Uncategorized

Annelik girişimciliği getirdi!

ubeybi

Anne olduktan sonra her anlamda daha çok geliştiğinizi hissediyor musunuz?

Ubeybi annelerinin de dediği gibi; “Anne olunca baskı altında iş yapabilme yetisinden tutun da müzakere becerilerimize kadar geliştirip, yaratıcılığımızın sınırlarını zorluyoruz”

Uykusuz Anneler Kulübü’nde anne olduktan sonra girişimciliğe yönelmiş annelerin hikayelerine yer vermeyi çok seviyoruz. Hem diğer annelere ilham olmalarını istiyoruz, hem de başarılarını ortaya koyan anneler görmek bizi mutlu ediyor.

Anne olduktan sonra annelerin hayatını kolaylaştıran, bebek ve çocukların konforunu arttıran ürünleri üreten sevgili Sengün ve Nurgül ile sohbetimiz aşağıda. Belki size de ilham olur, “ben de yapabilirim” diye bir kıvılcım yakarız Uykusuz Anneler 🙂

 

Sevgili Sengin ve Nurgül kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Girişimci anne olmadan önce neler yapıyordunuz?

Nurgül: 1996 yılında çalışmaya başladığım kurumsal hayatımın son on yılında DHL Global Forwarding’de Lojistik ve Uluslararası Nakliye konusunda çeşitli görevlerde bulundum. Tüm görevlerim satış ve pazarlama ile direkt olarak bağlantılıydı. Uluslarararası bir iş ve farklı ülkelerden farklı insanlarla çalışmak, projeler yürütmek oldukça keyifli deneyimler kazandırdı bana. Londra’da katıldığım İş Yönetimi eğitim programları süresince girişimci tecrübelerini ilgiyle takip ettim. Kendi işlerini kuran veya kurma yolunda olan birçok insanla tanışma frsatım oldu. Bir gün kendi girişimimi gerçekleştirmeyi planladım ve hayal kurdum. Yurt dışında bazı start-up projelerinde ve küçük girişimcilik projelerinde gerek pazarlama konusunda, doğru ürün konusunda, satış sonrası konularında araştırmalar yaptım.

Sengin : Almanya’da  tamamladığım eğitim hayatımdan sonra Türkiye’de turizm sektöründe çeşitli görevlerde bulundum ve 1998 yılında  kendi  organizasyon  şirketimi kurdum. Ağırlıklı olarak yurtdışı bağlantılı klasik konser organizasyonları yaptım. Tüm iş hayatım süresince insanlarla direkt bağlantılı süreçler yönettim. Almanyada 5 yılı aşkın yine turizm sektöründe araştırma şirketim vardı. Türkiye ile bağlantılı süreçler yönettim.

Nasıl girişimci olmaya karar verdiniz? Anne olmak girişimci olma konusunda bir motivasyon mu sizce?

Bizim uzun yıllara dayanan bir dostluğumuz var ve beraber iş yaptığınız doğru partner sizin  için aslında büyük motivasyon ve şans. Hele ki satır aralarında kendinize ortak eğlence ve keyif alanları yaratıp gülebiliyorsanız, ki biz bunu çok yapıyoruz işiniz çok daha verim kazanıyor.

Tabi ki tek başına da girişimci olmaya karar verebilir ve başarılı olabilirsiniz. Biz gerekli donanım,bilgi, tecrübeye sahip olduğumuzu hissettiğimiz anda  karar verdik aslında başlamaya.

Önceden iş hayatındaki en verimli dönemin veya kendi işini kurmak için en isabetli zamanın anne olmadan önceki dönem olduğunu düşünürdük. Ama her şey öyle gelişti ki; annelik girişimcilik için beklediğimiz noktaya getirdi bizi. Kadınlar gerçekten çok başarılı girişimciler olabiliyor. Biz; annelerin çoğunun aslında girişimcilik planların, annelik görevlerini tam olarak yerine getiremeyecekleri için ertelediklerini veya sadece proje olarak bıraktıklarını düşünüyoruz. Aslında anne olmak başarılı girişimci olmak için gerekli tüm avantajlara sahip olmak demek bize göre. Anne olunca baskı altında iş yapabilme yetisinden tutun da müzakere becerilerimize kadar geliştirip, yaratıcılığımızın sınırlarını zorlamıyor muyuz? İşte tüm bu gelişmelerin hepsi girişimciliğin gelişme aşamalarında oldukça gerekli oluyor.

ubeybi 2

Girişimci anneler olarak Ubeybi markası ile yine annelerin işine yarayan, hayatlarını kolaylaştıran ürünler üretiyorsunuz, bu ürünler neler bahseder misiniz?

Ürün yelpazemiz  0-3 yaşa hitap ediyor. Aslında ürünlerimizi; anne adaylarının bebekleri için ilk almayı planladığı ürünlerin başında gelen bebek arabası ve oto koltuğu ekipmanlarının aksesuarları olarak tasarlayıp üretmeye başladık, daha sonra annelerin diğer ihtiyacı olan ürünleri de tasarladık. Amacımız; bebeklerimizin yatağındaki konfora, oldukça zaman geçirdikleri bebek arabalarında, mama sandalyelerinde, pusetlerinde veya oto koltuklarında da sahip olmaları… Yaklaşık 5 yılı aşkın bir süredir Renklimin puset minderleri ve takım yastıklarımız anneler ile buluşuyor. Yine puset minderimiz Urban Pad 3in1 olarak geçen ürünümüzü de anneler doğumdan itibaren farklı fonksiyonlarda kullanabiliyor. Bebeklerin yataklarındaki konforu bebek arabalarına taşıdık bu sayede bebekler daha rahat, anneler daha mutlu.

Çok pahalı bebek arabalarında bu konfor biraz yakalanabilse de bu bebek arabaları her bütçeye uygun değil ve orta ölçekli pusetlerde özellikle annelerin 6 aylıktan sonra  tercih ettikleri, tam yatışlı ve hafif olan baston puset diye adlandırdığımız bebek arabalarında da ürünlerimiz son derece kullanışlı ve fonksiyonel bir anne yardımcısı olarak görev yapıyor.

Çok fonksiyonlu kafa koruyucu düz kafa sendromu önleyici yastıklarımız sayesinde bebeklerin kafaları sağa sola düşmüyor ve anneler oldukça rahat ediyor. Özellikle yaz aylarında anneler bebeklerini pamuklu ve yumuşacık puset minderlerimizde yatırmayı tercih ediyor. Üstelik çok amaçlı tasarlanmış olan tüm ürünlerimizi anneler bebekleri için   mama sandalyesi ve oto koltuğunda da kullanabiliyor.

Ubeybi.com da daha başka neler olacak?

2017 Kasım gibi Ubeybi.com yelpazesine eklenecek sürpriz ürünlerimiz var. 0-2 yaş grubu için  oyuncak sektöründe çalışmalarımız devam ediyor ve annelerimizin ve bebeklerinin hayatlarını kolaylaştıracak inovatif ürünler üretmeye devam ediyoruz.

ubeybi 3

Ubeybi ürünlerinin diğer benzer ürünlerden farkları, avantajları neler?

Her şeyden önce biz  ürünlerimizi  tasarlarken ve üretim aşamasında  bebeklerimizin sağlığını ve rahatlığını hep ön planda tutarak her bir bebeğin en az Avrupa Standartları’nda ürünler kullanabilmesini amaçladık. Annelerimizden aldığımız geri bildirimlerden de anlıyoruz ki doğru yolda ilerliyoruz. Daha önce ithalat yaptığımız Avrupalı firmalara şimdi kendi üretimimiz olan ürünleri ihraç etme aşamasındayız. Bu bizim için gerçekten  önemli bir adım ve  başarı ölçüsüdür.

“Ubeybi bir Türk markası mı?” sorusunu sık sık alıyoruz ve bu yorum bizi sevindiriyor.

En büyük farkımız büyük bütçeler ayırmadan bebek arabası aksesuarları ile bebeklerimize konfor yaratabilmemiz, tam yatışlı hafif baston pusetleri bile bizim aksesuarlarımız ile doğumdan itibaren kullanabilirsiniz.

ubeybi 1

Uykusuz anneler ürünlerinize nerelerden ulaşabilir ve onlara bir indiriminiz var mı 🙂

Uykusuz anneler ürünlerimize Ebebek ve Joker Mağazalarından aynı zamanda ubeybi.com sitesinden ulaşabilir. Annelerimiz sipariş verdiklerinde ‘’ uykusuz anneler ‘’ diye adres bölümünde belirtirlerse sürpriz bir hediye alacaklar…

Bir çok kadın anne olduktan sonra çocuklarına daha çok vakit ayırabilecekleri, zamanlarını kendileri düzenleyebilecekleri bir iş arayışına giriyor ve girişimcilik akıllara geliyor. Yeni başlayacak olanlara girişimcilik konusunda neler önerirsiniz?

Yeni girişimci adaylara  tavsiyemiz sadece ileriye bakıp başlamaları olur. Araştırmayı, riskleri ve arka planda ne kadar fazla iş yoğunluğu olduğunu araştırdıkça vazgeçme riski de o kadar artıyor. İlk başladığımızda inanın önümüzdeki zorluklar ve ne kadar çok işin bizi beklediğinden pek haberdar değildik. Aşama aşama gelişiyor her şey. Risk almadan hiçbir şey yapamıyorsunuz özellikle içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar bizi çok düşündürdü. Yavaş ve planlı yol almak gerekiyor. Roller coaster gibi düşünün girişimciliği…Bir gün çok iyi bir iş fırsatı yakalarsınız, ertesi gün ise her şeyi bırakıp vazgeçmek ve gitmek istersiniz. Tabi ki başlangıçta bırakma şansınız her zaman vardır ama daha sonraları işler biraz büyüdükçe artık bırakamayacağınızı hissedersiniz. Çocuğumuzda  bir gün okuldan bize  sevgi dolu, kalplerle donanmış bir kart getirir ertesi gün ise ev savaş meydanına döner. Sonuçta ne kadar kızarsanız kızın tepkiniz ne kadar olabilir ki  bu biraz girişimcilikte de uygulanır yani eninde sonunda durumu olgunlukla karşılarsınız. Eğer kendi işletmenizi kurmak istiyor ve annelik görevlerinizin sizi engelleyebileceğini ya da siz annelik görevlerinizi aksatacağınızı düşünüyorsanız, yeni edindiğiniz güzel annelik özelliklerinizi düşünün ve girişimcilik trenine atlayın deriz.

 

 

* Bu yazı ubeybi.com desteğiyle yayınlanmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Rebecca Lapham kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi