.

Eğer yeni oyuncağıyla ilk kez oynayacaksa, siz de yanına oturun ve birlikte oynayarak nasıl oynayacağını gösterip ilgisini uyandırın.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Tami Biermann kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi