Editörün Seçimi Tracy Hogg ve yatır-kaldır yöntemi Uyku Eğitimi

Tracy Hogg ve Uyku Rutini

shutterstock_83506354

 

Tracy Hogg kimdir, yaklaşımı nedir ?

Tracy Hogg, uzun yıllar uyku sorunu yaşayan bebekler yardım etmiş bir bebek hemşiresidir. Bu tecrübelere dayanarak kurduğu uyku eğitimi sistemini anlatan kitabı dünyada milyonlarca kopya satmıştır. Hogg, kendi sistemini ağlatma metodu ile çocukların asla ağlatılmamasını tavsiye eden doğal ebeveyinlik arasında kalan bir metod olarak tanımlar. Hogg’un uyku eğitimi sistemi günlük rutinlere dayanır.

 

Rutin nedir nasıl uygulanır ?

Tracy Hogg bebeklerin ilk haftalardan itibaren, uyku ve beslenme konularında belirli bir düzene ihtiyaç duyduklarını söyler. Ancak program kelimesini kullanmaz, çünkü Hogg’un önerdiği düzen bebeğin ihtiyaçlarına  göre ayarlanır, ama  yine de bir kaos değil düzen vardır. Örneğin; bebeğinizi ikinci uykusuna her gün 13’te yatırmak yerine, ilk uykusundan kalkma saati ve ilk uykusunun süresine göre ikinci uykunun saatine karar verirsiniz. İlk uykusunu 45 dakika uyuyan 5 aylık bir bebeğin ikinci uykuya yatma saatiyle 1.5 saat uyuyan arasında büyük fark olacaktır.
Eğer her ikisi de aynı saatte yatırılırsa kısa uyuyan yorgunluktan dalamaz, ya da dalsa da çok çabuk uyanır. Bilinenin aksine uykusunu alamamış bebekler daha kısa ve zor uyur.Rutin oluştururken nelere dikkat ederiz ?

– Çocuğun ayına uygun uyanıklık süresini iyi bilin,bu size rehber olacaktır. (Aşağıda linkini bulabilirsiniz)- Çocuğun ayına uygun toplma uyku süresi de gece gündüz uykusunu ayarlamak için bilmek gerekir. (Aşağıda linkini bulabilirsiniz)

– Çocuğun uyku işaretlerini çok iyi okuyun. Çocuk ikinci kez esniyorsa genelde uykuya yatırmaya geç kalmışsınızdır

– Kısa uyuyan çocuğa daha kısa uyanıklık süresi uzun uyuyana daha uzun uyanıklık süresi   tanıyın.

– Sabah uyanıklık süresini öğleden sonraya göre daha kısa tutun (Öğleden sonra 4 saat ayakta kalan çocuk sabah ile öğle uykusu arasında 3 saat uyanık kalabilir.)

– Bebekleri sabah uyanma saatlerinden ayına göre en az 11-12 saat önce yatırın. (Sabah 6’da kalkan bir bebek, akşam en geç 6.5’ta uyumuş olmalıdır) Geç yatan çocuk geç kalkmaz. Özellikle de 1 yaşından önce.

-Akşam ve gündüz uykularına yatmadan önce hergün uygulayacağınız uyku rutinleri oluşturun. Kısa ve uygulanabilir olsun. Gece ve gündüz için farklı olmalı. Gece için banyo, pijama, süt iyi bir rutin olabilir. Gündüz için ytmadan önce çalınan hep aynı müzik ve emzik olabilir.

– İlk haftalardan sonra çocukların gündüz 1.5 / 2 saatten daha uzun kensintisiz uyumasına izin vermeyin. Uyuyan çocuğu uyandırın.

– Gece uyumaz diye uykusu gelen 8 aydan küçük çocuğu akşam üstü ayakta tutmaya çalışmayın. Öğleden sonra şekerlemesi (35-45 dakika) gece uykusuna zarar vermez faydası olur.

– Çocuk büyüdükçe uyku sayısını azaltmak konusunda ona yardımcı olun. Birden 3 uykudan 2 uykuya düşmeyin. Önce yavaş yavaş (çocuğa göre 5-10 dakika) iki uyku arasında uyanık kaldığı süreyi uzatın. Uyku sayısının azaldığı ilk haftalarda gerekiyorsa akşam uykusunu öne alın.

– Uykuya yatmadan en az 30 dakika önce çocuğu aşırı aktivite, ses ve kalabalık olan ortamdan çıkarın, sakin tutun.


Uyku rutinine nasıl başlarım ?

–  1-2  gününüzü şu sorulara yanıt verecek şekilde not alın.  Kaçta yattı, kaçta kalktı, gece kaç kere hangi saatlerde kalktı, kaçta yedi, uyanıkken hangi aktiviteleri yaptı, uykuya yatmadan önce ne yaptı, uykuya dalması ne kadar sürdü, uykusu gelince hangi işaretleri verdi ?

–  Eğer önünüze çıkan tabloya bakıp bir kaos görüyorsanız, bir yerden başlamanız gerekir. En kolaydan başlayın,  bu bir uyku rutini oluşturmak olabilir. Ya da akşam uykusuna erken yatırmak, gündüz uyku aralıklarını ayarlamak. Bir iki alan düzene girdikçe diğerlerini de uygulamak kolaylaşacaktır.

– Çocuğunuz büyüdükçe ya da başka ihtiyaçları ortaya çıktıkça günlük rutin değişir. Rutin esnektir. Çocuğun ayına ya da günlük ihtiyaçlarına göre  sürekli değişir. Hep bu ihtiyaçlara göre yeniden planlamak gerekir.

Rüya öğünü nedir ?

Bir çok uyku eğitimi uzmanı çocuğun açlığının uyku sorunuyla hiçbir ilgisi olmadığını söyler. Tracy Hogg ise beslenme ile uykunun bazı alanlarda ve ilk aylarda ilgili olduğuna inanır. Hogg, gece 10 ile 11 arasında size uygun olan bir noktada bebeklerin uyandırılmadan kucağa alınıp beslenmesini ve yeniden yatağa konulmasını öğütler. Bu uygulama 11’den geç yapılmama ve  8 aylıkken kesilmelidir.

Gece beslenmesini ne zaman ve nasıl kesmeli ?

Hogg’a göre bebekler 4’ aylıktan itibaren 6-8 saat,  8 aylıktan itibaren 12 saate kadar aç kalabilir. Hogg 4 aylıktan tibaren çocukların rüya öğününden sonra gece beslenmemesi gerektiğini söyler.
Çocuğunuzu gece uyandığında beslemek yerine ne kadar uzun sürerse sürsün kendi yatağında pışş pışşlayarak, hafifşe poposuna vurarak geri uyutmanızı önerir. Pışş pışş pat pat ile daha fazla sitilmüle olduğu için 8 Aydan büyük çocuklar için pışş pışş pat pat yöntemini  önermez.

Uyku yardımcısı ve prop nedir ?

Bir çocuğun kendi kendine uykuya dalmasını kolaylaştıran nesneler uyku yardımcısıdır. Tracy Hogg mesela emziği uykuya dalmayı kolaylaştırdığı için tavsiye eder. Ama çocuğunuz ağzından her emzik düştüğünde uyanıyorsa o zaman bu bir uyku yardımcısı değil, bağımlılık geliştirdiği bir prop olmuştur. Bu durumda emziği bıraktırmayı tavsiye eder. (Emzik düştüğünde uyanan bebekle ilgili Bizim tavsiyemiz için tıklayın)
Bir çocuk için prop yani uykuya dalmak için bağımlı olduğu nesene ya da eylem herşey olabilir. Anne memesi, süt, sallama, annenin eli, saçı  bunların başında gelir. Tracy Hogg prop olan herşeyin uyku kalitesini olumsuz etkilediğini söyler ve derhal bıraktırılmasını önerir. Çocuk bir propu ne kadar erken bırakırsa o kadar çabuk alışır. Çocuk küçük, ileride bırakır mantığı burada işlemez. Çocuğunuz sallanarak uyuyorsa ileride buna daha az değil daha çok bağımlı hale gelecektir.

Uyku yardımcıları ise aksine çok faydalıdır ve ne kadar bağlansalar o kadar iyidir. Emziğin yanı sıra uyku arkadaşı da uyku yardımcısı olarak sayılabilir. Çocuğunuzu bir uyku arkadaşı ile tanıştırma ayı 4’üncü aydır. Tam bağlanma ise 6 ay ve sonrası beklenir. Uyku arkadaşı da herhangi bir şey olabilir. Ortak özellikleri şunlardır:

– Yumuşak ve eliyle kavrayıp sarılabileceği kadar küçük olması
– Küçük parmaklarıyla oynayabileceği sivrice uçları ya da uzunca uzantıları olması (kol, bacak kulak gibi)
– Eğer bez şeklindeyse (ki çocuklar bez şeklinde bir uyku ardaşını çok kolay benimser) gece uyurken çocuğa tehlike oluşturmayacak  kadar küçük olması (yaklaşık mendil büyüklüğü) ya da kumaşının hava geçiren bir kumaş olması

Bu özelliklere uygun bir uyku arkadaşını 4/6 aydan itibaren çocuğunuzun yatağına koyun. Yataktan dışarı çıkarmayın ve uykuya yatırırken eline verin, yüzüne sürün vs. Pusette ya da başka bir yerde uyuyacaksa da yanınızda taşın, uykudan önce eline verin. uyanınca alın. Zamanla bu nesneye bağlanacaktır.

Daha büyük çocuklar için uyku arkadaşı edindirme yöntemleri linkini aşağıda görebilirsiniz.

http://www.uykusuzanneler.com/uyku-arkadasi-nedir/

Yatır kaldır yöntemi nedir ?

Tracy Hogg’da yatır kaldır son çaredir. Bir prop’u(alışkanlığı) ortadan kaldırdığınızda ya da gece sütünü kestiğinizde, çocuğunuz pışş pışş pat pat yöntemi le dalamıyor ve ağlamaya başlıyorsa devreye bu yöntem girer. Hogg çocuk ağlamaya başladığında kucağınıza alın, sustuğu anda (5 saniye sonra deği hemen o anda) tekrar geri koyun der. Çocuk yatağa konduğunda tekrar ağlıyorsa aynı yatırıp kaldırma devam edecektir. Süresi çocuğun direncine bağlıdır.  Bu da ağlatma yönteminin bir türüdür. Ferber’den en önemli farkı çocuğun yalnız bırakılmamasıdır.

Not 1 : Pış pış pat pat ve yatır kaldıra bir çok çocuğun farklı yanıt verdiği deneyimlerle görülmüştür. Bazı bebekler 8 ayın altında bile olsalar pış pış pat pat ile daha fazla sitimüle olurlar ve daha zor dalarlar. Yatır kaldırı iyi tolere eden bebekler olduğu gibi Ferber’den bile daha fazla tepki verenler olabilir. Burada mantık, ilkinde çocuğu dışarıdan minimum destek vererek uykuya dalmasını sağlamak ve bir şeye bağımlı yapmamak; ikincisinde ise yalnız bırakmadan ağlayıp kendi kendine uykuya dalması için bir fırsat tanımaktır. Bu mantığı kullanarak her iki yöntemi de kendiniz ve çocuğunuz için farklı şekilde uygulanabilir hale getirebilirsiniz.

Not 2: Yatır kaldıra başlamadan önce Ferber için de geçerli olan uyarıları dikkate alın. Yatır kaldır yapacaksınız incelikleri için muhakkak Tracy Hogg’un Çocuk bakım sorunlarına mucizevi çözümler kitabını edinin.

Linkler:
Çocuğunuz günde toplam kaç saat uyumalı?
Emzik hakkında
Ferber yöntemi
4,5 aylıkken gece sütten nasıl kestik?

 

Uykusuz öneri:Uykusuz Anneler Kulübü olarak size yardımcı olacak bir önerimiz daha var; rutininize rahatlatıcı sesleri ve müzikleri eklemek. Artık akıllı telefonlarımıza indirebileceğimiz bir uygulama ile telefonunuzu uçak moduna alarak gece boyu tekrarlayan bu müzik ve sesler ile uykuya devam etmesine destek olabilirsiniz. Uykusuz Anneler Kulübü’nün önerisi olan Profilo Ninni Makinesi‘ni telefonunuza ücretsiz olarak şu linkten indirebilirsiniz uykusuz anneler 🙂

 

 

* Bu içerik Profilo Ninni Makinesi’nin desteği ile hazırlanmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. eylem ün

  iki aylık bir oğlum var. bir uyku ritüeli oluşturmak için bir süredir sitenizde gezinmekteyim.yolun başında yaptığım yanlışlardan dönmek için kitaba ihtiyacım var, yorum yapan herkes gibi..

 2. zuhal

  merhaba, 15. ayına yeni girmiş bir oğlum var uyku ritüeli oluşturarak uykuya alışmasını sağlıyorum ama önceden dallanarak uyurken şimdi ayakta gezinerek uyuyor ki buda bu aydaki bir bebeği taşımanın zorluğu anlatılamaz- farklı farklı şeyler denedim esnek oldum ama sanırım biraz inat bir bebek olduğu için olmadı daha mı katı olmam lazım ya da sizin öneriniz nedir? kitap için ne yapmama lazım

 3. Ayse

  2aylik ikizlerim war gece cok uyanıyorlar;(
  4yasinda bir kızım war oda odasında yatmayı istemiyor..
  Herkes gibi bu kitaba ihtiyacım war;)

 4. ayşegül atlay

  4 yaşındaki oğlum şuan 5 aylık olan bebeğim olduktan sonra sapıttı ne yapacağımı bilemiyorum kesinlikle odasında yatmıyor ve uykusu olduğu halde gece 2 den önce yatmıyor 2 dede yatıyor diyemem resmen sızıp kalıyor bu arada bebeğide uyutmuyor uyuyamayınca oda ne yapacağını şaşırıyor ve büsbütün uyumamaya başlıyor kafayı yemek üzereyim,bu kitaba ve psikolojik desteğe ihtiyacım var :((

 5. Semra

  Kitabı aldım ve uykusuz geçen gecelerin ve gündüzlerin verdiği gazla 300 sayfasını 4 günde okudum. Harika bir kitap. Bütün bebekler farklı olmasına rağmen bütün anneler kitapta kendini bulacaktır.
  Bebeğim 3.5 aylık ve sallamadan uyumyor 🙁 Haftaya yatır kaldıra başlayacağım. Azimliyim…

 6. reyhan

  Merhaba 29 aylık bir oğlum 7,5 aylık bir kızım var oğlum çoğu zaman öğle uykusunu reddediyor bende uyutmuyorum böyle zamanlarda akşam 8:00 gibi yatıyor kendi uyuyor..normalde 2 saat ayağımda sallıyorum..benim için iyi oluyor ama onun için öğle uykusuna yatmamanın bi zararı varmı… Kızım ise tam 4 aydır gece az uyuyor emzik almadı biberon emziği bile istemiyor kaşıkla veriyorum herşeyi.. Bu yüzden çoğunlukla benimle uyumak istiyor memem hep ağzında bu benim için çok bunaltıcı, gündüz oğlumdan dolayı gecede kızım uyutmuyor bana bu konuda ne önerebilirsiniz.. (Tracy Hogg kitabına nasıl sahip olabilirim) Teşekkürler…
  ..

 7. FAHRIS

  kizim uc yasinda ikinci kizim dortbucuk aylik allaha cok sukur uykulari hic sorun olmadi.Yurtdisinda yasiyorum cocuk doktorum kizimi uykuya alistirirken birakin aglasin karni doymussa alti temizse yatagida rahatsa alistirmak istediginiz saatte yatirin dedi..Bende kizimi alistirirken;once uyku zamani yapilacak seyleri ona hissettirdim odamizin perdelerini kapadim yatagin ustundeki donen oyuncagin muzigini actim tabi karni tok alti temiz ve pijamalarini giydirdim oyuncak ayisi vardi onu verdim ilk zaman yarim saat agladi sonra artik aglamakta yoruldu ve uyudu bi kac saatte bi uyandi bu bir hafta surdu sonra canim kizim saat 21 gibi uyor ve hic mama yemeden sabah 9da uyaniyordu odasi karanlik ve yorgan yastik gibi seyler ortmuyordum sadece uyku tulumunu giydirip yatiriyordum.Dis cikarirkende hasta oluncada hic yanima almadim..Ayagimda da sallamadim emzikte vermedim ikinci kizim 4.5aylik oda ayni… bazen bizle uyumak istesede gece yine yerine gidip yatiyo….Darisi tum uykusuz annelerin basina ;)))

 8. robinim

  Benim oglum suan 8 bucuk aylik.uykusu duzene girdi 6 aylikken basladik oda ayirma hemen agladiginda yanina gitmme .uyku rutinin dogumdan baslattik banyo ,sut saat 7 weya 7 ,30da yataga,,6 aydan sonra aglasada uyansada yatagindan almadik bazen kendisi sustu uykuya gecti odasina girmeden ..fakan benim sorunum oglumun dis agrisi bayagi agrili zor geciyor.dis cikarma doneminde atesler icinde sabaha kadar yaniyor ve yalniz birakmak aglatmak istemedigim icin bazen yatagima alip bazen gucagima alip uyutuyorum ama sonraki birkac gun canimdan beziyorum kendi basina dalamiyor uykuya..:(normalde gunduz 2 defa uyur 1 weya 2 saat surer uykulari toplam 3 saat kadar uyur gunduz.aksamda 7de yatar sabah 7de uyanir …ama dis agrisi zamnlari ne yapacagimi sasiriyorum onu kucagima almak hatalimi acaba??almassam cok uzulurmu yalniz hissedermi bilmiyorum lutfen yardim

 9. Bahar

  Merhaba. Hogg yöntemine başvurmadan önce çok fazla dikkate almadım uyutma yöntemlerini. Nasıl olsa büyüyo ve düzelir diye düşünüyordum. Uyuturken ya meme Yada ayağımda salliyordum. Son zammlarda sallamakda memede kucakda fayda etmemeye başladı ve bir aksam doktorumun önerdiği tracy Hogg yöntemi aklıma geldi. Biraz anlattığı kadarıyla o an hemen uygulamay koyuldum. Her iki sekildede yorulucam diye düşünüp sabrıma güvenip başladım. İlk gün 1 saat, ikinci gün 45 dakika, üçüncü gün 20 dakika. Bugün 4 gün 15 dakikada uyudu 🙂 çok başarılı bir yöntem tavsiye ediyorum. Ama cocuğunuzu çok iyi tanıyınve onu dinleyin. Benim oğlum 7 ay bir haftalık. tek önerim cocuğunuz sizi yönlendirecek o aslında özgürce uyumak istiyordu ve ben ona yardımcı oluyorum 🙂

  • fatma funda

   Uyku rutininde banyo yaptırsak yazıyor bunu kaç gün uygulayacağım hergün banyo yaptırmak cok zor çunkü deneyiminiz biri olarak yardımınıza ıhtiyacım var 🙂

 10. tuğba cantekin

  merhaba uykusuz anneler, ben tracy nin kitabıbı alıp okumaya başladığımda henüz hamileydim.. çook faydasını gördüm, oğlum hiç ağlamadan büyüdü desem yeridir, şuan 7,5 aylık..burada okuduğum yorumlarda bikaç düzeltme yapmak istiyorum, öncelikle yatır kaldır yöntemi 4 aylıktan küçük bebeklere uygulanmıyor, en azından tracy önermiyor, birde bu yöntem bebeği bırak kendi kendine ağlasın yöntemi değil kesinlikle, hatta kitapta bebekler kesinlikle beşiklerinde tek başlarına bırakılıp ağlatılmamalı diyor.. bir yanlış anlamada şu, bebeğinizi beşiğine koyduğunuzda sadece onunla konuşarak, saçıyla oynayarak vs. ağlamasını kestirebiliyorsanız kucağınıza almak yani kaldırmak zorunda değilsiniz, yok kesinlikle ağlamaya devam ediyor ise, histerik bir şekilde tabiki ağlatmadan her seferinde kaldırılmalı.. kolay gelsin, allah sabırlar versin..

 11. nurgül yıldız

  kızım 9 aylık sabah 6.30 da işe gidiyorum aylardır uykusuzum ne yapacağımı şaşırdım oğlum da aynen böyleydi şimdi 8 yaşında artık uyuyor doktor şansın böyleymiş diyor

 12. Hava Adar

  tracy hogg kitabını aldım çok da kalın bir kitap nerden başlayacağımı bilmiyorum çalışan bir anne olduğum için kitabı nasıl kızımda uygulayacağım akşamları arta kalan bir kaç saatim ve hafta sonlarım varken. Ya da uygulayan arkadaşlar var mı? tecrübelerinizi benimle paylaşırmısınız.
  kitaptan okuduğum kadarı ile yapabildiğim ufak tefek şeyler var aslında sistemli gidilse kitap muhteşem ..

  • Acemi anne

   Bizim sitedeki yazımızı okudunuz sanırım. Gerçekten iyi bir kitap ve size yardımı olur. Bu sorunuzu site forum gruplarımızdan birine yazarsanız. Daha çok öneri alırsınız diğer annelerden.

   • Hava Adar

    doğum izninde iken bir sabah programına çıkmıştınız orada tanıdım sizi ve bir daha hiç bırakamadım sitedeki yazılarınızdan ilham alarak aldım kitabı iyi ki almışım forum gruplarına vakit buldukca girmeye çalışacağım iyi ki aranızdayım uykusuzum ama sayenizde bilinçliyim 🙂

 13. nigar y.b.

  2 gundur ben de deniyorum y/k sistemini. Dün 30 dak. Bugün 45 dak . sürdü. Bu sistem gece uyanmalarinda da devam mi etmeli? . Gece de yapmaya çalıştım. Ama kizim meme emmeden uyumadi. Gece nasil uygulayabilirim? baya zorladi beni. Kaç gun daha devam etmeliyim? Simdiden teşekkürler..

 14. özlem ertuğrul

  benim kızım gece nerdeyse hiç uyumuyor.yarım saatlik bir veya iki kere uyuyor. emzik almadı biberonu da sonradan bıraktı .Allahtan sütüm yetiyor da kaşıkla uğraşmadım.ama emmeden uyuyamıyor. bütün gece meme ağzında dursun istiyor.tracynin yöntemi bana yakın geldi. uygulamaya başlarsam hem gece hem gündüz yatırmalarında da mı yapmam gerekiyor yatır kaldırı ? birde meme emince dalıyor daha dalmadan memeden ayırıp beşiğe koymam mı gerekiyor?

 15. aysegul oz

  Merhaba, benim oglum 3,5 aylik. Sallayarak, kucakta ya da emerken uykuya daliyor. Geceleri de cok sik uyaniyor. Uyku duzeni olusturmak istiyorum. Tracy hogg yontemini oneemis cogu kisi ancak kitabi okuyacak vaktim ve halim yok maalesef…yazida y&k yontemi son
  care denilmis ancak tracy yontemi bunyn uzerine kurulu gibi gorunuyor.kitabi okuyan ve bu yontemi deneyen arkadaslar genel prensipleri ozetleyebilir mi acaba? Simdiden cok tesekkurler ve bol sans …:)

  • esra ozturk arar

   ne kadar özetlesek bile maalesef püf noktalarını kaçırdın mı çocuğun kafasını karıştırmış olursun. kitabın ilgili bölümlerini okumak 2 gününü almaz canım. mutlaka oku derim

 16. Nereden Nereye… | Evin Kaptanı

  […] ediyorum. Keza kendileri pek güzel açıklamışlardı. Öncelikle ilk ayların canım destekçisi Uykusuz Anneler Kulübü ile tanıştırmak isterim sizi. Diğer bir faydalı sitede Aylin Anne’nin sitesi. Bebeğimi […]

 17. Esra Mese

  4 gundur bu yontemle 4.5 aylik ogluma kendi kendine uyumasi ogrettik, tam olarak kendi kendine denir mi bilmiyorum aslinda hala yaninda durmama pis pis pat pat destegime ihtiyaci var ama geceleri emmeden gunduzleri sallanmadan uyuyumayan bebek icin bu bile mucizedir benim icin:) Henuz istedigimiz geri donusmu alamadik ama zamanla olacak insallah

  Cuma gecesi her aksam oldugu gibi 7 de banyosunu yaptirdik,guzelce kremledik giydirdik, odamiza gittik (besigi bizim odamizda) emzirdim ve yatagina koydum biraz sevip oksadiktan sonra odadan ciktim, bikac dk sonra aglamaya basladi esim yanina gitti (oyle anlasmistik cunku ben aglamasina dayanamayip pes edicegimi biliyordum) tam 40 dk boyunca durmadan agladi, sonlara dogru sesi zayiflamisti hatta esim kac kere yatir kaldir yapti bilmiyorum ama kucagima aldigimda uyuyor daha geri koymadan agliyor demisti, ben arada kapiyi aralayip yalvaran gozlerle hadi uyumucak bak birak artik diyordum ama o pes etmedi, artik yarim saatten sonra mutfaga gittim suyu actim bulasiklari toplamaya koyuldum baska turlu dayanamicaktim, 10 dk sonra esim yanima geldi uyudu dedi:) 9 a dogru uyumus oldu 11 de ruya ogununu yaptik, gece yine sik kalkti ama cok aglayarak uyudugu icin daha fazla uzmedim onu emerken uyumasina izin vermeden emzirip geri yatagina koydum biraz pispisila kolay geri daldi. Sabah 7 de uyandirdik

  ilk gunduz uykusunda 25 dk aglayarak uyumus ki benim en cok direncegini dusundugum vakit cunku hic yataginda gunduz uykusu uyumamisti, sonraki uykularinda 5 dk ve gece uykusuna yatirdigimizda hic aglamadan biraz psipis pat pat destegiyle kolayca uyumustu!! gece de kalkmasa ne kadar sahane olurdu ama 🙂 Bu sefer 8 e dogru uyumus oldu 11 de yine besledik 1 de ve 3 te uyandi agzina emzigi verip pis pislayarak geri uyuttuk 4: 20 de uyandi emzirdim (aslinda kitapta ruya ogununden sonra 7 ye kadar emzirmeyin diyor ama birden tamamen kesmek istemedim, belki kati gidaya basladiktan sonra) 7 ye kadar bi guzel uyudu::) tamam oluyor bu is dedim ama biraz erken sevindik sanirim, hala geceleri sik uyanmaya devam ediyor, gunduz uykularimiz da 30 dk yi gecmiyor zamanla duzene girecek diye umuyoruz…

 18. turan köse

  3.5 aylık kızımız var eşim ve benim sallamaktan elimizde hal kalmadı gözümüzde fer kalmadı bizim bu kitaba acil ihtiyacımız var

 19. melek mert birdane

  Merhaba kızım şuan 15 aylık. 7 aylı olduğundan itibaren kendisi uyuyabiliyor fakat kendisinin uykuya dalması gece 11 i buluyor salladığımda ise 21:00 yada 21:30 da uyuyor, o yüzden sallayarak uyutuyorum. ki bence çocukların sağlıklı büyüyebilmeleri için o saatte uyumaları gerekiyor. vaktini kendim nasıl ayarlayabileceğim acaba fikri olan varmı? teşekkürler. şimdiden

 20. özlem çağan

  artık ağlamak istiyorum…10 aylık bebeğimin uykusuzluğu beni bitirme noktasında..bu aya kadar emip uyuyan bebeğim geceleri 1–2 saat uyanık kalıp oyun oynamak istiyor..gündüz aksimum 2 saat uyuyor gece 1,30 ta yatıyor ve sabaha kadar 12 kez kalktığımı bilirim:((artık vücudum iflas etmiş durumda..nasıl bir yöntem izlemeliyim lütfen yardım

  • Müge Yavaş

   Merhaba, benim kızım 9 aylık, 4 aylık olana kadar ben de emzirerek uyutuyordum. 4. Ayında yukarda bahsedilen Tracy Hogg’un “Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler” kitabını aldım ve yatır kaldır yöntemini uygulayarak 2 hadtada (1. Haftanın sonunda baya rahatlamıştım) kendi kendine uyumayı öğrettim.

   Bebeğim şu an 9. Ayını bitiriyor ve son birkaç haftadır, gelişen fiziksel kapasitesi ve çıkmakta olan dişleri nedeniyle harika giden uyku becerimizde değişiklikler oldu. Yatağında ayağa kalktığı için ve bu ayda başlayan ayrılık kaygısı nedeniyle uyumayı reddeden, geceleri birkaç kez uyanan birine dönüştü. Yöntemi tekrar uygulayarak yeniden düzene sokuyorum şu anda uykuları. Size de tavsiye ederim.

   • Zeynep Ledebur

    Merhaba Muge,
    Kizim 4 aylik. Dun basladim bu yonteme ama sanki bugun dunden daha kotu. Ya da ben cok yorgun oldugum icin bana oyle geliyor, emin degilim. Yatir kaldirdan cok sssttt pat yapiyorum. Sen bir haftanin sonunda mu tam olarak faydasini gormeye basladin. Ben bugun biraz umudumu yitirmeye basladim ama yine de azinliyim devam edecegim. Gunduz daha kisa suruyor ama dun gece iucte uyandiginda 1,5 saat ugrastim. Sonunda uyudu ama sadece yarim saat. Beste kalktiginda emzirdim belki actir diye ama ac olmadigini gordum. Yarin aksam hic emzirmeyecegim. Bir de benim sorunum besigin icine kulagina egilmekten bel agrilarimin inanilmaz boyutlara gelmesi. Egilmedigim zaman daha az etkili oluyor. Surekli kulagina ufledigimde 10 dk’da bitecek is kenarda oturunca uzuyor da uzuyor. Bugun cok asabir, sinirli, uykuduz ve umutsuzum. Cildiricam sanki.

 21. Zeynep Daran

  Merhaba, bebeğim yakında 6,5 aylık olacak. Tracy Hook un kitabını aldım ve yatır kaldır yöntemine başladım. Doğduğundan beri kucakta ve ayakta sallanarak uyuyan bir bebekti. İlk gece 45 dk ikinci gece 30 dk üçüncü gece 10 dk ağladı ve uyudu. Gündüz uykularında da aynı şekilde ağlaması giderek azaldı. Gerçekten işe yarayan bir yöntem ve kitap çok güzel. Gece uyanmaları azalıyor ve uykuya daha kolay dalıyor. Gündüz bir uykusunun en az 1,5 saat sürmesini söylediğinden uyanırsa tekrar yatır kaldır yapıyorum. Tabiki uyanıyor :)) Biraz sabır ve zaman gerekli. Denemeye kesinlikle değer. Artık sallamak yok daha ne olsun. Bugün 5. Gün ve tek şansızlığım oğlumun ilk dişinin belirmeye başlaması dün farkettik:))Bu durum düzeni biraz zora soksa da kararlıyım .

  • Zeynep Ledebur

   Zeynep Selam,
   Ben de dun basladim. Dun oglen nerdeyse deliksiz uyurken bugun 20 dakikada bir falan uyandi. Cildiricam sandim. Bugunun dune gore daha iyi olmasini beklerken moralim bozuldu. Senin de benzer tecrubelerin oldu mu?

 22. Zeynep Daran

  Merhaba Zeynep:)) olmaz mı hiç. Öncelikle yeni başlamış sın 1 haftadan önce düzene girmesi pek mümkün değil. Bebeğin kaç aylık bilmiyorum ama 2 hafta sürüyor. Ben de diş çıkarma araya girdi uzadı biraz 3 hafta sürdü diyebilirim ve hala sık sık 20 -40 dk sonra uyanıyor zamanla düzelir diye düşünüyorum. Bebeğin açsa o nedenle de hemen uyanıyor olabilir. Ben bunu göz ardı etmiştim düzeltince daha iyi uyuyor. Birde bazı bebekler hafif uykudan derin uykuya geçişte uyanıyor muş. Yöntemi doğru uygulamak için kitabı mutlaka almalısın. Kolay gelsin inşallah yakında düzelir.

 23. Zeynep Daran

  Merhaba bebeğim 9 aylık oldu ve yatır kaldır yöntemiyle devam ediyoruz.Hastalık ve diş dönemleri dışında iyi gidiyor çok şükür. Sorun şu ki gece 22-23 arası verdiğim rüya öğününe hala devam ediyorum ve artık kesmem gerekiyor.Kitapta nasıl yapılacağı mama alan bebeklere göre anlatılmış bense emziriyorum.Bu düzenlemeyi nasıl yapmalıyım. Önerilerinizi deneyimlerinizi bekliyorum.

 24. Tuğba Syrc

  Merhaba aranıza yeni katıldım. 21 aylık kızım var. 2 hafta öncesine kadar hep memede uyudu.Artık benim için uykusuz gecelerin artması, saate bir kalkıp emmek istemesi, gece boyu meme ağzımda dursun demesi bende tak etti ve uyku eğitimi vermeye karar verdim. Yemek problemimiz olduğu için doktorumuzda emzirmeyi bırakmamızı söyledi. Ben önce uyku eğitimi vererek gece emmesini bırakmayı yavaş yavaşta gündüz emmeyi bırakmasına karar verdim. İlk 2 gün zor geçti, 3. güne alıştı ve meme olmadan uyumaya başladı. gece sürekli uyanan çocuk ya 1 ya da 2 kez kalkmaya başladı. Kalktığında su içip geri uyudu. Ama son 3-4 gündür hem gece sık kalkıyor, memede istiyor, hemde gündüz memede uyumak istiyor. gündüz memeyi veriyorum, vermeden öncede kızım sen büyüdün artık memede uyumayacağız emip yatağına gidip orada uyuyacaksın diye anlatıyorum. ama her seferinde uykuya dalmaya başlıyor ve ben çekmek zorunda kalıyorum. biraz mızılanıp ya uyuyor ya da inatla uyumuyor taki bitkin düşene dek. Bu arada köpek dişimiz sanırım geliyor. bu durumu ona bağlıyorum ama ne yapacağımı şaşırdım lütfen yardımmmmm…

  • Editör

   Öncelikle aramıza hoşgeldiniz! Aslında sorununuzun üstesinden çok güzel bir şekilde gelmişsiniz. Bu sağlanan düzen bazen dişlerin çıkması, hastalık durumları, aşı gibi keyifsizlik sebepleriyle ara sıra bozulabilir. Ancak siz yine de kesinlikle düzeninizden vazgeçmeyin. Ara sıra tolare etmek gerekebilecektir elbette. Diş çıkarmasına da bağlı olarak keyifsizlenmesi sebebiyle bu yola başvurduğunu sanıyorum. Güzel günler dileriz!!

 25. Çiğdem

  Merhabalar 42 gunluk taze anneyim malumunuz herseyi ogrenmek icin caba sarfediyorum..ancak tikanip kaldim. Kizimi gunduz uyutmakta cok zorluk cekiorum emziriorum,altini temizliyorum gazini cikariorum fakat uyutamiyorum. Esnemesine ragmen birturlu uykuya dalamiyor. Memedeyken cogu zaman colginca hareketlerde yapiyor. Ellleri ayaklari hic durmuyo memeyi birakiyo sonra tekrar cekio sunduruo falan. Sonra da Uyuyamadigi icinde basiyor yaygarayi. Kucagimda salliyorum, ayagimda salliyorum,memeyi agzinda bekletiyorum vs tam gozler uykusuzluktan kapaniyor heh uyudu melek diyorum 10 dk sonra bagirarak uyaniyor. Hastami biyerimi agriyor diyorum ama geceleri aksam 9 dan sabah 8-9 a kadar gece sadece emme disinda uyuyoruz. Eger hasta olsa gecede uyumaz die dusunuyorum. Gub icerisinde onu uyutmaya calismaktan yemek yiyemez hale geldim sutum azalcak diyede endiseleniyorum. Lutfen bana yardimci olun.

  • Senem Öztürk

   Çiğdem hanım merhaba, öncelikle çok şanslı olduğunuzu söylemek istiyorum. Çünkü gece uykusunun düzene girmesi birçok anne için çok sıkıntılı olur. Henüz bebeğiniz çok küçük. Uyku eğitimini o yüzden önermeyeceğim. Hafif müzikle uyutmayı deneyebilirsiniz. Bazı bebekler anne karnında gürültülü bir ortamda olduklarından seste daha uyurlar. Öyle bir şey deneyebilirsiniz. Çok zor olsa da biraz daha sabır diyorum. Bebeğiniz küçük düzene girecektir. Bol uykulu günleriniz olsun 🙂

 26. derya

  10 aylık bir bebeğim var gece her saat başı uyamıyor emmek istiyor gündüzleri de 2 defa olmak üzere 20 dk uyuyor.uyku eğitimine başlamak istiyorum neler yapmam lazım.nerden başlamalıyım ne kadar sürmeli bu rutin.ayrıca gündüzleri uykuya dalmakta zorluk çekiyor.

  • Editör

   Sitemizde yazılarda; gece emzirmesi hakkında yazılar var aradığınız yanıtlar o yazılarda mevcut.
   Ayrıca gündüzleri uyku alışkanlığı için de bir çok yazımız var; burada yapılması gereken bazı yöntemleri uygulayarak başarıya ulaşabilirsiniz.
   10-12 Ay arasındayken toplam 13-15 saat uyuması gerekiyor. Bu durumda uykuları yeterli mi bakmalısınız.
   http://www.uykusuzanneler.com/gece-emzirmeyi-nasil-kesmeli/
   Bu link de gece emzirmeleri hakkında fikir verebilir.
   Sevgiler

 27. Çiçek Öz

  Herkese iyi günler, altı buçuk aylık bir oğlum var. Doğduğu günden beri gece-gündüz sorunu yaşamadan çok iyi uyuyordu. hatta zaman zaman 4 saat 4,5 saat uyuduğu ağlayıp süt istemediği oluyordu. ancak son bir birbuçuk aydır uyku araları giderek daraldı 30-35 dk bulur oldu. herseferinde meme istiyor memeyi ağzına aldığı gibi uyur oldu. çektiğimde uyanıyor. burada benimde hatam var çünkü gece birlikte uyurken emzirir uyur şekilde birlikte yatıyorduk. (bebeğim 9 kilo benimse kronik sırt kaslarımda sorun var). sabahları iki kere yarım saatlik uykular uyuyor ve yine emerken uykuya dalıyor. son iki gündür meme ağzında uyumasına izin vermiyorum. bu nedenle baya zorlanıyoruz. yatağa yatırdığım gibi ağlama krizine giriyor elini tutsam itiyor ve ayak diriyor . bende dun hiç bu taktiği bilmeden ağladığında yatağında susmadığı ve krize girdiği için kucağıma alıp kalbimi dinleterek uyuttum yatırdım tekrar uyandığında yine aynı şeyi yaptım gece 5,30dan sonra uzun süreli uykuya geçmeyi başardı. ancak bu seferde meme yerine kucakta sallanarak uyumaya alışmasından korkuyorum. Dişlerinden biri görünmeye başladı aslında yırttı geliyor bu da etkiliyor mu? sürece başlayayım mı yoksa dişini bekleyeyim mi bilemedim. doktora tezimi bitirme döneminde yoğun çalışmam lazım ancak uyuma sorunu dolayısı ile uykusuz kalıyor sabahları yanından ayrılamıyor ve onun uyuduğu yarım saatte de belimi dinlendiriyorum. önerilerinizi gerçekten ihtiyacım var artık ağlamasını istemiyorum.

 28. Teslime Tes

  Merhaba benim 16 aylık oğlum sallanarak uyumaya alışkın.Uyku konusunda katı olduğu için de bu yöntemi denemeyi düşünmedim bile.Ama son bir haftadır geceleri yarım saatte bir uyanıp sallanmak isteyince yöntemi ne olursa olsun denemenin zamanı geldi diye düşündüm.Bugün üçüncü gün ve hızlı bir gelişme kaydettim.İlk gün 1 saatte (ki ben 2-3 saat uğraşacağımı düşünüyordum),ikinci gün 25 dakikada uykuya daldı ve gece sadece üçer kez emmek için uyandı.Bu kadar kolay olacağını bilsem kesinlikle çok önceden denerdim.

 29. Yasemin

  Merhabalar; benim oğlum 9 aylık elimizde battaniyeyle sallayarak uyuyordu son haftalarda uyuturken çok zorlanıyorum. Yazılarınızı okuyarak uyku eğitimine başladım 7 gün oldu. Şuanın uykuya kendi geçmeyi öğrendik. Ilk gün 3 saat direnmişti:(
  Gece uykularımızı düzene girdiremedik gece 45 dakika da uyanıyor ağlıyor . Nasıl düzene koyacağız bilmiyorum piş pişmiyorum nadiren kabul ediyor. Kucağıma alıp susuna tekrar yatırıyorum
  Çok sık uyanıyor .nerede hata yapıyorum. Yardım ederseniz sevinirim

 30. Özlem Sezer Anbarcı

  Eymen 4.5aylik.doğduğundan beri hep ayakta beşikte sallayarak uyuttuk.gece bir yada iki defa emmek için uyanir gözünü bile actimadan yatağa koyardik.3aylikken izne çıktım bir ay kadar annemde kaldık.orada beşiğini aradı bizde besik yokken battaniye ile salladik(annemin zoru ile tabi).sonra oradada hamak besik almak .zorunda kaldik.bu arada gece uyanmalarida arttı her saat başı uyanır oldu.neyse evimize döndüğümüzde artik bi uyku düzeni tutturmak gerekiyordu artik.cok araştırdım yatır.kaldır yöntemi bana en uygunuydu.sunuda belirteyim Eymen çok huysuz bi bebek.kendi kendine durmaz,bi yere yatirip koysak çığlığı basar,hep kucak ister vs..isim zor olur diyordum ama hoc öyle olmadı.ilk basta 45dkda uyudu 30a düştü 20ye düştü derken bugün 4.günde 5dakikada mizildanmayi bırakıp uykuya dalar oldu:)gece uyanması ikiye düştü.emiyir uyuyor eskisi gibi.sunuda belirteyim,besininin titreşim yapan bi aparatı vardı yatağına koyunca konuda bıraktım yanina çok faydası oldu.Eymen gibi mızmız bi bebek uyuyabiliyorsa herkes uyur herhalde..beşiğinde battaniyede kendini dakikalarca sallatan bi bebekti eymen..gündüz uykularida arttı ayrıca.daha 4.günü ama şimdiden farkı belli,daha iyi olacak insallah

 31. Burçak Özder Güven

  Merhaba. Çocuğum 2.5 aylıkken Tracy’nin Uyku eğitimini verdim. 2 günde kendi kendine uyumaya alıştı. 5-10 dk biraz ağlayıp sonra uykuya dalıyor. Şuan 3.5 aylık. Benim sorunum şu evde hapis kaldık. Hiç bir yere gidemiyoruz her gittiğimz yerde beşiğini arıyor ve çılgınlar gibi ağlıyor. Oysaki uyku eğitimi verilen çocuk her yerde uyumaya alışmıyor mu? Ayrıca bir gün başka bir yere gitsek ertesi gün evimizde uyumaya çok zorlanıyoruz. Tüm düzenimiz bozuluyor ağlamalarımız artıyor sanki başa dönüyoruz. 1 günde normale dönüyor ama sanki bu uyku eğitimi hiç bitmeyecekmiş gibi. Oysaki kitapta Tracy’nin uyku eğitimi için belli bir ay beklenmemesi yazıyor. Yani 2 aylık bir bebeği 3 günde alıştırırken 3 aydan büyük bebeklere sıfırdan eğitim vermek 10-15 gün dahi sürebilir diyordu. Buna dayanaraktan 2.5 aylıkken eğitime başladım. Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

  • özlem aydemir

   biz de dördüncü günümüzdeyiz. yatır kaldır uyguluyoruz alıştı gibi oğlumuz ama sizin yazdıklarınızı okuyunca ürktüm açıkçası. şimdi hastanesi var alışverişi var ve yollarda uyuyor oğlumuz. dışarı çıkmayacak mıyız yani? ya da ne kadar çıkmayacağız?

   • Burçak Özder Güven

    Merhaba bebeğim şimdi 5.5 aylık oldu. Açıkçası büyüme atakları olduğu zaman uyku eğitimi falan hak getire. Artık bir şekilde o günlerde uyutuyorum. Onun haricinde uyku eğitimi gayet başarılı. Ayrıca artık düzeni bir yere gittiğimizde bozulmuyor. Ertesi gün kaldığımız yerden devam ediyor. Kişiliği daha oturdukça daha rahat olmaya başladı. Gittiğimiz misafirlikte de evdekinden daha fazla ağlıyor ama ya uyuyor ya uyumuyor. Uykusuzluğa biraz daha dayandığı için uyuadığı zaman vakitlicene kalkıp eve geliyoruz. Herhalde önümüzdeki aylarda daha daha da adapte olacak diye umuyorum.

 32. Uyku, Uykusuzluk ve Annelik Halleri Üzerine | Çok gezen çok bilir

  […] de bebeğe en az travma yaşatacak yöntemmiş gibi gelmişti. Yatır kaldır yöntemi hakkında bu sitede bilgi verilmiş, buradan okuyabilirsiniz. Ama esas olarak Tracy Hogg’un ”Annelik […]

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi