Bebek bakımı

Pişik Nedir ve Nasıl Önlenir?

pişik

 

Pişik, bebeğin cildinin kızarık, hassas ve yara gibi olmasına neden olan çok karşılaşılan genel bir durumdur. Pişik genelde ıslanmış ve kirlenmiş bezin cilt ile uzun süre temasından, bezin sürtünme sebebiyle tahriş etmesinden ya da bebeğin cildini temizlerken kullanılan şampuan, sabun veya ıslak mendillerden kaynaklanır. Bezlerde sızdırmayı engelleyen plastik;  sıcak ve nemli bir ortam yaratarak hava akışını engeller ve böylece pişik ve mantar oluşumu için elverişli bir ortam oluşur.

Bebeğin yeni yiyeceklerle tanışması da idrarının içeriğinin ve miktarının değişmesine ve pişik olmasına neden olur.  Ayrıca ishal de çok fazla pişik yapar.

Bezini sık sık değiştirmenize rağmen birkaç günden daha fazla süren pişik, bir çeşit mantar türü de olabilir (Candida albicans). Bu tür pişik genellikle kırmızı, hafif kabarık ve pişiğin etrafına doğru yaygın biçimde olur. Genellikle cildin kat yerlerinde başlar ve bebeğin vücudunun ön ve arka kısmına doğru yayılır. Bebeğe veya emziren anneye verilen antibiyotikler mantarı önleyen iyi bakterilerin ölmesine ve dolayısıyla bu rahatsızlığa sebep olabilir.

 

Pişiği önlemek

Pişiği önlemenin en iyi yolu bebeğin cildini mümkün olduğunca kuru ve temiz tutmaktır. Ayrıca kirlenmiş bezini sık sık değiştirmek gereklidir.

Pişiği önlemek için;

*Bebeğinizin kirlenmiş bezini mümkün olduğu kadar kısa zaman içinde değiştirin ve o bölgesini temizleyin.

*Duruma göre; bebeğinizin altını bez değişimlerinde musluğun altında ılık suyla ya da dışarıdaysanız şişeden su dökerek yıkayın.

*Yeni bezi takmadan önce altını iyice kurulayın. Bunun için yumuşak bir havluyla nazikçe kurulayın; ovuşturarak kurularsanız cildi tahriş olabilir.

*Cildin zedelenmesini önlemek için bezi gevşek bırakın.

 

Eğer bebek beziniz kumaş ise yıkadıktan sonra iyice durulayın, sabun ya da deterjan kalmamalıdır. Eğer kalırsa onlar da cilde zarar verebilir. Kesinlikle yumuşatıcı kullanmayın.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi