Yaşam

Tatili Fırsata Çevirin

İster çalışan ister çalışmayan bir anne olun çocuklarla tam gün zaman geçirmek ve bir günü verimli sonlandırmak için çabalamak yorucu ve zordur. Özellikle çocukların tatil dönemleri ülkemizde hiç kısa sayılmayacak kadar bir süreyi kapsıyor. Çalışan ebeveynler mecburen yaz okulları, aile büyükleri, yardımcılar gibi seçeneklerle bu dönemi geçiriyor. Çalışmayan anneler ya da evden çalışan anneler için ise durum biraz daha farklı.

Uzun bir okul döneminden çıkmış olan çocuğun üstüne gelen özgürlük ve sınırları aşma duygusu ile baş etmek, günü planlamak ve disipline etmek çok kolay değil. Hatta zor. Maddi ve manevi açıdan zorlayıcı yönleri var. Açıkçası bu kuşağın beklentileri ve algıları da biraz farklı. Onlara yetişmek, yetmek biraz daha çaba istiyor gibi sanki.

Bu noktaya kadar bu işin zorlu yönünden bahsettik. Peki ne yapacağız? Öncelikle tatili fırsata çevireceğiz. İlk adım olarak zorlukları düşünmeyi bir kenara bırakıp doğru bir planlama yapmayı seçebiliriz. Unutmayın tatil aynı zamanda çocuğunuz ile iletişiminizi artırmak için bir fırsat yaratır. Okul döneminde bir arada geçen zamanların azlığı ve bir arada olan sürede rutin yemek, öz bakım, uyku süreci gibi konularla zamanın geçtiğini düşünürsek eğer, tatilin nasıl bir fırsat yarattığını fark edebiliriz.

Bütün kış dönemi boyunca yapamadığımız her şey için bir fırsat olarak görün. Bundan sonraki adım ise planlama. Karşılıklı olarak (yaşı kaç olursa olsun) gününüzü beraber planlayın. Çocuklar bir sonraki adımda ne yapacaklarını bildiklerinde aslında o an yaptıkları şeye daha çok odaklanabiliyorlar. Elbette çocuk ile ilgilenmek dışında sizlerin de yapmanız gereken, erteleyemediğiniz planlarınız, işleriniz olabilir. Bu nedenle kağıt üzerinde haftalık/günlük planları yazmak, netleştirmek ve uyum sağlamak daha etkili olabiliyor. Sabah kahvaltı ile başlatacağınız günlük planı (özellikle kolay uygulanabilir şeyleri plana ekleyin) park saati, hamur saati, öğle yemeği saati gibi net olarak yazın. Ona da neler yapmak isteyeceğini sorun. Zaman ve bütçenize uygun olan planları da listeye ekleyin. Siz onun isteklerine kulak verip uyguladıkça sıra sizin işlerinize geldiği zaman ondan da uyum beklemeniz anlaşır olacaktır.

Günlük plan içine sadece bir arada yapılacak etkinlikleri değil bireysel hareket edeceğiniz anları da yazın. Mesela akşam üstü 1 saat yemek yapmaya zamanınız olmasını istiyorsanız o saat için ona bireysel bir oyun oynaması için planlama yapın. Açıkçası benim kızımın günde 1 saat kadar çizgi film ya da iPad gibi bir araç ile vakit geçirmesine izin veriyorum. Özellikle benim daha çok odaklanmam gereken işim neyse onu bu süre ile çakışmasını sağlıyorum.

Onu da günlük hayatınızın getirdiği sorumlulukların içine çekin.

Çocuğunuz okuldayken genelde şahit olmadığı ev temizliği, yemek yapma, odaların toplanması gibi günlük rutin işlerle tanışması için bu tatil bir fırsat olabilir. Elinden geldiğince yapabileceği görevleri vermekten çekinmeyin. İnanın birçok oyuncaktan daha çok büyüklerin işlerine dair bir şeyler yapmak onlara daha eğlenceli gelebiliyor.

Oyunun içine girin.

Onunla oyun saatinde, oyun ne olursa olsun gerçekten oynayın. Oradaymış gibi yapmayın. Kendinizi çocuk oyunlarına verme şansını kaçırmayın. Bazen terapi gibi olabiliyor. Oynadığınız oyun ne olursa olsun bunu onun için değil kendiniz için oynayın. Siz gerçek anlamda oyunun içinde olduğunuzda onların aldığı keyif ve oyunun süresi de bir o kadar uzun oluyor.

Sohbet saati belirleyin.

Zaten gün içinde çocuğunuzla sürekli konuştuğunuzu düşünebilirsiniz ama aslında bazen konuştuğumuz şeyler günlük rutin konuların üstüne geçemiyor. Onunla gerçekten sohbet edin. Sohbeti bir sorunun cevabını bulmak üzerine de başlatabilirsiniz. Onların o güçlü hayal dünyası sizi bazen öyle içine çekiyor ki. Karışılıklı soru ve cevaplarla ilerleyin. Bırakın anlatabildiği kadar anlatsın.

Aynı planı farklı yerlerde deneyin.

Hepimizin sürekli gittiği bir park, kafe vb yerler mutlaka vardır. Hem pratik olsun diye hem de çocukla risk almak istemeyiz ama bazen sınırların dışına çıkmak hem size hem de ona iyi gelecektir. Her gün gittiğiniz park yerine başka bir semtin parkını deneyin. Ya da evinize farklı bir yoldan gidin. Yeni yerler demek yeni keşif alanları demek. Bizler için küçük ama inanın onlar için kocaman bir adım oluyor.

Toplu ulaşım araçlarını kullanın.

Hiçbir yere varma amacınız olmadan toplu ulaşım araçlarını kullanın. Mesela vapura binin, inin ve hiç beklemeden tekrar geri dönün. Aynı şeyi metro için yapın. Şehrinizde varsa tramvayı deneyin. Bu küçük gezintide mutlaka o an üzerine sohbet edin. Çevreyi inceleyin.

Kahvaltı evde olmak zorunda mı?

Kahvaltı ya da bir ara öğünü bir bankın üzerinde yapın. Bir park, deniz kenarı, herhangi bir açık alan farketmez. Rutinin dışına çıkın. Minik bir atıştırmalık ile onun için kocaman bir plana dönüşen aktivite haline gelebilir.

Yaşıtı arkadaşı olan arkadaşlarınız varsa ortak plan yapın.

Ne kadar baş başa bir zamanı konuşsak da eğer çevrenizde çocuğu olan arkadaşlarınız varsa birbirinizden destek alın. Bazen iki çocuk yan yana geldiği zaman hiç çocuk olabiliyor. Tabi tam tersi olması da söz konusu ama denemeye değer.

Anne-baba saatini öğretin.

Elbette sizin de nefes almaya, bir an durmaya belki bir kahve içmeye ihtiyacınız olacaktır. Planlamayı yaparken ilk günler 10-15 dakika sonraki günler 30-40 dakikaya çıkan anne saatini mutlaka yazın. O saat içinde gelip sizinle ne yapmak isterse istesin ‘o zamanın’ size ait olduğunu anlatın. Burada önemli olan şey onun kolay uyum sağlaması için onun yapabileceklerini önceden belirlemek olacaktır.

Biliyorum bunları yazdıkça size imkansız gelenler olacaktır. Bana da olmuştu. Elbette gün gün her planımız tutmadı ama her hafta uyum süremiz biraz daha arttı. Sadece ‘zor’ olduğunu biliyoruz hepimiz ama çözümleri konuşmak daha önemli. Onlar meraklı ve öğrenmeye açık bireyler. Belki de bu tatillerde bizlerin onlardan öğreneceği çok şey var.

 

 

Görsel: www.pexels.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Durum Bildirimi

  Özge Doğan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi