Duyurular Röportajlar

Şehrin Çocuk Hali Açıldı!

“Şehrin çocuk hali” açıldı!
On parmağında on marifet bir uykusuz anne olan Özge Lokmanhekim’in yeni projesi sehrincocukhali.com un açılışı şerefine kendisiyle keyifli bir röportaj yaptık. Bu keyifli sohbet için sevgili Özge Lokmanhekim’e teşekkür ediyoruz.
sehrincocukhali.com u merakla takibe alıyor ve tüm Uykusuz Anneler’e öneriyoruz!

Özge Lokmanhekim kimdir?

İstanbul’da doğdum. Evliyim, 1,5 yaşında bir oğlum var. 2010′dan beri www.seyahatperest.com adlı blogumda seyahat notlarımı ve şehirde keşfettiklerimi paylaşıyorum. Forbes Türkiye ve Elele Dergilerinde gezi yazıları, World Wide Traveller’da İstanbul sokakları, Bebeğimle Elele Dergisi’nde çocukla seyahat ve Milliyet Cumartesi’de çocukla hayat üzerine yazılar yazıyorum. Oğlumla seyahat etmeyi ve yeni şehirler keşfetmeyi seviyorum. Sokaktan bulduğumuz Sofya ve Katya isminde iki kedimiz var. Nisan ayında yeni sitemiz sehrincocukhali.com yayın hayatına başladı. Burada şehirdeki tüm etkinlikleri, atölyeleri, çocukla gidilebilecek restoranları, doğum günü partisi için gerekli her şeyi ve alışveriş adreslerini bir çatı altında topladık. Anne ve babalara çocuklarıyla yapabilecekleri etkinlikler hakkında fikir vermeyi amaçlıyoruz.

Çocuklu hayatta önereceğiniz , iyi ki yapmışım dediğiniz veya keşke farklı yapsaydım dediğiniz konular var mı? Anne olarak en temel tavsiyeleriniz ne olur?

Tecrübe ettiğim kadarıyla siz çocuğu nasıl eğitir, nasıl yönlendirirseniz o da size bir şekilde uyum sağlıyor. Örneğin Kemal doğduğu ilk günden beri sokakta, benle birlikte geziyor, arabaya biniyor, uçağa biniyor vs. Bu nedenle, seyahatlerde sorun yaşamıyoruz, zaman içerisinde alıştı. “Çocukla şu yapılmaz, buraya gidilmez” kalıplarından hoşlanmıyorum, eğer zaman verirseniz ve doğru yönlendirirseniz çocukların daha kolay uyum sağladığını görebilirsiniz.

İyi ki yapmışım dediğim şey anne olmak! İlk kez anne olanlar bilir, zaman zaman gelen tavsiyelerden rahatsız olursunuz, kendi iç sesinizi dinleyip karar vermek istersiniz. Ben de ilk zamanlarda bunlara hayır demekte zorlandım. Şimdi tekrar o günlere dönsem, bunu değiştirmek isterdim.

Anne olarak en temel tavsiyem, her çocuk farklıdır. Bu nedenle çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamamanızı öneriyorum. Bu sizi mutsuz ettiği gibi çocukları da mutsuz ediyor. Biz yetişkinler de başkalarıyla kıyaslanmaktan hoşlanmıyoruz, bunu çocuğumuza da yapmamalıyız.

Hamileyken de seyahatlerinize devam ettiniz mi? Hamileyken seyahatte nelere dikkat ettiniz?

Elbette. Doktorum izin verdiği ölçüde devam ettim. Uzun uçak yolculukları yapmadım, rahat kıyafetler giydim, şehir gezdiğim gündüz saatlerinde sıkça mola verip dinlendim. Gittiğim şehirlerde doktor ve hastene isimlerini not aldım ve sigorta poliçemi ona göre revize ettim. Daha detaylı bilgi için http://www.seyahatperest.com/2013/12/17/oglum-karnimda-ben-yollarda/

Blog yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

Blog yazmaya 2010 yılında, bir ameliyat sonrası evde dinlenmek zorunda olduğum dönemde başladım. Seyahatperest’te gezi yazılarımı, fotoğraflarımı, İstanbul’da gezdiğim yerleri paylaşıyorum. Bunun dışında seyahat önerilerimi, bavul hazırlarken dikkat ettiğim şeyleri de paylaşıyorum. Oğlum olduktan sonra çocukla seyahat üzerine de yazılar yazmaya başladım.

“Blogger”lara önerileriniz nelerdir?

Öncelikle özgün bir içerik sahibi olmaları. Bunun dışında bloglarını sık sık güncellemeleri ve fotoğraf/video ile yazılarını desteklemeleri.

sehrincocukhali.com fikri nasıl ortaya çıktı? Amacı nedir, ilerde farklı projeleri olacak mı?

Şehrin Çocuk Hali ihtiyaçtan doğdu. Oğlum büyüdükçe ve hareketlendikçe onunla şehirde yapacağım aktiviteleri araştırmaya başladım. Annelerin zamanı kıymetli, çocuk, ev işleri, kariyer, aile derken kendimize ayıracak zor zaman buluyoruz genelde. Bu nedenle, şehirdeki tüm etkinliklere tek bir tıkla ulaşılabilmesini sağlamak istedik. Hem farklı seçenekler sunabilmeyi hem de anne ve babalara zaman kazandırmayı amaçlıyoruz.

Şehrin Çocuk Hali’nde tanıdığımız bütün harika pastacıları, zıpır particileri, yaratıcı atölyeleri, doğal kumaştan ve çok renkli giysiler satan mağazaları, her aradığınızı bulabileceğiniz oyuncakçıları, sık sık uğradığımız kitapçıları, ekolojik ürünler satan dükkanları, çocukların doya doya koşup oynayabileceği parkları, bahçeleri, en lezzetli pizzacıları ve şahane dondurmacıları, ufaklıkları ve hatta sizi bile hayrete düşürecek müzeleri, vizyona yeni giren filmleri, harika çocuk tiyatrolarını ve mutluluğa dair daha onlarca şeyi tek bir yerde anne ve babalara sunma kararı aldık, bir hayalin peşine takıldık. Ayrıca, çocuklarımızla İstanbul’un keyfini çıkaralım ve şehri birlikte keşfedelim diye bir de etkinlik takvimi hazırladık. Gün gün, saat saat çocuklar için nerede ne var hepsini bir araya topladık.

Şimdi markalarla ve mekanlarla farklı projeler üretiyoruz. Yakında etkinlikler düzenlemeye de başlayacağız.

Çocukla seyahatte mutlaka dikkat edilmesini önerdiğiniz konular neler?

Ben genelde oğlumun uyku saatlerine göre seyahat planlıyorum. İhtiyacımız olan başta oyuncak, bebek bezi, hırka, ıslak mendil gibi şeylerin sırt çantamızda ve yanımızda olmasına özen gösteriyorum. Uçak yolculukları sırasında sıkılmasın diye ona yeni bir kitap veriyorum. Yanımızda her zaman atıştırmalık birşeyler, oyuncak ve su bulunduruyorum. Daha fazla öneri için: http://www.seyahatperest.com/category/cocukla-seyahat/

Sizin çocuğunuzla şehirde yapmayı en sevdiğiniz aktiviteler neler, sevdiğiniz restaurantlar ve beraber gezip keyif aldığınız yerler nereleri?

Biz sokak yürüyüşleri yapmayı seviyoruz. Hava güzelse mutlaka parka gidiyoruz. Bağdat Caddesi Num Num favori restoranımız çünkü alt değiştirme odası ayrı, böylelikle sadece ben değil, gerektiğinde eşim ya da başka biri de oğlumun altını değiştirebiliyor. Personeli güler yüzlü ve çocuklarla ilgili. Oğlum oranın yemeklerini de beğenerek yiyor. En son birlikte Four Seasons Bosphorus’a pazar brunch’a gittik. Brunch sevenlere öneririm, çocukla çok rahat edebileceğiniz bir yer. Bebek odası dışında çocuklarınızın siz kahvaltı ederken rahat rahat oynayacağı bir oyun odası da var.

sehrincocukhali.com dan uykusuz anneler e “İstanbul’da mutlaka çocuğunuzla deneyin/yapın” diyeceğiniz önerileriniz var mı?

Olmaz mı? Şehrin Çocuk Hali olarak 23 Nisan’da İyi Cüceler Kitapevi’nde “Dünyayı Dolaşıyoruz” isimli ortak bir organizasyon düzenliyoruz. Kitap okuması ardından birAtölye’nin hazırladığı el işi atölyesini yapacağız çocuklarla birlikte. 10 Mayıs’ta ise NivoKido’da çocuklarla birlikte safariye gideceğiz. Bol bol fotoğraf bakacağız, boyama yapacağız, yeni oyuncakları deneyeceğiz ve safari hikayeleri anlatacağız. Tüm uykusuz anneleri (ve babaları) ve ufaklıkları bekleriz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Penney Derose kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi