Çözüm yolları Faydalı bilgiler

Tatilde ve Seyahatte Uyku İçin Öneriler

seyahat

Tatil zamanının gelmesiyle birlikte, çoğu anne baba bebeklerinin, çocuklarının uykusu için endişe etmeye başlarlar. Özellikle de eve gelecek misafirler ve yapılacak seyahatler için… Tatil sezonu için size bazı önerilerimiz var..

Uyku ve seyahat

Tatiller ve seyahatler, genelde eğlenceli zamanlardır. Dolayısıyla öncelikle; rahatlamak ve iyi vakit geçirmek yerine, bebeğinizin uyku düzeni için endişe etmeyi bırakın. İşinizi kolaylaştırmak için; hele bir de uyku düzeni bozulunca huysuzlanan bir bebeğiniz varsa; işte size bazı öneriler..

• Seyahate çıkmadan önce, öğle uykularının ve gece uykusu rutinlerinizin iyi organize edilmiş ve yolunda olduğundan emin olun. Mevcutta düzenli bir işleyiş varsa, seyahat ederken de işiniz kolaylaşacaktır.

• Tatil için hazırlanırken yanınıza bir ninni ya da uykuyu sağlayan bir CD alabilirsiniz. Böylece evde olmasanız bile gittiğiniz yerde bu müzik bebeğinizi uyku saatinde rahatlatacaktır.

• Yabancı bir ortamda bebeğinizin önceden beri sevdiği bazı eşyalarını yanında bulundurmanızda fayda var. Battaniyesi ya da yastığı olabilir. Eğer bebeğiniz henüz yeni doğmuşsa, güvende hissettirmek ve rahat ettirmek için kundak yapabilirsiniz.

• Bebeğinizin yaşına göre, yanınıza kendi örtünüzü alabilirsiniz, szin kokunuz üzerine sinmiş olacağından bebeğiniz rahat uyur. Farklı bir odada bile olsanız, kokunuzu aldığı için size yanında hissedecektir.

• Eğer saat farkı olan bir yere seyahat ediyorsanız, uykuları bir an önce normal saate uydurmaya başlayın. Eğer gece çok geç saatte seyahatteyseniz,ertesi günü biraz düzeninizi aksatarak daha fazla uykuya zaman ayırın, ama sonraki gün tekrar düzeninize geri dönün. Böylece saat farkına ve jetlag durumuna uyum sağlayabilirsiniz.

• Tatil eğlencenizi feda etmeden, elinizden geldiği kadar uyku düzeninize bağlı kalın. Ama eve döndüğünüzde normal kurallarınızı uygulamaya hemen başlamalısınız. Aksi takdirde birkaç hafta boyunca seyahatin uykuya yaptığı olumsuz etkilerinden kurtulamazsınız. Eğer bebeğiniz eve döndükten 1-2 hafta sonrasında bile halen eski düzenine geri dönmekte zorluk yaşıyorsa daha önce sizlere önerdiğimiz çok erken uyandırıp düzeni tekrar oluşturma hakkındaki yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

• Tatil ortamında bebeğinizin uyuduğu yerlerin iyi ve ona uygun olduğundan emin olun. Bu bir portatif park yatak olabilir, seyahat tipi konforlu bebek arabaları olabilir… Yanınızda yatak için portatif kenarlık bulundurabilirsiniz.

• Eğer uyku rutini oturtma sürecindeyseniz, muhtemelen eve dönünceye kadar bu gayretlerinizi bir kenara bırakmanız gerekecektir. Uyku rutininde süreklilik en önemli husustur, dolayısıyla tatil ortamındaki değişiklikler sebebiyle uyku rutini alışkanlığı kazandırmaya devam etseniz bile başarıya ulaşmayacaktır. Eğer halihazırda bir rutin ve düzen varsa seyahat esnasında herşey yolunda gitmeyebilir, bozulabilir ama eve dönünce bir kaç gün içinde yine düzelecektir.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi