Bebek bakımı

Pişik Tedavisi

pişik tedavisi

 

Bazı uzmanlar, bebeğin tahriş olan cildinin kuruması ve hava alması için, her gün belli sürelerle altında bez olmadan vakit geçirmesini önerirler. Bunun da en kolay yolu beşiğinin altına ıslaklık geçirmeyen çarşaf ya da alez koyarak ya da yere bir havlu sererek üstünde oyalamanız olacaktır. Bazı hassas ciltli bebekler, bez değişimlerinde koruyucu bariyerli kremler uygulanmasının da faydasını görürler ama bütün bebeklerde buna gerek olmayabilir. Bazı bebekler de ıslak mendillere karşı hassasiyet gösterebilir, bunlar için alternatif olarak suyla nemlendirilmiş pamuk ile temizlik yapabilirsiniz.

 

Pişiği tedavi etmek…

Pişik genellikle bebeğin bezini sık kontrol edip, ıslaksa hemen değiştirerek zamanla iyileşir. Zinc oxide veya petrolium içeren krem ve merhemler, cildi rahatlatır ve nemlenmekten korur, ayrıca her bez değişiminde kalın bir tabaka halinde sürülmelidir. Pişik genelde evde bakımla 2-3 güne kadar yok olur. Bazen daha fazla da sürebilir.

 

Doktora ne zaman başvurmalıyız?

Eğer pişik durumu sürerse, artarsa ya da ciltte acıya sebep olmaya başladıysa doktorunuzla konuşun. Ayrıca bebekte pişiğe bağlı ateş olursa, iltihap başlarsa, ya da bebek için çok rahatsız ediciyse, ilaç tedavisi gerekebilir. Bebeğinizin pişik türüne göre doktorunuz pişik bitene kadar bir kaç gün kullanmanız için mantar önleyici krem, antibiyotikli krem veya hafif steroid krem önerebilir.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi