Anne-Baba Cinsel Yaşam Evlilik

Postpartum Seks!

 

Doğumdan Sonra Sevişme İsteğime Ne Oldu?

Kadınların doğumlarından sonra sıklıkla sordukları bir soru bu. Birçoğumuz yaşadık ya da hala yaşıyoruz bu isteksizlik halini. Bazılarımız “Eşim bu konuda oldukça sabırlı ve üstüme gelmiyor ama bu hali daha ne kadar devam edecek bilmiyorum” derken bazılarımız da doğumdan sonraki 2.aydan itibaren sevişmeyi bir “görev” olarak gördüğü için eşinin tatminini sağlamak adına hiç istemese de sevişiyor.

Peki gerçekten ne oluyor da bu isteksizlik oluşuyor?

Prolaktin: Prolaktin hormonu kadınlarda doğum sonrası süt salgısının uyarılması ve devam ettirilmesinde görevlidir. Bundan dolayı süt hormonu olarak da bilinir. Bedenimizde “yarışmalı inhibisyon” adı verilen bir olgu yaşanır. (evet fizyoloji ve anatomi anlatmayı çok seviyorum) Bu en basit ifadesiyle bir hormonun bir hücredeki reseptör sitesine başka bir hormon yerine ondan önce yerleşmesidir.

Lohusa döneminde yaşadığımız şeyse şudur:

Prolaktin östrojenin tutunması gereken bir hücredeki reseptör sitesine tutunur. Östrojen ise tutunamamış olur Bu durum da cinsel isteğimizi bebeğimizin ve emzirmenin yararına baskılar. Östrojen kadınlık hormonlarımızdandır ve sevişme esnasında ıslanmayı da sağlar.  Lohusalık döneminde (lohusalık dediğimizde doğumdan sonraki 40 günden bahsetmiyoruz sadece-lohusalık esasında çok daha uzun bir süredir, hatta bazı ebeler ve doğum konusunda uzmanlar der ki “bir bebegin yaratım ve doğum süreci 9 aysa, annenin lohusalıktan çıkması da bir o kadar ay sürer”) elzem olan şey bebeğin ihtiyacı olan sütü alabilmesi olduğundan cinsel istek bir süreliğine geri plana atılır.

Nörotransmitterler: Prolaktinin haricinde bu sürece etki eden başka katmanlar da vardır ki bunlardan biri de sinir sistemi boyunca kimyasal bilgi taşıyıcılar olan nörotransmitterlerdir. Lohusalıkla, cinsel istekle ilişkisi ise şöyledir: Bir kadın emzirsin ya da emzirmesin bebeğinin başının/ensesinin kokusu çok güçlü bir dopamin yanıtına sebep olur.

Bu ne demek?

Dopamin kendimizi iyi hissetmemizi ve kendimize güvenmemizi sağlayan hormondur. Bebeğinden gelen koku annede zaten yeterli seviyede dopamin üretimine sebep olduğu için bebeği ateşli bir sevişmede edinilecek dopaminin yerini alır. Aslında cinsel istek dopamin sayesinde değil oksitosin hormonu sayesinde oluşur ama annenin bebeği sayesinde salgıladığı oksitosin halihazırda zaten oldukça yüksek olduğundan ve bebeğinin kokusu her yerde olduğundan bebek kokusu eşinin kokusuna tercih edilir Artık anne ihtiyacı olan dopamini bebeğinden alır çünkü oksitosin dopamin salınımına yardımcıdır. Tüm bu hormonların dansı da sütün gelişine destek olur. Bir kadın emzirmeyle ilgili sıkıntılar yaşasa bile, bu süreç bu şekilde işler.

Yara dokusu: Normal cildin yerini alan hasar görmüş cilt katmanına yara dokusu denir. Doğum esnasında müdahaleli vajinal ya da sezaryen doğumlarda yara dokusu oluşur. Bu yara dokusu, sevişme esnasında pelvik taban ve vulvaya gitmesi gereken kan hücumunun oluşumunu engeller çünkü bu bölgedeki yara dokuları kılcal damarları bloke eder. Yara dokusu aynı zamanda sinirleri de sıkıştırarak daha az hissiyata sebep olur. Bunun yanısıra yara dokusu bu bölgedeki lenfatik drenajı da engeller ve kan hücumu olsa bile vulva ve dudaklarda yaşanan kan hücumu gerçekleştiğinde ağrı ve acıya sebep olabilir.

Klitoris tepesi: İç dudakların üst tabakası her iki taraftan yukarıya doğru çıkarak birleşir ve klitorisi örter ve bu kısma klitoris tepesi denir. Doğum esnasında bir yırtık ya da epizyotomi işlemi uygulandıysa klitoris tepesi klitoral gövdeye yapışabilir. Bu da ağrıya ya da orgazm olamamaya sebep olabilir.

Rahmin hareket kapasitesi: Sezaryen operasyonu nedeniyle rahmi tutan bağ dokulardan olan yuvarlak bağlar zarar görür ve bu da rahmin hareket kapasitesini etkiler. Seks esnasında rahim ağzı yeterince yukarı çıkamadığı için de penetrasyonda ağrı-acı yaşanabilir.

İdrar kaçırma ya da organ sarkması: Saatler süren ve kontrolsüz ıkınmalar yaşanan travmatik doğumlardan sonra zarar gören pelvik taban kasları tedavi edilmediğinde idrar kaçırmalar ya da organ sarkmaları yaşanabilir. Bu da cinselliği baskılamaya ve bilinçli ya da bilinçsiz şekilde cinsel isteksizliğe sebep olabilir.

Psoas kasının kısalması: Sezaryen sırasında psoasın gövdesindeki bir sinire verilen olası bir zarardan dolayı da hassasiyet azlığı yaşanabilir. Femoral sinir ki bu psoas kasının gövdesinden geçer cinsel hissiyatı etkiler. Doğum sonrası psoas konusunda bir uzmanla çalışılmalı ve eğer yoga vb aktiviteler yapılıyorsa hamle hareketlerinden kaçınılmalıdır.

Doğumdan sonra tekrar seks hayatına dönen kadınlar aslında muhteşem seksler yaşıyorlar. Birçok kadın doğum yapınca genişleyeceği korkusu içinde ama aslında bu kanın hücum edeceği daha fazla doku ve daha fazla hassasiyet ve zevk demek Dokulardaki değişen plastisite illa ki de kötü birşey değil. Daha zengin hisler için kapasitemiz artıyor.

 

Yumuşak, narin ve hassas dokunuşları olan seks!

Doğum sonrası seks doğumdan önceki gibi hemen ateşli sekse dönüşmüyor ama kadınların bu dönemde ateşli seks yerine ihtiyaçları olan daha çok yumuşak, narin ve hassas dokunuşları olan seks. Seksi erkek boşalması olarak görmediğimizde, orgazma mutlaka ulaşılacak bir nokta olarak bakmadığımızda aslında yüksek oranda bir sayıda kadın bu daha yumuşak sevişme deneyimini yaşamaktan aslında kaçınmıyor. Ateşli seks yerine bir süre hedefleri bırakıp okşanmayı, dokunmayı, dokunulmayı, öpüşmeyi ve hissetmeyi ön plana aldığımızda hem kendi kadınlığımızla hem de partnerimizle olan ilişkimiz de harika bir şekilde evrilmeye açık hale gelebilir.

Kendinize bu dönemde yüklenmeden, baskı yaratmadan, kendi zamanınızda partnerinizle yakınlaşabilmenizi diliyorum. (Eğer yukarda bahsettiğim fizyolojik süreçlerle ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız lütfen bu konularda çalışan uzmanlara ulaşın.)

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:
Come As You Are – Emily Nagoski
Vagina – Naomi Wolf
Women’s Anatomy of Arousal – Sheri Winston
Magamamas Podcast
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL