Duyurular

Renklerin uykuya ve çocuklara etkisi

7

Renklerin gücüne inanır mısınız uykusuz anneler?

Araştırmalara göre maviye boyanmış odada uyuyan bireylerin, odaları diğer renklere boyanan bireylere nazaran daha uzun süre uyudukları belirlenmiş. Bunun nedeni gözlerimiz… Retinadaki özel reseptörler (ganglion hücreleri) mavi renge hassas. Ganglion hücreleri vücudun 24 saatlik ritmini kontrol eden beynin ilgili bölümüne bilgi aktarmakla görevli ve bu, kişinin gün içerisindeki performansını ve hislerini etkiliyor. Mavi, huzur ve sakinlikle ilişkili bir renk. Ganglion hücreleri bu bilgiyi alıp iletiyor ve bu da kişinin kan basıncını ve nabzını düşürüyor böylece daha iyi bir uykuya olanak sağlıyor. Filli Boya’nın Çocuk Odaları’nda Renk Etkisi Koleksiyonu ve www.renketkisi.com  adresinde yazan bilgilere göre; maviyi seçerken koyu mavi değil daha açık mavi seçilmeli çünkü çok koyu mavi çocukların kabus görmelerine neden olabiliyormuş.

12

Yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerin yoğun sarının olduğu bir odada tedirgin hissettiği, mavi ve yeşil ile kombinlenmiş sarı odada ise huzurlu hissettiği belirtiliyor. Filli Boya tarafından yapılan çalışmada renklerin özellikle çocukların beyni üzerinde negatif ya da pozitif psikolojik etkileri olmasından hareketle doğru renk tercihi ve uygulanabilecek yöntemlerle ilgili öneriler veriliyor. Aynı zamanda renklerin, çocukların beyin gelişimine, yaratıcılığına ve huzuruna çok büyük katkı sağladığı, bu sebeple çocuklar için uygun renkler seçmenin son derece önemli olduğu da vurgulanıyor. Çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığı dikkate alınarak hazırlanan koleksiyonda, bebeklikten ergenlik dönemine kadar tüm yaş gruplarına göre renk seçiminden renklerin genel etkilerine, öğrenme güçlüğü çeken, otizm spektrum bozukluğu olan ve hiperaktif çocuklara kadar geniş bir çerçevede renk kullanımı bilgileri veriliyor.

10

Uzman Psikolog Ayben Ertem, diyor ki “Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuk odaları ile lise ve ergenlik dönemindeki genç odalarındaki renk seçimi farklı olmalıdır. Renkler, okul öncesi ve okul çağı çocuklarında daha sıcak tonlarda tercih edilmeli, lise ve ergenlik dönemindeki gençlerde ise daha soğuk renk tonları kullanılmalıdır. Ayrıca daha soğuk renklerin çalışmaya, odaklanmaya, rahatlatmaya yardımcı olduğu ve hormonal denge sağladığı da görülür”

Aynı zamanda yaş gruplarına göre de renklerin psikolojik önemine değinerek, “0-2 yaş aralığındaki bebek odalarında sadelik, rahatlık, uyarıcı ve öğrenmeye katkı sağlayan bir tasarım önemlidir. Oda içerisinde oyun, uyku gibi aktivitelerin fazlaca olduğu 3-6 yaş aralığındaki çocuk odalarında da canlı renklerle birlikte pastel tonların yer almasına dikkat edilmelidir. 6-9 yaş aralığındaki okul dönemi çocuklarda ise rengin dikkat, öğrenme ve uyku üzerinde etkili olduğu göz önünde bulundurularak huzur verici, çok uyarıcı olmayan, öğrenmeye katkı sağlayacak renkler; bireyselleşmenin daha fazla görüldüğü ergenlik dönemindeki gençler içinse duygu durumlarını yükseltecek ve rahatlatacak renklerin kullanılması faydalıdır” diyor.

Filli Boya, Çocuk Odaları Renk Koleksiyonu’ndan sonra renklerin okullarda dikkat ve öğrenme üzerindeki etkisini araştırdığı çalışma kapsamında “Okullarda Renk Etkisi” kaynak kitabı ve kartelasını oluşturmuş. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak, “Filli Kadın Ustalar” ile pilot anaokullarında bu kaynak kitaba uygun olarak boyama gerçekleştirecekmiş. .

Okul binalarının konumu, aydınlanma oranları ve cam yüzeyleri özelliklerine göre hazırlanan “Okul Renkleri Koleksiyonu”nda okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve liseler için seçilmesi gereken renk tonları belirtiliyor. Anaokulları için sınıf, oyun odaları, yemek alanı, müdür odası, koridorlar için renk önerileri veriliyor, ilkokul ve liseler içinse sınıfların aydınlığı ve baktığı yöne göre değişen renk alternatiflerinin yanı sıra sınıf içinde bulunan duvarların her biri için ayrı renk seçimleri bu çalışmanın dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. Buraya tıklayarak okul renkleri ile ilgili tüm bilgilerin yer aldığı kaynak kitabına ulaşılabilirsiniz.

Uzman Psikolog Ayben Ertem, renklerin öğrenmeye etkisinin çok büyük olduğunun araştırmalar ile kanıtlandığını belirtiyor. Özellikle öğrencilerin en çok vakit geçirdikleri sınıflarda bu konunun daha da büyük önem taşıdığını, öğretmenin baktığı yöndeki renklerin seçiminin öğretme performansını etkilediği, öğrenciler içinse tahtanın arkasındaki yüzeylerin renklerinin dikkati yoğunlaştırmada önem taşıdığını söylüyor.

Sizler de Renk Etkisi sitesinde renklerin hayatınıza ve çocuğunuzun gelişimine etkisini okuyabilir, seçimlerinizi bu bilgiler doğrultusunda yapabilirsiniz. Otizm, öğrenme güçlüğü ve hiperaktivite yaşayan çocuklarda renk kullanımı bilgileri de bu sitede yer alıyor.

Özellikle kadın ustalarla yaptığı çalışmaları öne çıkararak kadınları desteklediği için Uykusuz Anneler Kulübü olarak Filli Boya’yı tebrik ediyoruz!

 

* Bu içerik Filli Boya’nın desteği ile hazırlanmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ulrike Mairinger kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Chang Jenkinson kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi