Uyku Eğitimi

Uyku Eğitimine Başlarken Ne Yapmalı?

 

newborn-216723_640

HAZIRLANIRKEN

 • Çocuğunuzun uyumasına engel olan herhangi bir hastalığı olmadığından emin olun. Gerekirse bir doktora danışın.
 • Öncelikle bilgilenin, konuyla ilgili yazıları okuyun. Çocuğunuzun niye uyumadığını anlamaya, kendinizi onun yerine koyarak durumunu anlamaya çalışın. Bunun için kendinize bir zaman tanıyın. Gün içinde çocuğunuzun huyunu suyunu bir süre gözlemleyin. Gerekirse not alın. ”Bugün şöyle yaptı, ben böyle yapınca inat etti ağladı, ama şöyle yapınca kolayca razı oldu” gibi. Aranızda çatışmalı zor konuları nasıl çözüyorsunuz, çocuğunuz hangi dilden daha çok anlıyor, bunu biraz gözlemleyin. Ne zaman kararlı, ne zaman anlayışlı ve toleranslı olduğunuzda işler yoluna giriyor anlamaya çalışın.
 • Moralinizi bozan, faydasız tavsiyeler veren insanlarla konuyu konuşmayın. Gerekiyorsa Uykusuz Anneler Kulübü’ne ya da anlayış ve şefkat göreceğiniz, sizi yargılamayacak birine içinizi dökün. Yorgunluğunuzdan, neler hissettiğinizden bahsedin. Hissettiniz şeylerin normal olduğunu ve çok zor bir süreçten geçtiğinizi ve tüm bunların ne çocuğunuzun ne de sizin suçunuz olduğunu ve bir gün mutlaka uyuyacağınızı aklınızdan çıkarmayın.
 • Çocuğunuza uykuya dalmanın farklı bir yolunu öğretmeniz gerekiyor. Tıpkı bir gün ayakkabı bağlamayı öğreteceğiniz gibi. Aslında bu kadar basit. Sadece süreç duygusal açıdan zor. Kendinize bir strateji, (bu konuda gerekiyorsa uykusuz annelerden yardım alın) ve bir gün belirleyin. O gün uyku eğitimi için belirlediğiniz taktikleri uygulamaya başlayın.
 • Eşinizle ve çocuğunuzun bakımında yardımcı olan birileri varsa başlamadan önce onlarla konuşun. Onları da en azından süreci baltalamayacak, ideal dünyada size destek olacak noktaya getirmeye çalışın.
 • Psikolog Aysun Bal Ömeroğlu; uyku sorunları gece yaşansa da sıklıkla bu sorunların gündüz yaşanan bazı sorunlara bağlı olduğunu söylüyor. Gündüz çocuğun düzeninde hayatında bir sıkıntı olmadığından emin olun. Gündüz sizden daha fazla fiziksel temas (kucak/öpme) bekliyor, sizinle daha fazla vakit geçirmek istiyor olabilir. Olması gerektiğinden daha az ya da daha fazla stimüle (insan, oyun, sokak, ses) oluyor olabilir. Yaşına göre, evde çok sınırlanıyor (onu yapma, bunu yapma) ya da hiç sınırlanmıyor (çok fazla TV gibi) olabilir. Bu liste uzayıp gider. Çocuğunuzun gündüz yaşadıklarına dikkatinizi çevirin. Bir sıkıntı görüyorsanız bu konuda bir değişikliğe gidin.

BAŞLARKEN

 • Yorgun çocuğa ne kadar yumuşak bir uyku eğitimi uygularsanız uygulayın, büyük tepkiler alırsınız. Çocuğunuzun bir iki gününü not alın. Kaçta kaç saat uyuyor, kaç saat uyanık kalıyor gibi… Uyku eğitimine çocuğunuza iyi bir uyku rutini kazandırarak başlayın. Daha radikal adımlara geçmeden önce, çocuğunuzun yorgun olmadığından emin olun.
 • Çocuğunuzun nezle, grip, ishal, kabız vs gibi bir sorunu olmadığından diş çıkarmadığından emin olun. Emekleme, yürüme, katı gıdaya geçiş gibi bir dönüm noktasındaysa, öncelikle bu duruma alışmasını bekleyin. Ev, bakıcı, yuva değişikliği, annenin işe başlaması gibi önemli değişiklik dönemlerinde başlamayın.
 • Çok küçük de olsa onunla başlamadan önce konuşun. ‘’Anne seni artık sallamayacak ama yanında olacak. Hiç merak etme, bir kaç günde sallanmadan uyumayı öğreneceksin’’. Sadece süreci ve neden örneğin sallamayı kestiğinizi anlatmayın, onun duygularını da tercüme etmeye çalışın: ‘’ Sallanmadan uyuyamıyorsun biliyorum. Sana çok zor geliyor. Annenin memesini çok seviyorsun, başka türlü uykuya dalamıyorsun’’gibi.
 • Uyku eğitimine başlamadan önce, gündüz birlikte geçirdiğiniz zamanı ve fiziksel teması arttırın.

 

UYGULARKEN

 • Kafanızda bir plan var. Bu iyi bir şey. Bu plan konusunda kararlı olun ama körü körüne bağlanmayın. İşler zorlaştığında; bazen bir eşik vardır o eşiği atlasanız, çok önemli gelişme kaydedersiniz. Belki bunun için zor bir geceyi atlatmak gerekiyordur. Bazen ise, çocuğunuz size bir şey söylemeye çalışır. Belki başladığınız zaman onu için doğru zaman değildir, belki de uyumayı öğrenmek için başka bir yaklaşıma ihtiyacı vardır. Çocuğunuzdan gelen mesajlara açık olun. Kafanızdaki plan uğruna; bu mesajları göz ardı etmeyin. Gene de çocuğunuzdan gelen mesajlara açık olmak demek, ilk zorlukta geri adım atmak demek değildir. Uyku eğitimi çocuğun ihtiyaçlarına göre ayarlanan esnek bir uygulamadır. Her çocuk çok farklıdır ve aynı sonucu farklı yöntemlere almak mümkündür. ”Ben bunları nasıl ayırt edebilirim ki” demeyin. Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız ve iyiliğini en çok siz istersiniz bunu unutmayın.
 • Uyku eğitiminden ilk gün mucize beklemeyin. Hatta ilk günlerde her şeyin daha da kötüye gitmesine kendinizi hazırlayın.
 • Bu sürecin tam ortasına çocuğunuza duyduğunuz sevgi ve şefkati koyun. Ona bir şey öğretiyorsunuz, elinde keskin bir bıçak var onu elinden alıyorsunuz ama vermek istemiyor. Paniklediğiniz, ümitsizliğe kapıldığınız, çaresiz ve yorgun hissettiğiniz korktuğunuz anlarda; derin bir nefes alın. Dikkatinizi, nefes alışverişinize, bedeninizdeki hislere kaydırın. Aklınızdan geçen bin bir türlü kaygının farkına varın, ama onları aklınızdan çıkarmak için uğraşmayın, gelip geçmelerine izin verin. Çocuğunuza sarılarak, elini tutarak fiziksel temasla onu hissetmeye çalışın. Ya da konuşarak onun yanında olun. Ona hislerini tercüme etmeye çalışın; ”senin için çok zor biliyorum. Çok kızıyorsun. Annenin memesini özledin. Merak etme birazdan uyuyacaksın, anne yanında. Sabah olunca meme emebilirsin” gibi.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. TÜLİN ÖZSEN

  BEBEK BAKIM SORUNLARINA MUCİZE ÇÖZÜMLER

 2. GONCA KOÇAK

  Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler istiyorum.

 3. SONGÜL TÜRKMEN

  bebek bakım sorunlarına mucize çözümler kitabı istiyorummmmmmmmmm.

 4. Özge

  Harika bir ayzı olmuş! Keşke anne işe dönünce başlayan gece uyanmalarına da el atsanız 🙂 Ne yapmalı, nasıl yapmalı hiç bilmiyorum?

 5. ebru

  bebeğim 4 aylık olmak üzere. gece kucağımda sonrada yanıma yatarak emrek uyuyor, bizim odadaki park yatağına bıarkıyorum, 2-3 kez uyandığında yine emiyor, sallayrak uyumuyor. gündüz salonda emiyor uyuyunca salondaki anakucağına yatırıyorum, uyarnısa sallıyorum. uyku eğitimi verecekken gece-gündüz hep yatağında mı yatmalı yoksa gündüz ayrı rutinde ana kucağında kalsın gece ayrı rutinde yatağına mı yatsın?

 6. Esra

  kitabı istiyorum, gerçekten buna ihtiyacım var anlaşılan, tek başıma hiçbirşey beceremiyorum

 7. buket

  bende kitabı,istiyorum daha doğrusu oğlum için yardım istiyorum.6 buçuk aylık oğlum var geceleri uykusorunumuz var.dişleride çıkıyor galiba

 8. ebru gençay

  11 aylık oğlum var tam bir meme kolik ,gündüz ara ara biberonla beslenıyor ama gece uykuda almıyo hep meme istiyor, ne yapacağımı bilmiyorum benımde bu kitaba ihtiyacım var 🙂

 9. Nazli

  Benim19aylikbir kizim var hala emziriyorum ve geceleri cok siklikla uyaniyor ben napacagimi bilemiyorum cok yorgunum emzirmeyi kesmelimiym esim kizimi emzirerek uyutmami istiyorum cünkü isi cok yorucu onun aglamasina tahammul edemiyor Sizce ne yapmaliyim yardim Edin

 10. zehra doğan

  allah rızası için şu kitabı gönderin artık dayanamıyorum

 11. nazlı

  kızım şimdi 7,5 yaşında 2,5 yaşına kadar çok uyku sorunu yaşadım şu an 27 günlük bir oğlum var ve aynı problemi oğlumda yaşamak istemiyorum BEBEK BAKIM SORUNLARINA MUCİZE ÇÖZÜMLER kitabının bana çok iyi bir yardımcı olacağını düşünüyorum ve oğlum için kitaptan bende istiyorum.

 12. özlem amet

  selam benim bebişimde 8,5aylık ilk 6 ayımız düzenli ama akşam 9 12 3 6 sabah kalkıp bidaha öğlene yakın uyuyodu ama 2 2.5aydır uyumuyoruz saat başıı nerdeyse kalkıyoz .bebeğimi emziriyorum geceleride emmek için kalkıyo artık napıcağımı bilmiyorum lütfen yardım edinnnnn 🙂

 13. reyyan

  slm benim bebiş 3,5 aylık uykuları çok düzensiz uyanık olduğunda 5 dk bile oturtmuyor sürekli ayakta onu dolaştırmamı istiyor oturunca ben, ağlıyor hep memede uyumak istiyor yada sürekli sallanarak uyumak istiyor ne yapacağımı şaşırdım yatağına nasıl alıştırabilirim lütfen önerisi olan paylaşsın…

 14. keziban

  benim 2 kızım var büyük 27 aylık küçük 5 aylık ve büyük kızım halen sallanarak uyuyor ve geceleri sık sık,ağlayarak veya bağırarak uyanıyor anne salla diyor ve başlıyorum sallamaya yoksa küçüğüm de uyanıyor ve küçükte bu vaktae kadar iyi idi lakin o dauyumak istemiyor ne ayakta ne kucakta sadece emerek oda yatağa koyunca uyanıyor lütfen yol gösterebilecek biri varsa çok mutlu olucam

 15. sevgi

  benım bebeğim şimdi 9 aylık. bizde 4.5 ay hiç uyumadık ama şimdi çok rahatım gece gündüz ayrımı yapabiliyor bizimle yatıp sabah bizle kalkıyor gece mama vermeyi deneyin iyi geliyor tok tutuyor tavsiye……

 16. esra

  henüz anne olmadım ama ok yakın kız anne adayıyım.heyecanlı bir o kadar da endişeliyim.çocuk yetiştirme konusunda öğrenmem gereken çok şey var.

 17. sibel

  benım oglum 18 aylık dogdugu ılk günden berı uykuya hasret bır anneyım:(gazı olan bır bebek,banyo yaptıgı zaman rahatlamanın yerıne daha cok huzursuz oluyor,denemedıgım hıc bır yöntem kalmadı,sabırla bu günlerın gecmesını beklıyorum gecelerı toplam 1 saat uyudugum zaman kı bu cok ender oluyor sankı 12 saat uyumus gıbı hıssedıyorum.bana yardımcı olabılırmısınız bunun ıcın bır kıtap ve sonzu tavsıyelere ıhtıyacım var tşkler

 18. suzanne

  merhaba iyiki varsınz..bu narin yolculukta yalnız olmadığımızı bilmek içimi rahatlatıyor..meleğim 11 aylık yemek miktarını az buluyorum,4-5 tatlı kaşığı yiyor.. bi de çok çabuk sıkılıyor tatlarda..hep yeni ve lezzetli şeyler istiyor mamalarsa malum genelde tatsız tuzsuz.. birde 2 aydır onu sallayarak uyutmaya alıştırmış olduk diş sıkıntından dolayı biraz da.. yatağında bırakıp çıkmaya nasıl geçebiliriz..

 19. tuğba

  38günlük bi prensesimiz var ilk bebegimiz ve uyuma sorunumuz var ya da
  daha erken mi? Aksam 5de uyaniyor ve saat 9-10 bazen 12ye kadar uyumumuyor sürekli agliyor.gecede3.5 4gibi uyaniyor saat6-7ye kadar uyumuyor sanirim birde gaz problemimız var.Yardimci olun LÛTFEEFNN. :-[

 20. Efser

  Benim oğlum 6.ayinin icinde ve ben geceleri her uyandığında emziriyorum acaba doğrumı yapıyorum doymuyormu acaba gece tok tutması icin ne yapabilirim ben gündüz elma bide yoğurt vermeye başladım.gece sık uyanıyor ne yapabilirim

 21. tuğba

  Bana yardim eden yok muu:-(( bebisim bu gün kendini aşti 00:00da uyudu ama bu uyku cok sürmiycek.uyanik kaldigi süre ıcinde sakin yatsa ona da raziyım ama o da yok.YARDİİIMM

 22. seyma

  merhabalar, kızımın uykusu konusunda ciddi adımlar atmak istiyorum. 6 ayına kadar oldukça düzenliydi ne olduysa 6 ayından sonra oldu yatagında yatan kızım artık bizimle yatıyor 🙁 sabahları sırt ağrısıyla uyanmak istemiyorum artıkk… emerek uyuyornasıl alıştırıcam?? bliyorum ki adım atsam ağlama krizlerine girecek,ağlatmak istemiyorum sınır ne olmalı nereye kadar dayanmalıyım?? bilgiye,yardıma ihtiyacım var..

 23. nagihan

  merhabalar, benim bebeğimde 1,5 yaşında ve hala uykuyla ilgili sıkıntılarımız devam ediyo bu kitaba ihtiyacım var.

 24. Sumeyye

  Slm benim 4,5 Aylik Bir oglum var ayağımda sallıyorum ayrıca gece kalktığında sonra bizimle yatıyor yerine yatırımcı yarım saat sonra kalkıyor şimdide tanıma yatıp pispisliyorum ona alıştı ne yapacam artık ayağımda sallamak istemiyorum :((

 25. Didem Didem

  26 aylık oğlum halen sallamadan uyumuyor birçok kez denedik olmadı sallanmadan kendi kendine nasıl uyutabiliriz fun gecede sallamayayim dedim gece 3 kadar ağladı sonunda dayanamayıp salladim

 26. ulfet

  Merhaba
  2 yaşında oğlum var.. Doğduğundan beri uykuyla arası hiç iyi değil.. Sabah 9-10 gibi gune baslar.. Uyandığı andan itibaren 1 dk oturmak bilmez sürekli aşırı hareketlidir.. Evimizin bahcesinde gunesli havalarda toprakla vs, oynuyor.. Bazen öğle uykusuna 1 saat yatıyor.. Öğle uykusu alsada almasada akşam oldumu uykuya yakınlastık sonra enerjisi daha da artıyor ve yatağına yatmak istemiyor… O kadar inat bir cocukki yatAkta kalmamak için sürekli ağlıyor… Uykuya dalması için sürekli ninni soyleyip yatağını hızlıca sallıyorum… Bu yaklaşık 2 saat sürüyor… Uyuduktan snra ilk 3 saat boyunca uykusunda ağlıyor ve sallama istiyor. 3 saat sonunda uyanıyor ve süt istiyor(( süt vermezse ağlama krizine giriyor)) süt içtikten sonra uyku dağılıyor ve tekrar uyutmak için 2-3 saat boyunca sallayıp ninni soyluyorum… Uykuya daldıktan sonra 4 saat sonra gune baslıyoruz… Ne yapabilirm yardımcı olunuz?

 27. eliff

  merhaba
  bebeğim 3 aylık.1,5 aya kadar uykusu düzenliydi ancak şimdi gece yani sabaha karşı 3 4 te uyumaya öğlen 11 12 gibi uyanmaya başladı.2 haftadır da gündüz uykularımız 20 / 40dk arasında değişiyor nprmalde 2,5 3 saat uyurdu.atak dönemimi yoksa gece 3 lere kadar oturup 12 ye kadar uyuması mı düzenleştirdi anlayamıyorum.gazlı bebek olduğu için emerken pışpışlayıp uyutuyodum üstelik ayakta olmam lazım ve alıştı çokk uykusu geldiğinde oturusam ağlıyyor ve ayağa kalkmamı istiyor kalkıyorumda tabi ama büyüyor ve ağırlaştı bunu nasıl yenebilirim, uyku düzeni için ne yapmalıyım.mesela 8 de uyudu emmek için uayndığında fazla uyarmadan emzrip yatağına mı koymalıyım yoksa oynaması için izin mi vermeliyim. ayrıca benimle uyuyor ve gece yatarak emziriyorum gündüzde bunu mu arıyor bilemedim.3 farklı yöntemle uyuyor anlayacağınız hangisini arıyor anlamadım ne yapmamı önerirsiniz yardımcı olursanız düzen oluşturmak istiyorum.

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi