Çocuk gelişimi

Sosyal Medyada Çocuk Resimleri

sosyal medyada çocuk

Artık sosyal medyada an be an hayatını paylaşan insanlarız..Özellikle annelerin deneyimlerini de paylaştığı, çocuklarını büyütürken yalnız hissetmemelerini sağlayan Facebook, Instagram, Twitter gibi platformların çok faydalı birer kaynak olduğunu düşünüyoruz. Öte yandan çocuk istismarının internette kontrol edilememesinin, kötü niyetli kişilerin bizim eğlendiğimiz bir anı, diğer anneler ve tanıdıklarımızla paylaşmak niyetiyle koyduğumuz fotoğrafların kötü amaçlara alet edilme riskinin de farkındayız. Sosyal medyada güvenlik kafamızı kurcalayan ilk konu.. İkinci konu ise henüz kendi kararlarını verme yaşı gelmemiş olan çocuklarımızın görsellerini paylaşırken bizim sorumluluklarımız..Nelere dikkat etmeliyiz, bu paylaşımlar ilerde problem olur mu?

Prof.Dr. Bengi Semerci’ye #uykusuzanneler olarak sorduk;

Sosyal medyada sürekli kendi bebek ve çocugumuzun, resim ve video paylaşımını yapiyoruz. Hatta bu sekilde bebeklerin “fan”lari oluyor, fan hesapları ile “fenomen” haline geliyor. Çocuklarimizin hayatının bu sekilde  paylaşılması (çocuk annesine resmimi koyabilirsin dese bile) çocuğun haklarına saygısızlık olur mu?

Bu paylaşımlar sonucu sosyal medya ünlüsü haline gelen çocukların psikolojisi ileride nasıl etkilenir, bu onlara ilerleyen yıllarda zarar verebilir mi? 

Bebek ve çocukların çıplak (tamamen olmasa bile üst tarafı çıplak) şekilde gorsellerinin paylaşımı hakkında görüşleriniz nelerdir?

Prof.Dr.Bengi Semerci diyor ki;

“Bu akım yeni başlamadı. Anneler çocuklarına ilişkin ayrıntıları başkaları ile paylaşmayı her zaman çok severler. Daha önceleri bazı köşe yazma şansı olan anneler çocuklarına ilişkin ayrıntıları anlatarak daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı, sonra bloglar çıktı, sosyal medya ile birlikte hem yaygınlık arttı hem de görsellik eklendi.

Daha çok kişiye ulaşma ya da daha az kişiye ulaşma çok fark etmeden kendilerine ilişkin ayrıntıların başkaları ile aşırı paylaşımı özellikle büyüdükçe bir çok çocuğu rahatsız eder. Özellikle ergenliğe doğru küçükken komik gelen şeyler, utandırıcı olmaya başlar ve bunları paylaşan ebeveynlerine öfke duyarlar. Bu olayın bir kısmı… Diğer bir grup çocuk içinse çok göz önünde olma, aynı küçük yaşta oyuncu, şarkıcı vs olan çocuklarda olduğu gibi bütün ilgi toplama, sevilme aracının yolu olarak görülüp diğer yönlerinin gelişimini engelleyebilir. Bu diğer bir yön… Bu ilgi çocuk büyüdükçe aynı şekilde sürmeyecektir. İlgiyi sürdürmek için uğraşların getireceği sorunlar, ilgi kaybının getireceği çökkünlükler ve nice beklenmedik sorun sıralanabilir.

Çocukların yaşlarına uygun olmayan kıyafetlerle, makyajlı ya da sağlıklı olmayan kişilerin kullanımına müsait fotoraflarının kontrolsüz bir şekilde sosyal medyada yayınlanmasının çocuk istismarcılarına kolaylık sağlayıcı olduğunu söylemek için sanırım uzman olmaya gerek yok. Bir,iki haber okumak, bir,iki film seyretmek bile çocuğunuzu korumak için yapmanız gerekenler konusunda bilgi verebiliyor. 

 

Kendi çocuklarımız üzerinde haklarımız olduğundan daha çok sorumluluklarımız olduğunu unutmamakta yarar var sanırım.”

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?



Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Alberta Hawker kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi