Anne-Baba

Sekiz Yaşından Önce Neler Öğrendiniz?

family

8 yaşından önce, bize verilen bilgileri süzgeçten geçirme kapasitemiz neredeyse yoktur. Dolayısıyla aileler ve öğretmenler, yani bizi yetiştiren kişiler 8 yaşından önce bize yaralayan bir şeyler söylediklerinde bu derinlere işler ve bu yanlış inanışları içimizde taşırız. Kendimizle ve diğerleriyle ilişkilerimizi, dünya hakkındaki değerlerimizi derinden etkiler..”–Dr. David Simon

Sekiz yaşından önce neler öğrendiniz? Kabiliyetli biri olduğunuzu, sevilmeye değer olduğunuz ve sevgi dolu bir dünya olduğunuzu, mükemmel olmamanıza, fiziksel özelliklerinize, sinirlerinize, korkularınıza ve muhtaç olmanıza rağmen sizin olduğunuz gibi her koşulda sevildiğinizi mi? Ya da belki ihtiyaçlarınız tamamen karşılanacak kadar, utandığınız duygularınızdan ve fiziksel özelliklerinizden ve size sarf edilen kötü sözlerden veya zaman zaman kavgalarınızdan dolayı sevilmeye değer olmadığınızı mı?

Umarım ilk yazan olmuştur. Fakat eğer çoğumuz gibiyseniz, sekiz yaşından önce hiçbir çocuğun öğrenmemesi ve hayatı boyunca onu motive eden inanışlar olarak taşımaması gereken bir şeyler öğrenmişsinizdir. Çoğumuz epey zaman önce bu zor tecrübeleri edinip zihnimizin karanlık yerlerine atmış ve onları meydan okuyarak örtmeye çalışmışızdır, ama maalesef halen güçleri durur.

Kötü haber ise şu; çözemediğimiz sorunlar  tekrar eder ve onları çözmemiz için bize şans tanırlar. Dolayısıyla çocukluktan gelen bir sorununuz var ise, onu tekrar yapmaya devam edersiniz. Ve çocuğunuz olduğunda, çözülmemiş bu sorunlarınız çocuğunuzun da sorunu haline gelir. 

Böylece, eğer akademik olarak yeterince iyi olma endişeniz var ise, çocuğunuzun da muhtemelen olacaktır. Ya da size bağırıldıysa, size de bağırmak çok zor gelmeyecek ve çocuğunuza bağırmanın yaralayıcı olduğunuzu bilseniz de muhtemelen bunu ona yapacaksınız. Eğer kardeş kavgalarından mağdur olduysanız, çocuklarınızın kavga etmesi sizi çıldırtacaktır. Eğer halen saygısızlıktan ötürü yemiş olduğunuz tokattan güceniyorsanız, çocuğunuz da size saygısızlık etmek için yollar deneyecektir.

İyi haber ise, sizi tetikleyen içinizdeki bu sıkı düğümü açabilirseniz, çocuğunuza daha iyi yardım edebilirsiniz. Çocuğunuzun zorlukları ne olursa olsun, sizin o konulardaki yaranızı tamir ettiğiniz anda, çocuğunuzun ki de yumuşayacak ve çözülmeye başlayacaktır.

Daha da iyi haber ise, çocuğunuzun zorluklarına yardımcı olurken kendinizi bunun dışında tutabilirsiniz. Bu biraz emek ister, biraz cesaret ister. Ama bu yapabileceğiniz bir şeydir. Nasıl mı?

 

1.Hayatınızda mutsuz, saplanmış, üzüntülü olduğunuz yerleri fark edin. Mesela, çocuğunuzla tekrarlayan olumsuz bir durum. Bir günlüğe bununla ilgili yazın. Sizi düzeltmeye çalışmayacak, çocuğunuzu yargılamayacak bir arkadaşınızla konuşun. Çocuğunuzla meselenizle ilgili duygularınızı ifade edin- ama derine inin – kendi çocukluğunuza kadar olan kaynağına inin. Çocukluğunuzdaki hangi durum bununla ilintili? O zaman ne hissetmiştiniz? Değerinizle ilgili, nasıl olmanız gerektiği ile ilgili, hayatla ilgili nasıl bir hükme varmıştınız?

 

2.O zamanki üzgün duygularınızı hissedin. Korkuyu ve acıyı farkedin. Bu durumdan uzaklaşma, kaçma ve birşeyler yapma isteğinize direnin. Sadece oturun ve derin nefes alın ve birkaç dakika buna katlanın. Bir çocuk için bunun dayanılmaz olduğunu düşünün, şu anda bunlar dayanılmaz değil. Bunların üzerine soluk aldığınızda bu duygular geçiyor, daha hafif hissediyorsunuz. 

 

3.Kendinize değer verin: Tam olarak şimdi olduğum gibi yeterli ve değerliyim, ben olduğum gibi tam ve eksiksizim..”Aynaya bakın ve bunu söyleyin. Bu sevgiyi bedeninizin bütün hücrelerine yayın. Bu gerçeğe minnettar olun.

 

Zehirli inanışlarımız duygularımızı tolare etmemiz ve bizi sınırlayan inancımızı düzeltmemiz sayesinde kuruyup yok olurlar.

Çocuklarımıza merhamet ve şefkatle yaklaşmamız konusunda kendinize odaklanmanızın sebebi işte bu. Dört yaşında da olsalar, on dört yaşında da; kelimelerinizin çocuğunuzun psikolojisi üzerinde muazzam gücü vardır. Çocuğunuzun ilerideki yaşamında kendi ile ilgili ne gibi inançları taşımasını istersiniz?

İşte bu yüzden, bugün ağzınızdan çıkan kelimeleri fark edin. Buna göre kelimelerinizi seçmeye özen gösterin. Önce kendinize şefkat gösterin…

 

 

 

Kaynak: http://www.ahaparenting.com/blog/What_did_you_learn_before_you_were_eight

Görsel Kaynak: www.pixabay.com

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL