Anne Yazıları

Trafik Cehennemi!!

Signal Light

Bu sene Ramazan bayramı 3 hafta içi gününe denk gelince fırsattan istifade diyerek herkes yollara düştü. Biz de bu trafik karmaşasına en az maruz kalan ama mümkünse erken giden grup olmak için (2 tezat durum bir arada) Cuma akşamı saat başı trafik kontrolü yaptık. Maaşallah trafik saat 18:00 itibari ile -kırmızı- dışında bir renk olmadı.

Kuyruk neredeyse Küçükçekmece’den başlıyor, İzmit’te bitmiyor! Öyle böyle değil yani!! Bir ara, iftar vakti azalır gibi oldu desem de, sadece 3-5 km. kısaldı.

Baktık azalacak gibi değil, yattık ve “sabah ola hayır ola” dedik.

 

Sabah kalktığımızda istisnasız her yer gene -kırmızı- idi. Kıpkırmızı!

 

Kahvaltı ettik, oyalandık! Yok, değişen tek şey saatin gösterdiği zaman. Baktık bitecek gibi değil, daldık biz de trafik kırmızısının içine!

Trafiğe ne kadar geç dahil olsak, o kadar kardır diyerek, önce sahilden en son noktaya kadar gittik, sonra E5 ile TEM arasında zigzag dokuduk. Nereye gitsek, nereye dönsek her yerde araba, kalabalık vardı. Sanki Hollywood filmlerinin felaket sahnelerini çekiyorlarmış da biz de içine düşmüşüz gibi.

TEM yolunda ilerlerken, zaten dur-kalk giden trafik bir anda durdu. Basbayağı durdu! Bir süre sonra tekrar ilerlemeye başladık ve yolun bir noktasından sonra, sıfır trafik ve sıfır olay vardı bir süre için.

Esas anlamadığım ne oldu da biz bir ara tümü ile durduk?!

Ne oldu hiç bilmiyorum, bilenin de olduğunu sanmıyorum.

Ne bir kaza, ne de arızalı bir araç olmadığına göre herhalde trafiksiz yol kapısının açılmasını bekledik Star Trek dizisindeki gibi….

 

Sapanca taraflarına geldiğimizde trafik azaldı ama İstanbul Kadıköy’den Sapanca’ya gelmemiz (mesafe 116 km-ortalama süre 1,5 saat) yaklaşık 4,5 saatimizi aldı. Bu kabus gibi geçemeyen 4,5 saati artık hiç ama hiç hatırlamak istemiyorum.

Sapanca’dan sonrası ise kamyon-tır yoksa sakin, herhangi birine denk geldik mi arka arkaya arabalar şeklinde daha rahat geçti.

 

Tüm bu yolculuktan çıkardığım sonuçlar var ve burada paylaşmak şart bence;

 

– Öncelikle lafım devlet yöneticilerine; bu trafik yoğunluğu herkes tarafından beklenen/tahmin edilen bir durumdu. TEM yolu rahatlıkla her 2 yön, tek yöne (İstanbul-Ankara) çevrilerek rahatlatılabilirdi. Çünkü ters yönde çok seyrek araç vardı.

Lakin, bizim yöneticilerimizin, insiyatif alma, önceden plan yapma vs gibi yetileri olmadığı için mümkün olamadı. Hadi öngöremedin diyelim, Cuma akşamı oluşan trafik sonrası bu karar hemen uygulamaya geçebilirdi. Kamyon, tır trafiği de vardı. Büyük araçların tarfiğe çıkışı rahatlıkla engellenebilirdi. Kısaca, kimse bu durumu düşünmediği ve hepimizden önce tatile koştuğu için olan bizlere oldu sanırım.

– 2.lafım biz sürücülere; evet trafik korkunç bir şey ve artık kimsenin, değil trafikte araç kullanmaya, “trafik” lafını bile duymaya tahammülü yok. Ama herkeste bencillik had safhada. Öndeki 2 saniye dursa hemen korna! Be kardeşim neden? Azıcık bekle, öndeki sürücü de bayılmış durumda, az sabır bol empati lütfen!

 

Allah dönüş yolunda herkese yardımcı olsun. Tahminim dönüş için de herhangi bir kolaylaştırıcı önlem alınmayacağı yönünde.

 

Lütfen dikkatli kullanın ve diğer sürücülerin de dikkatinin dağılabileceğini unutmayın!

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Begüm Onay Doğantan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Rebecca Lapham kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi