Anne Yazıları Yaşam

Sorumluluk Meselesi

Geçen haftalarda ofisimiz Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na taşındı. Ne taşınma ama!! Kimi için mutluluk, kimi için hüzün, kimi için de korku kaynağı oldu.

Taşınma dediğin şey ister ev ister başka bir şey olsun, kelime olarak insanı geriyor. Aynı şekilde bizim ofis önce bir gerildi, sonra itiraz etti, en sonunda “su yolunu bulur” misali kendi düzenini buldu.

Düzenini buldu bulmasına da bu kendi düzenini bulma arayışında ben diyeyim kuşak farkı siz deyin yaş farkının getirdiği (belki de dönem ve yetiştirme tarzı) düşünce ve yaklaşım farkları ortaya döküldü.

Bizim ofisin (ve doğal olarak tüm mimarlık/inşaat ofislerinin) ciddi bir katalog ve numune birikimi var. Taşınırken hali ile ortak kullanılan bu katalog ve numunelerin taşınması da problem oldu.
Genel olarak malzeme/katalog/numune ile en çok benim işim olduğu için bir ara sadece benim toplamam gerektiğini dahi ima etti, bizim ofisin gençleri.

Sonuç olarak beraberce toplandı, taşınıldı. Aynı şeyler yerleştirme için de yaşandı.

Benim bu noktada merak ettiğim bizden 5 ila 10 yıl sonra doğanların (yaklaşık 80li yıllar ve sonrası olarak genellenebilir), bizimle (70li yıllar ve öncesi doğumlular) sorumluluk konusunda bu kadar farklı kılan ne?

O ara yıllarda ne oldu da, bu dönemde doğanlar sorumluluk konusunda bu kadar “bencil” olabilirken, bizler ortak sorumluluğu paylaşma konusunda bu kadar dert etmiyoruz?

Bu yaşla ilgili bir durum mu?

Onların, 30’lu yaşlarının başında, bizlerinse 30’lu yaşlarımızın sonunda olmamız mı bu farkı yaratan?

Yoksa biz annelerin hep konuştuğu “kendi işini kendi yapsın, sorumluluğunu çocuk genç yaşta bilsin” mottosu geçmişten günümüze doğru sözel olarak anlam ve önemini korusa da, eylemde yok olması mı?

Misafir yazar: Begüm Doğantan
www.dilimdenyaziyadusenler.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Begüm Onay Doğantan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Rebecca Lapham kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi