Faydalı bilgiler

Parmak Emen Bebekler

parmak emen

 

Eğer küçük bebeğiniz parmağını emiyorsa, endişelenmeyin. Şimdi size parmak emmenin neden endişelenecek bir şey olmadığını açıklıyoruz…

Bazı bebekler için, “ağzını aç ve parmağını sok” güdüsü doğumdan hemen sonraki haftalarda başlar. Diğerleri için ise doğumdan öncesinde başlamış bir alışkanlıktır; bunun ispatı da ultrason görüntüleridir. Ama ister anne karnında başlasın ister sonradan keşfetsin; acaba ilkokulda halen emiyor olacak mı diye ya da ya ortodontistlere taşınır durursak diye endişe etmemek elde değil. Ancak hemen engel olmaya çalışmayın. Bu yenidoğan bebeklerde çok doğal bir davranış şeklidir. İşte sebepleri;

 

Bebekler emmek için doğarlar. Emmek bebeklerin doğduklarında içgüdüsel olarak yaptıkları bir reflekstir. Çünkü bu onların beslenme şeklidir. Bebeğinizin bu reflekse sahip olması, bunu keşfetmiş olması kesinlikle iyi bir şey.

 

Emmek bebeğinizi sakinleştirir. Bebeğinizi beslemiş de olsanız, halen emmek istiyor olabilir. Bu onun tekrar beslenmek istediği anlamına gelmeyebilir. Karınlarını doyurmak için emmenin yanı sıra, besin alma ihtiyacı olmaksızın da emme isteği duyabilirler, sırf kendilerini rahatlatmak için. Emzikler tamamen bunun için ilk tercihimizdir – emmek bebekleri rahatlatır. Bazı bebekler, sizin parmak emen bebeğiniz gibi, gıda almadan emmeyi daha çok severler.

 

Emdikleri parmak ellerindedir. Bebekler için ellerinin üzerinde olan bu güdüyü kazara keşfetmek aslında çok kolaydır.İlk başlarda tesadüfen bunu keşfedip sonra ne kadar keyif aldıklarını anlarlar. Daha sonra da rahatlamak amacıyla bunu tekrar ederler.

 

Belki de.. Neden bu eski yöntemi kaldırıp yerine emzik emmesini sağlamıyorsunuz? Evet, eğer parmak emmesi sizi sıkıyorsa bunu yapabilirsiniz. Ve böylece ne zaman ve nerede emeceği ve en sonunda nasıl bırakacağı da sizin kontrolünüzde olacaktır.

 

Ancak parmak emen bebekler için bazı avantajlar da mevcuttur: Bebeğiniz ne zaman huzursuz hissetse, kendi başına annenin yardımı olmadan kendini sakinleştirmeyi becerebilecektir. Aynı zamanda siz de geceleri emziğini düşürdüğünde yanına gidip tekrar bulup vermek zorunda kalmazsınız.

 

Eğer bebeğiniz çocukluk dönemlerinde de yani uzun zaman boyunca parmak ya da emzik emmeye devam ediyorsa: Çocuğunuz büyüdüğünde, ikisini de  fazla emmesi, diş ya da çene yapısını bozabilir, kalıcı ön dişleri çıkmadan önce onu emmekten vazgeçirmeye çalışacaksınız (6 yaş civarı). Bir çok çocuk parmak emmeyi 4 yaşında bırakır. (Çünkü okulda arkadaşları bunu bebekçe görürler.) Bu sürecin böyle uzamaması için artık bebekliğinin bittiği yaşlarda ona farklı rahatlatıcı objeler sunarak vazgeçirmeye çalışmalısınız. (Parmak emecekken ona sevdiği bir oyuncağı,vs vererek..) Buna sonraki yazılarımızda ayrıca değineceğiz. 

 

Ama şimdi o zamana kadar, emmeyi seven bu mutlu küçük bebeğinizi bırakın emsin. (Ve kendini böyle rahatlatmayı becerebildiği için memnun olun!)

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi