Bebek bakımı

Pişik Kremi Seçimi

pişik kremi

 

Bebeklerde genel ve yaygın bir durum olan pişik, pişik kremleriyle kolayca tedavi edilebilir bir durumdur. Aşağıda bazı merhem ve kremlerin içeriklerini sizin için listeledik.

 

Çinko Oksit (Zinc Oxide)

Genellikle tedavi için, içeriğinde çinko oksit olan pişik kremleri kullanılır. Basit pişiklerde az miktarda kullanım bile iyileştirmeye yeterlidir. Pişikli bölgeye, cildi kaplayacak şekilde ince bir tabaka halinde çinko oksit kremini sürebilirsiniz.  Alerji yapmaz, yakmaz, toksik etkisi yoktur, koruyucu ve onarıcıdır. Pişik kremleri kız bebeklerde cinsel organın iç bölümüne sürülmemelidir.

 

Lanolin

Lanolin, koyundan elde edilen doğal bir merhemdir. Yıpranmış kurumuş ciltler için kullanılır. Ayrıca göğüs ucu için kullanılan bazı kremlerin içeriğinde de mevcuttur. Eğer bebeğinizin altına normal kumaş bez takıyorsanız lanolini tercih edebilirsiniz. Lanolin, bezin emiciliğini etkilemez ve kimyasal içerikli kremler gibi bezin su geçirmez özelliğine zarar vermez.

 

Mantar enfeksiyonu kremleri

Öncelikle bu kremleri doktor tavsiyesiyle kullanmanız gerektiğini belirtelim.  Eğer bebeğinizin pişiklerinin mantar enfeksiyonundan kaynaklandığı tespit edilirse, bu durumda mantar kremlerinden kullanmanız gerekecektir. İçeriğinde nistatin, mikonazol veya mikatin içeren merhemler kullanabilirsiniz. Doktorunuzun önereceği ilaçların prospektüsünde de içeriğini görebilirsiniz.

 

Bitkisel yöntemler

Doğal yöntemler denemek isterseniz, eski zamanlardan bu yana denenmiş bazı yöntemler mevcuttur.

 

Zeytinyağı:

Zeytinyağı A ve E vitamini içeren, içinde antioksidan bulunduran bir yağ olduğu için, pişiklere ve diğer bazı cilt kuruluklarında çok iyi olduğu bilinmektedir. Az miktarda, işlenmemiş, doğal çiğ ve sızma zeytinyağı (rafine olmamalı) su ile karıştırılarak temiz bölgeye sürülebilir.

Hindistancevizi Yağı:

Hindistancevizi yağı ülkemizde ithal olarak bulunmaktadır. Antibakteriyel, antiviral, mantarı önleyen, yoğun bir nemlendirici olan bir yağ olmasından dolayı pişiğe de iyi gelebilmektedir.

Kantaron Yağı:

Antiseptik, yara ve yanık iyileştirici, iltihap önleyen bir yağ olduğundan eski zamanlardan beri tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Pişiklerde de iyileştirici özelliği söylenmektedir. Pamukla pişik olan bölgeye sürülerek tedavi yapılır.

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

  1. yaren

    Merhaba, 8 aylık bebeğim dermatit, önereceğiniz bir krem var mı?

  2. Birnur Keskinnişancı

    Merhaba…Ben bir arkadaşımın tavsiyesi ile coresatin dermatit’i denedim…Çok memnun kaldım…Tavsiye ederim…

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi