Editörün Seçimi Uyku Eğitimi Uyku eğitimine başlarken

Uyku Eğitimine Giriş… Çocuğunuza Uyumayı Öğretmek

shutterstock_68650819

 

Bebekler neden uyumaz?
İnsanların uykusu döngülerden oluşuyor. Bu döngüler; derin uyku ve REM denilen kısımlardan oluşuyor. Uykunun REM kısmı çok hafif bir uyku ve aslında o kısımda hepimiz hafifçe uyanıp tekrar geri dalıyoruz. Bebeklerde ise durum farklı. Döngü 45 dakika, yani yetişkinlerden çok daha kısa. Döngülerin REM kısmı ise yetişkinlerden çok daha uzun. Yani uykularının çok büyük kısmı, çok hafif bir uykuda geçiyor. Hayatta kalmaları için bu çok önemli. Çünkü o hafif uykuda ihtiyaçlarını hissedip, ağlayarak bizimle iletişim kurmaları gerekiyor. Sorun, ortada bir ihtiyaç olmadığı halde sadece döngülerin REM kısmını atlatamadıkları, tekrar uykuya dalmayı beceremedikleri için uyanmalarıyla başlıyor. Çocuğunuz uyurken başında bekleyin, hemen uykunun  REM kısmına geçtiğini anlayacaksınız. Göz kapaklarının altında gözleri hareket edecek, hafifçe eli kolu kıpırdanacak, ha uyandı ha uyanacak derken yeniden derin bir uykuya geçecek. Tabi şanslıysanız ! İşte uykunun bu ‘ha uyandı ha uyanacak kısmı’ çocuklarda her 45 dakikada bir tekrarlanıyor. Kimi çocuk bu kısmı atlatıp bir sonraki döngüye geçiyor, kimi çocuk uyanıyor!

Eğer her uyandığında emzirir ya da sallarsanız, uykunun bu hafif kısmını kendi kendine uyanmadan atlatmayı öğrenemiyor. Her zaman geri uyumak için emzirilmeye ya da sallanmaya ihtiyaç duyuyor yani bağımlı hale geliyor.

 

Bazı bebekler neden uyanmıyor?
Bazı bebekler, tıpkı bazı insanlar gibi, uykuya dalma konusunda çok daha yetenekliler. Bazılarının ise uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı öğrenmek için yardımınıza ihtiyacı vardır. Bu doğanın annelere küçük bir şakasıdır ! Piyangodan şansınıza bu çocuk türlerinden hangisinin çıkacağını bilemezsiniz.

Çocuğum hiç uyku sevmiyor!

Bu sözü sıkça duyarız. Bu sözün hem haklı, hem haksız tarafları vardır.  Bazı çocuklar daha çok ve daha kolay uyur. Ama bir çocuğun gece 12’de yatıp sabah 6’da kalkması çocuğun uyku sevmediğini göstermez. Zira her çocuk üç aşağı beş yukarı normal sınırlar içinde uyumak ister.  1.5 yaşında bir çocuk günde toplam 14 saat de uyuyor olabilir, 12 saat de ama günde 9 saat uyuması normal değildir ve bunu çocuğunuz böyle istiyor olamaz.

Bu sorunun çok basit bir nedeni vardır; çocuğunuz uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı bilmemektedir. Tıpkı ona nasıl birgün tuvalet alışkanlığı kazandıracaksanız, bugün de ona uyumayı öğretmeniz gerekmektedir.

Bebeklere ve çocuklara uyumayı öğretmek mümkün mü?

Bebeklere ve çocuklara uyumayı öğretmek sadece mümkün değil aynı zamanda gerekli. Yukarıda anlattığımız gibi çocukların uyanmasının en önemli nedeni uykunun REM (hafif) kısmını atlatamamaları. Hiçbirimiz bu yetiyle doğmuyoruz. Zamanla hafifçe uyandığımız bu kısımları atlatıp geri uyumayı öğreniyoruz. Eğer bir bebeğe/çocuğa bu konuda yardım edersek bu yetiyi daha çabuk ve zahmetsiz kazanabiliyor. Eğer memeye, sallanmaya ya da birlikte uyumaya bağımlı hale gelirse; kendi kendine uyumayı öğrenmesi uzun yıllar alabiliyor. Sonunda bu alışkanlıkları kırmak için gene bir çaba harcamak gerekiyor. Hiç bir çocuk bir gün annesine ‘’ben kendi kendime uyuyacağım artık beni geceleri emzirmene, sallamana  gerek yok’’ demiyor.

Uyku eğitimi ne demek, hengi ekoller var?
Yukarıda sizlere aktardığımız bilgiler, batılı ülkelerde özellikle de ABD’de uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuş. İşte bu bilgiler ışığında; uyku eğitimi adı altında bazı eğitim modelleri oluşturuldu. Bu modeller genellikle uyku konusunda uzman çocuk doktorları tarafından ortaya atıldı. Uyku eğitimi ABD’deki çocukların çok büyük bir kısmına ebeveynleri tarafından uygulanıyor. Bu eğitim modellerinin hepsi çocuklara deliksiz uyku vaadediyor. Ama yaklaşımlar birbirinden son derece faklı olabiliyor.

Bebek/Çocuk uykusuna yaklaşımda iki ekol var:

 • Bebeğin/Çocuğun uykuya dalması için uzun yıllar desteklenmesi gerektiği söyleyen, çocukla birlikte uyumayı teşvik eden doğal ebeveynlik yaklaşımı.
 • Bebek/Çocuklara ilk 4 aydan sonra kendi kendine uyumayı öğretmek gerektiğini savunan yaklaşım

İkinci ekol ise yine üçe ayrılıyor;

 • Çocuklara ağlamadan kendi kendine uyumayı öğretenler
 • Cry out (ağlatma) yöntemiyle uyumayı öğretenler
 • Orta yolcular denilen, ağlatmayı son çare olarak görüp kontrollü bir şekilde uygulayanlar

 

Her çocuk uyku eğitimi almak zorunda mı?  
Eğer 18 aylık çocuğunuz gecede iki kere uyanıp sizi emiyorsa, sağlığı yerindeyse yeteri kadar uyuyorsa; bu durum sizi yıpratmıyorsa, herhangi bir şey yapmanız için bir neden ortada gözükmüyor. Ama 6 aylık bebeğiniz bir sağlık sorunu olmadığı halde gecede 7-8 kere uyanıyor, emmeden geri uyumuyor siz de günde 3 saatlik uykuyla zombi gibi geziyorsanız, o zaman bir şeyler yapmak gerekiyor. Siz ya da çocuğunuz sağlıklı, mutlu ve huzurlu değilse uyku eğitimini yöntemlerinin devreye girmesi gerekiyor.

 

Çocuklarda uykuyu olumsuz etkileyen rahatsızlıklar var mı?
Reflü, uyku apnesi gibi kronik hastalılar çocuk uykusunu etkiler. Benzeri hastalılar ve belirtiler konusunda doktorunuza danışın.

Hangi uyku eğitimi modeli benim için uygun?

Uyku eğitimi kitapları tavsiye ve bilgilerle dolu ve hepsi de çok faydalı. Ama her ailenin, her çocuğun ve her dönemin ihtiyacı farklı. Çocuğunuza uyku eğitimi verirken bunu akıldan çıkarmamak gerekiyor. Asıl olan sizin çocuğunuzu tanımanız, onun ve kendi ailenizin ihtiyaçlarının farkında olmanız. Bir çocuk bir yönteme çok kısa sürede cevap verirken, diğer çocuğun mizacına o yöntem uymayabiliyor. Çocuğunuza 6 aylıkken uyguladığınız bir uyku eğitmi yöntemi mucizeler yaratırken 1 yaşındayken ihtiyacı faklı olabiliyor. Bir çocuk annesiyle beraber uyuduğu halde deliksiz uyurken, başka bir çocuk saat başı uyanabiliyor.

Bizim tavsiyemiz;
Uyku eğitimi modelleri ve yöntemleri konusunda mümkün olduğu kadar çok bilgilenmeniz en basit ve uygulanabilir yöntemleri deneyerek işe başlamanız. Daha radikal yöntemleri bir sonraki aşamaya saklamanız. Her şeyden öne çocuğunuzu iyi gözlemlemeniz ve kimi zaman yaratıcı davranmanız.

 

Uyku eğitimine başlamadan önce neler yapmalıyım?

Çocuğunuzun hiç bir kronik  ya da dönemsel sağlık sorunu olmadığına emin olun. Reflüsü olan, grip, diş çıkaran bir çocuk uyku eğitimine olumlu yanıt vermeyecektir. Uyku eğitiminde sonuç elde etmek için tutarlı ve istikrarlı olmak şarttır. Çocuğun bakımından sorumlu olan herkes ile çocuğa uyku eğitimi verileceği konusunda anlaşın. Özellikle anne ve babanın bu konuda işbirliği içinde olması önemlidir. Yoksa önünüze çıkan ilk zorlukta anne ya da babadan birisi pes edecek ve sonuç alınması imkansız hale gelecektir. Bir kaç gün çocuğunuzu gözlemleyin. Kaçta yatıp kaçta kalktığı, gece ne aralıklarala uyandığı gibi detayları not edin. Gece aynı saatlerde mi kalkıyor, gündüz hep 35 dakikada bir mi uyanıyor, iki uyku arasında çok uzun süre mi uyanık kalıyor… Amacınız bu tür şifreleri çözmek olsun…
Uyku eğitimi ekolleri ve yöntemleri konusunda mümkün olduğu kadar çok bilgilenin.

Kendinizi ruhen  hazır hissetmeden, iyice bilgilenmeden ve çocuğunuz için doğru bir şey yaptığınızı içselleştimeden başlamayın. Gerekirse bir süre daha gözlemleyerek, bilgi toplayarak, eşinizle konuyu konuşarak bekleyin. Cesaretinizi kıran, sizi olumsuz etkileyen, insanları gerekmedikçe sürece dahil etmeyin.

Uyku eğitimi verirken nelere dikkat etmeliyim?
Çocuğun yanında sakin olumlu ve yapıcı olmaya çalışın. Uyku eğitimini ona cezaymış gibi bir tavırla yapmayın. Uyku eğitiminin çaresizlikten başvurduğunuz bir yol olduğu  hissi onu da olumsuz etkileyecektir. Çocuğunuz ileride ayakkabı bağlamayı öğreteceğiniz gibi şimdi de uyumayı öğretiyorsunuz. Bu durumu gözünüzde büyütmemeye çalışın.

Çocuğunuz büyük de küçük de olsa onunla konuşun. Büyükse ve mesela  emzirmeyi kesecekseniz bunu ona nedenleriyle anlatın. Küçükse daha basit bir yol izleyin. ‘’Anne seni çok seviyor, ama artık uyku zamanı, anne sana sabah olunca meme verecek, biliyorum meme olmadan uyumak zor geliyor, ama benim güzel kızım birazdan mışıl mışıl uyuyacak’’ gibi.

Bir uyku eğitimi uzmanının bütün sistemini alıp uygulayacaksanız, bunu eksiksiz ve istikararlı bir biçimde uyguladığınızdan emin olun. Bir sistemi tamamen uygulamak istemiyorsanız, işinize yarayacak en basit uyku eğitimi yöntemlerinden başlayın. Daha zorlayıcı yöntemleri sona bırakın. Örneğin yatır kaldır yapmaya başlamadan önce çocuğunuzu bir uyku arkadaşı ya da emziğe alıştırmayı deneyebilirsiniz. Tümüyle bir sistemi de uygulasanız, seçtiğiniz bir iki yöntemle de başlasanız öncelikle çocuğunuzun uyku düzenini gözden geçirin ve çocuğun iyi bir uyku rutinine kavuşmasını sağlayın. Çocuğun uyanık kaldığı süreyi yaşına uygun hale getirin. Gerekirse daha sık uyutun, daha erken yatırın ya da sabah ya da öğle uykusundan uyandırın. Uyku eğitimine cuma akşamı ya da haftasonu başlamak daha mantıklı olabilir.  Çalışıyorsanız zor geçebilecek ilk bir-iki günün sabahında siz ya da eşiniz  işe gitmek zorunda kalmazsınız.

Unutmayın, uyku eğitiminde yıktığınız sistemin yerine koyuncaya kadar herşey ilk başta daha kötüye gidebilir. Ama çocuğunzun yaşına ve mizacına göre uzun olmayan bir sürede sonuç alırsınız. Tam çözüldü derken zaman zaman geriye dönüşler de olabilir. Bunların sizi yıldırmasına izin vermeyin. Uyku eğitimi sırasında istikrar ve tutarlılık uğruna sabit fikirli olmayın. Uyguladığınız yöntem çocuğunuza ya da onun yaşına uygun olmay bilir. Sizin ya da onun için doğru zaman olmayabilir. Bir direnç ile karşılaştığınızla vazgeçmek ile çocuğunzun ihtiyaçlarını anlayıp onlara cevap veremek farklı şeylerdir. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını gözardı etmeyin. Bazı yöntemlerden vazgeçmeniz gerektiğinde vazgeçin.

Bir kere uyku eğitimi alan bebek, bir daha hiç uyanmıyor mu?
Uyku eğitimi çocuğunuzun diş ağrısını geçirmez, tıkalı burnunu açmaz, gece kötü bir rüya gördüyse onu sakinleştirmez. Uyku eğitimi uykuya dalmayı becerememekten kaynaklı, alışkanlıklara bağlı uyanmaları yüzde yüz sonlandırır. Kötü uyku düzeninden kaynaklanan kısa uyku, zor uykuya dalma gibi sorunların kesin çözümüdür. Ama çocuğunuz, hele ki uykusu hassas bir çocuksa, başka nedenlerle tabi ki zaman zaman uyanacaktır. Bu uyanmalar dönemseldir ve nedenleri vardır. Nedenler ortadan kalkınca uykusuzluk da ortadan kalkar. Eğer bu nedeni belli uyanmalar sırasında bazı kötü alışkanlıklar başlarsa, bunlar devam eden haftalarda da uyanmalara neden olabilir. O zaman raydan çıkan uyku için devreye yine uyku eğitimi yöntemleri girecektir.

 

Uykusuz anneler kulübü hangi ekolü destekliyor?

Uykusuz anneler kulübü; sizin ve çocuğunuzun ruh ve beden sağlığını destekliyor!

Her ailenin her dönemin, her çocuğun ihtiyacının farklı olduğunu düşünüyoruz.

Amacımız bir yöntem seçmenize yardımcı olmak, seçtiğiniz yöntemde size destek olmaya çalışmak.

Uyku Eğitimi yöntemlerini aşağıdaki yazılarda görebilirsiniz:

Kim West metodu

Kim West Sleep Lady metoduna başlamadan bilinmesi gerekenler

Kim West Sleep Lady metoduna başlamadan yapılması gerekenler 

Tracy Hogg yatır-kaldır yöntemi ve uyku rutini

Ferber yöntemi nedir?

Uykusuz öneri: Uykusuz Anneler Kulübü olarak size yardımcı olacak bir önerimiz daha var; rutininize rahatlatıcı sesleri ve müzikleri eklemek. Artık akıllı telefonlarımıza indirebileceğimiz bir uygulama ile telefonunuzu uçak moduna alarak gece boyu tekrarlayan bu müzik ve sesler ile uykuya devam etmesine destek olabilirsiniz. Uykusuz Anneler Kulübü’nün önerisi olan Profilo Ninni Makinesi‘ni telefonunuza ücretsiz olarak şu linkten indirebilirsiniz uykusuz anneler 🙂

 

 

* Bu içerik Profilo Ninni Makinesi’nin desteği ile hazırlanmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. arnavut11

  süper bilgiler veriyorsunuz cok tesekkurler

  benım oglum 11 aylık dedıgınız gıbı derin uykuya dalamıyor.gece 45 dk.da bır uyanıyor ve direk yatagın kenarında gozlerı kapalı ayakta duruyor ve almazsam aglamaya baslıyor ve yatagına mumkun degıl yatmıyor hemen.ben de kafasını yatagının kenarların a carpmasın dıye almak zorunda kalıyorum ve kucagıma alıyorum bıraz sakınlıyor pıspıslıyorum tekrar yatırıyorum butun gece saat bası hep aynıyız ve hala 3 saatte bır emzırıyorum
  Bu arada gunduz uykusuda cok fazla yok maksımum 2 saat uyuyor

  ne yapmam gerektıgını nasıl yapmam gerektıgını hıc bılmıyorum
  hangı uyku egıtımı programının bana uygun oldugunu bılmıyorum

  • Senem Öztürk

   Arnavut11 uyku eğitimleri yazılarını dikkatlice okuyun. Çocuğunuzu siz iyi tanıdığınız için siz çok daha iyi belirleyebilirsiniz hangisini seçeceğinizi. Gece artık çok sık emzirmeseniz de olur. Belki gece emzirmeyi azaltırsanız bunun da faydası olabilir.

  • berna aras

   Benim kızımda 16 aylık ve ne gündüz ne gece uyuyor cildirmamak işten değil.su an ağlıyor hemde ne ağlamak sureklibiberonla süt istiyor karni tok ama gece surekli uyaniyor sık sık lütfen yardım edin mahvoldum zaten gunduzde sürekli peşinde geziyorum gece bari vücudum dinlensin

 2. elif

  ya iyi de bu yöntemler ne?

 3. Esma

  Benim kizim gunduzleri sadece 45 dk uyuyor 2 haftadir uzatmaya calisiyorum ama halen bi sonuc alamadim. Uyutuktan sonra basinda nobet tutuyorum. Tuhaf olan gece oyle bi sorunumuz olmuyor. Acaba gunduz niye uykusunu devam ettiremiyor

 4. dilek üzüm

  benim 4.5 aylık bir oğlum var son üç haftadır geceleri saat başı uyanıyor bundan öncesi 3-4 saat deliksiz uyuyabiliyordu. gündüzleride 2 saat uyuyordu şimdi gündüzde 1 saat kesintili uyuyor. ne yapmam gerekiyor nasıl yapmam gerekiyor bilmiyorum.

 5. NEVİN KIRAN

  Herkese merhaba,
  Benim 2,5 yaşını tamamlamış dünyalar tatlısı biri erkek, diğeri kız olmak üzere ikizlerim var. Sorunum; tahminş edeceğiniz üzere düzensiz uyku alışkanlığı .. Şöyle ki; gece saat 02:00 sularında SIZARAK uyuyorlar. Yaklaşık 1 saat sonra kızım uyanıyor ve bizim yatağa gelmek için ağlamaya başlıyor. Oğlumu uyandırmasından korkarak alel acele yanıma alıyorum ve eşimle aramızda sabaha kadar mışıl mışıl uyuyor. Oğlum; sabaha karşı 5 gibi uyanıyor, yaklaşık 1 saat kadar ayağımda sallanarak duruyor ve tekrar uyuyor. Sabah kalkış saatimiz dolayısıyla 11:00 yada daha sonrası.. Gündüz uykusu hiç yok. Uyurlarsa bile akşam 8 de uyuyorlar ve 10:30 da kalkıp; bu sefer gece 03:30 da uyuyorlar.
  Ha bu arada ben 3. bebeğimi bekliyorum, 5,5 aylık hamileyim 🙁 🙂
  Çocuklarımın yeni kardeşi gelmeden uyku düzenlerinin oturması için ne gibi bir yöntem izlemeliyimmm???

  • Perihan Çıragöz

   merhaba ben sizin yerinizde olsam sabahları erken kaldırıp, gün içinde uyumasalar da akşamları da erken yatmalarını sağlarsım. Belki bir kaç gün çok zorlu geçebilir ama böyleyece onları normal bir uyku düzenine alıştırabilirsiniz. Bit büyük için bile gecede 2 de yatmak çok zorken çocuklar için kabul edilebilir bir saat değil bence. en geç 9-10da yatmış olmalılar ki uykularını alabilsinler. Benim kızım da 2,5 yaşında, gündüz uykularını yeni bıraktı, bu sebeple akşam 8 gibi yatıyor sabah da 7 de kalkıyor, gece 1-2 kere mızıdanıp devam ediyor (emziği yeni bıraktığı için veya su/çiş için kalkıyor) Tabi sizin de erken kalkma düzenine alışmanız lazım bu durumda, yani 7 de kalkmak size uygun mu? bebeğiniz gelince zaten erkenci olacaksınızdır tekrar, şimdiden bu düzene geçmenizi öneririm nacizane:) Sağlıkla kucaklayın inşallah

 6. NEVİN KIRAN

  sabahları erken kaldırmayı bir kaç kez denedim fakat kalktıktan 2 saat sonra tekrar uyudular ya da öğleden sonra uykuya daldılar (benim uyumama çabalarıma rağmen.. ayakta masalarına yaslanıp uyudukları bile oldu :)) bu sefer tekrar başa dönme durumu.. Gündüz uyunduğu için gece geç yatma..
  Ben uzun yıllar çalıştım ve akşamları en geç 23:00 yatardım. Sabahları ise kalkma saatim maksimum 7 olurdu.. Keşke erken kalksalar da ben de o müthiş düzenime geri dönsem..
  Fakat tekrar denicem bebiş gelene kadar alıştırmış olmam lazım…
  Çok teşekkürler..

  • Neslihan Pehlivan

   Nevin hanim bende sizinle ayni durumdayim cok iyi anliyorum benimde kizim 1 den 2 den once uyumuyor uyusada uykuyu almis bir sekilde kalkiyor ve bu saat 3 ü 4 ü buluyor bende sabah erken uyandirmayi deniyorum ama fayda etmiyor kalan uykusunu kahvaltidan sonra aliyor yine kendi duzenine geciyor. Bende artik ne uygulayacagimi sasirdim kendimr hic vakit ayiramiyorum.

 7. sevtac uzuncelebi

  merhaba benim 5 aylık bir oğlum var.3 ay memede uyudu taki göğüslerimden süt yerine kan gelmeye başlayana kadar göğüslerim iyileşene kadar sağarak vermeye başladım sütümü uyutmak için sallayarak uyutmaya alıştırdım ama şimdi çok pişmanım oğlum sadece ayağımızdayken uyuyor bıraktığımızda tek başına en fazla 20-30 dk uyuyor uyandığındada bir daha uykuya geçirmek çok zor oluyor.ayaktada uyusa kendimize bir düzen tutturmuştum belli uyku saatleri vardı o saat geldiğinde sallamadığmda ağlamaya başlıyordu akşam saat 8 de uyutuyorduk uyandığında mamasını verip uykuya devam ediyordu ama ayağımızda kalarak. şuanda oğlumun bütün düzeni alt üst oldu aynı uyku saatlerinde uyutmaya çalışıyorum bir türlü uykuya geçemiyor.uyku düzenini tekrardan nasıl oluşturabilirim? kendi başına uyumasını nasıl öğreteceğim?ağlatmadan öğretmenin bir yolu varmı? o ağladığında dünyam duruyor çünkü… şimdiden teşekkür ediyorum..

 8. KÜBRA ÜSTÜNDAĞ

  merhaba ben uyku eğitimine başlamadan 23 aylık oğlumun başka bir alışkanlığından nasıl vaz geçirebilirim diye sormak istiyorum. oğlum bir elini meme ucunu tutmadan veya tırnaklarını geçirmeden uyumak istemiyor sanırım bu durumu ortadan kaldırmadan uyku eğitimi daha zor olacağını düşünüyorum. bu konudaki önerilerinizi bekliyorum.saygılar

 9. Filiz Doganay

  Merhaba, benim oglum 11aylik, derin uykuya nadir de olsa kendi kendine dalabiliyor ama yine de kesintisiz uykusu 3,5 – 4 saati gecmiyor. Genelde gecede 4-5 kez uyaniyor bazen 8 olabiliyor ve emzirmeden uyutamiyorum.
  Aslinda dogdugundan beri memede uyumasina izin verdim 🙁 malesef yanlis yapmisim cunku sut emmeden nasil uyunacagini bilemiyor. Gunduz uykumuzda kesintili ve max 1, 5 saat.

  Ne yapmam gerektigini, nasil yapmam gerektigini bilemiyorum
  Uyku egitimi ekollerinden hangisi bize uyar bilemiyorum. Su an bildigim tek sey oglumu aglatmak istememem.

  Yorumlariniz icin simdiden teşekkürler

 10. elif türkoğlu

  merhaba benim 3 aylık bir oğlum gece beşlerden önce ne yaptıysak uyumak nedir bilmiyor zonbiye dönüştük artık onun sayesinde gündüzde 1e kadar uyuyor tabi 3 saatte bir emmeye kalkıyor kafayı yemek üzereyiz eşimle artık ayakta uyuyoruz

 11. özlem çağan

  artık ağlamak istiyorum…10 aylık bebeğimin uykusuzluğu beni bitirme noktasında..bu aya kadar emip uyuyan bebeğim geceleri 1–2 saat uyanık kalıp oyun oynamak istiyor..gündüz aksimum 2 saat uyuyor gece 1,30 ta yatıyor ve sabaha kadar 12 kez kalktığımı bilirim:((artık vücudum iflas etmiş durumda..nasıl bir yöntem izlemeliyim lütfen yardım

 12. hatice kahraman

  merhaba, bugün ilk işim iş yerinde elime hiç iş almadan oğluma gece uykusunu nasıl öğretebilirim diye İnternet te bilgi aramak oldu , 2 saattir deli gibi bilgiler okuyorum ve çok yorgunum yaklaşık bir aydır uyumuyorum doğum iznim bitti ve ben işe başladım.oğlum 6 cı aynı dün bitirdi. işe başladığım hafta önce mehmet ali gündüzleri emmez oldu sütümü ,sadece uyku modunda iken keyfi gelince emiyor.gece kesintisiz emiyor bu arada. şimdide gece kalkmalar başladı 27 defa uyandımı biliyorum yani hiç uyumadığım anlamına geliyor bu, mehmet ali sürekli ya emmek yada koynumda uyumak istiyor, yatağına bıraktığımda hemen uyanıyor bizim yanımızda yatakta da uyumuyor sadece kokumda kalmak istiyor,,, gece şimdi emzirmeyi uzatmamaya başladım yatağında uyuyor ama en az beş defa uyanıyor ben ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz,,, deneğimli annelere ihtiyacım var,,, şimdiden teşekkür ederim.

  • Acemi anne

   merhaba hatice hanım, gündüz emzirme şansınız oluyor mu? yoksa biberon mu alıyor sadece? işe başladığınız bu dönemde gece sizin kokunuzu istemesi çok normal, bu sürece alışması için biraz zaman gerekiyor. bir uyku arkadaşına alıştırmayı denediniz mi? sizin kokunuzun sindiği bir kıyafet ya da, onu yanına bıraktınız mı hiç?

 13. nihan bolat

  merhabalar,
  benim kızım 28 aylık. memeyi bırakalı 4 ay oldu ve memede uyuma alışkanlığı olduğundan uyku problemi yaşıyoruz. geceleri 12 gibi uyuyor sabah 9da zorla kalkıyor. öğlenleri annem baktığından saat 13, 14 gibi yatıp 2 saat uyuyor. ama uyutma şeklimiz kuçakta yürüyerek oluyor. kızımı bıraksanız uykusu geldimi yatıp uyuyabiliyor ama maalesef bu çok geç bir saat oluyor. ben nasıl bir uyku eğitimi verebileceğimi bilmiyorum. bazı geceler çığlık çığlığa bağırarak uyanıyordu. araştırdım gece terörü diye bir durum olduğunu öğrendim. allaha şükür onu atlattık artık yok.
  onun ağlamasına dayanamıyorum. ve ne yapacağımı bilemiyorum. belki hayal ama bir gün iyigeceler diyip uyuyacağını ümit ediyorum.

  • Acemi anne

   Merhaba bir uykusuz anne olarak önerim şu olabilir, kendi deneyimlerimden yola çıkarak;
   artık nerdeyse 2,5 yaşında sizi çok iyi anlayacağı bir yaş, ona 1 hafta kadar önceden artık neden kucakta uyuyamayacağını, büyüdüğü için bir süre sonra sizin gibi yatağında yatması gerektiğini her gün sakine ve sevgi dolu bir şekilde anlatın. Onunla gidip yatağına seveceği bir nevresim takımı alın, çok sevdiği bir oyuncağını seçin uyurken onun yanında olacağını söyleyin ve 1 hafta sonunda zamanı geldiğini yine anlatarak yatağında yatmaya onu teşvik edin. Gece 12 onun için çok geç bir saat, 8-9 civarı yatakta olmasını sağlayın, bunun için de banyo-kitap şeklinde bir rutin oluşturabilirsiniz. Siz ne yapıyorsanız gündüz anneninz de aynı şekilde devam etmeli. Bu alışma süreci hiç kolay değil ama inanın anne-baba-bakan kişi ısrarla aynı şekilde davranırsa bir süre sonra alışmaya başlıyorlar. Ağlatın kesinlikle demiyoruzi, bol bol kucaklayın ve konuşun. Kolaylıklar dilerim

 14. sibel kara

  yardım lütfen! 10 günlük bir bebegim var, ilk bebeğim ve tracy hogg’un rutinini uygulamak istedim ama oğlumda sarılık var ve saatte bir emziriyorum nerdeyse. yanlış olduğunu biliyorum ama uykusuzluktan ne yapacağımı şaşırdığım için bazen memede uyumasına izin veriyorum. dünden beri kendi kendine uyusun diye emzik vermeye başladım ama emziği düşünce uykusunun hangi aşamasında olursa olsun ağlayarak uyanıyor. eminim herkes yaşamıştır bunu. siz nasıl aştınız? emzikle uykuya dalmakta sorun yaşamıyor, 4. aya girene kadar kullanıp kendi kendine uyumaya alışsın istiyorum ama bilemiyorum emziği düşünce uykusuna devam etmesini nasıl sağlayabilirim?

 15. Dilek Sever Gedik

  merhaba benim ikiz bir buçuk yaşında erkek çocuğum var. geceleri hiç uyumuyor. 5 yada 10 dakika bekliyorum ama yine uyumuyor. ne yapmalıyım ne olur bana yardım edin önerilerinizi bekliyorum. açıklamalı yapın lütfen…

 16. Ozge Karadenizli Hayırlı

  Merhaba, şuan ağlamaklıyım 🙁 Kızım 13 aylık. Doğduğu günden itibaren emerek uyuyordu, özellikle bunun için çabalamadı, kendi kendine uyuyakalıyordu.Son 2 aydır emiyor ama uyumuyor, bende uyku eğitimine başlayabileceğimi düşündüm.Bebeğimin altını değiştiriyorum, pijamasını giydiriyorum, en sevdiği ninniyi açıyorum, eline doğduğu andan beri yatağında olan oyuncağı veriyorum, bende karyolasının yanında oturup ona şşş pat yöntemi uyguluyorum.Bazen susup sırtını sıvazlıyorum.Önce sürekli ayağa kalkıyor, verdiğim oyuncak umurunda değil, alıp atıyor elinden..Sonra yavaşça tekrar tekrar yatıyorum, bu sefer gittikçe volümü artan ağlsma başlıyor, kucağıma alıp sakinleştiriyorum, gene yatırıyorum, sonra ayağa kalkmadan yatağın içinde dört dönüyor ama bir türlü uyumuyor, artık içini çeke çeke ağlama faslı başlıyor belki 1 saat uğraşıyorum.Artık onun ağlamasına dayanamaz hale geliyorum mecburen kucağıma alıyorum ve sallayarak uyuyor hem de 30 saniye içinde.Bebeğim bu arada gece uykusunu 4 aylıktan beri deliksiz uyur.Akşam 9 sabah 7.Bana lütfen yardımcı olun, kızımı ağlatmadan nasıl uyutabilirim.

  • Senem Öztürk

   Özge hanım merhaba, bebeklerin dönem dönem alışkanlıkları değişebiliyor ve hemen huyları değişiyor. Çok şanslısınız ki bu dönem boyunca hiç gece uykusuzluğu çekmemişsiniz. Biraz sabredin. Belki bu dönem dişle alakalıdır ve huysuzluğu ondandır bilemezsiniz. O yüzden biraz sabırla bebeğinize eğitimi vermeye devam edin. Alışacaktır. Ama siz eğitimi yarıda bırakırsanız bir daha ki denemede yine başarısız olursunuz.

 17. Çiğdem

  Merhabalar daha once baska bi konunun altina bebegimi uyutamadigimicin yardim istemistim. Simdi kizim 2 aylik oldu gunduz uykulari yavas yavas oturuor ancak bu kinuda bahsedile uykunun rem bolumunu atlatamioruz uyuyor aradan 40-45 dk sonra bianda gozlerini aciyor ve uyaniyor.. gozlerinden uyku akmasina ragmen uykuya donduremiyorum. Uyku egitimi icin cok kucuguz ama uyandiginda aglamasina dayanamiyorum. Besiginde hafif sallamayla uykuya geri donmesinede calistim ama basaramadim. Sizin bu konuyla ilgili fikriniz nedir?

  • Senem Öztürk

   Çiğdem hanım merhaba, siz de farketmişsinizidir bu dönem kendi düzeninde devam edecek bebeğiniz. Zamanla düzelecektir. Bebeği tanımadan, görmeden bunun nedeni konusunda yorum yapmak yanlış olur. Anneler de zamanla bebeğini tanır. 1-2 ay sonra siz bebeğinizi çok daha iyi tanıdığınız için bu gibi sorunları daha rahat çözersiniz. Bol uykulu günleriniz olsun. 🙂

 18. Ebru Sönmez Kahraman

  Merhaba, 8 aylık kızım ve 6 yaşında oğlumla yatağı enine kullanarak koloni halinde yatıyoruz

  • Senem Öztürk

   Ebru hanım merhaba, 8 aylık kızınızla yatabilirsiniz ama 6 yaş için bir uzmana danışmanızı öneririm. Eğer Ankara’da iseniz psikolog Alp Ardıç size bu konuda çözüm yolunu gösterecektir.

 19. AYNUR

  Merhaba Senem hanım bizim uyku eğitimimizde 4. Günümüz ama çok stresli geçiyor babamız desteklemeye çalışıyor ama sabredemiyor tek başıma artık dayanamıyorum ağlamasına uykuya dalma süresi kısaldı hatta gün içindeki davranışlarınada yansıdı daha sakinleştiğini farkediyorum buarada 7aylığız birde bana bağımlılığı arttı baba olduğu zaman babayı tercih eden bebeğim bende kalmayı tercih etmeye başladı bu değişimde açıkcası beni tedirgin ediyor sizce yanlış yoldamıyım çok çaresiz ve karasızım

  • Senem Öztürk

   Aynur hanım merhaba, uykuya dalma süresi kısalmış ise kararlılıkla devam edin. Ağlama süresi azaldı mı onu da sormak isterim. Babanın desteği de önemli elbette. size olabildiğince destek olsun. Bu dönemlerde anneye bağlılık, anneden ayrılma korkusu olabilir. Bunun uyku eğitimi ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. Umarım başarılı bir şekilde eğitimi tamamlarsınız. Kolay gelsin 🙂

 20. ayca dogan

  Merhaba benim oglum iki aylik mumkun degil yatakta yatmiyor. Surekli kucakta uyuyor.
  Manisada yasiyorum konu ile ilgili yardimci olabilecek manisa veya izmirde yardimci olabilicek uzman varmidir onerebileceginiz.

 21. Işıl

  Merhaba bebeğim, 3,5 aylık 2 aylık olana kadar ne gece ne gündüz uykulari nda problem vardı. 2 aydan sonra gündüz uykulari bozuldu ve 45 dk bir uyanır oldu biz de uyumaya devam etsin diye sürekli salladı. Üç hafta önce dudak yarığı ameliyatı geçirdi ve cok sancılı bir hafta gecirmemize rağmen gece uykulari normaldir. Ta ki iki hafta önceye kadar şimdi ne gece ne de gündüz uyuyor. Gece saat başı kalkıyor. Gündüz de uykuta bilirsin maksimum 45 dk uyuyor. Ameliyata kadar sadece derdi olduğunda anlayan çocuğumu şimdi sutun ame yorum. Her uyku faslimiz bir ağlama krizine neden oluyor. Uyku eğitimi için çok mu erken. Kendimi çok çaresiz hissediyorum. Ne yapabileceğim konusunda yardımcı olma şansınız var mı

  • Perihan Çıragöz

   merhaba çok geçmiş olsun. henüz eğitim için erken ve de zor bir dönem geçirmiş. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki zor dönemlerden sonra bir eğitim vermek uygun değil aksine o nasıl mutlu olursa bir süre o şekilde devam etmek daha doğru olaibilir. Yani sizin kokunuzu, sizin kucağınızı istiyorsa mümkün olduğunca alın. BU zor dönem büyüme atağı ile de birleşmiş olabilir. Size destek gerekiyor, etrafınızda detsek olabilecek kim varsa onlardan destek isteyin. Ağlamalar azalıp, etrafa ilgi artnmaya başlayınca siz de kademeli olarak kucaktan yatakta pışpışa geçebilirsiniz. Ama bunların hepsi sabır gerektiren süreçler. Uyku rutini yazılarımızı da okumanızı öneririm. Onları da şimdiden yapabilrisiniz. Kolaylıklar dilerim

 22. halime

  merhaba, kızım 22 ağustos doğumlu. gece çok geç saatlerde uyuyor. ama uyuduğu zaman 8 saate kadar aralıksız uyuyor. gündüz uykusunu geceye nasıl kaydırabilirim? pazartesi işe başlıyorum. çok yorucu oluyor böyle.

  • Perihan Çıragöz

   merhaba , henüz küçük ama yavaş yavaş düzen oturtabilirsiniz. Gündüz son uykusunu daha erkene çekip, akşam en geç 19:00 da uyku rutinini tamamlayarak akşam uykusuna başlatmanızı öneririm. Sabah çok erken kalkabilir, 5 gibi, ama bu saatler onlar için normal sayılıyor 🙂 Sitedeki uyku rutini oluşturma ve değişik uyku eğitimi metodlarını okuyarak kendinize bir yol çizebilirsiniz

 23. Pehlivan Hamiyet

  merhaba bende uyku sorununu az yaşıyorum 11 aylık oğlum 7 aya kadar sorunsuz yatağında kendi uyuyabiliyordu hatta geceleri 20 günden sonra hiç uyanmadı akşam 9 sabah 9 uyuyordu ama yazı köyde ananede geçirdik emeklemsesi dişi derken yanıada yatmaya alıştı şimdi yanımdan ayrılmıyor ve gündüzleride 2 maksimum 3 saatte bir yine uyumak istiyor akşam 12 de uyuyoruz gece bi ikikez uyanıyor emmek istiyor bebekliğinde uyanmadı şimdi geceleri uyanıyor kışın soğuk üstünüde açıyor diye yanımda yatmasına tölerans gösteriyorum ama yatağınada alışması lazım uykuyuda çok seviyor

 24. Pehlivan Hamiyet

  gece 12 de yatınca sabah 11 de uyanıyor kahvaldı hazırlayıp edince ben kahvaltıya fırsat bulamadan tekrar uyumak istiyor gece uyanmalarında gözünü açmıyo kedi yavrusu gibi burnuyla meme arıyo sadece gün içindede 3 kez nin 45 dakkalık uykular yapıyor eğer sallarsam bu 2 saati buluyor uykusundan hiçbi iş yapamıyorum

 25. Sennur Zincir

  merhaba benim oğlum 21 aylık.bugüne kadar gece 12.30 01.30 gibi uyuyup sabah 10-11 gb kalkıyordu bide akşamüzeri uyuyordu 3-4 saat .düzenliydi yani.ama son bir kaç gündür gündüz uykusu hiç yok yine aynı saatlerde uyuyor.12de zor uyandırıyorum.gece uyuturken de ayaklarımda sallıyorum adamakıllı dalıyor.beşiğine yatırırken uyanıyor.kendi beşiğinde ninniyle uyutmaya kalktım bir kez çok ağladı.o yüzden korkudan başka yöntem de deneyemiyorum.öneriniz nedir acaba???

 26. aysun

  Merhaba benim 3aylık oğlum var gaz sancısından dolayı maalesef kucağa alıştı uyurken hep omuz istiyor bende fıtık var saatler sürüyor bazen uyutmak çok zorlanıyorum. Bebeğimin kendi kendine uyumasını istiyorum hemde çok.emziğe de alıştıramadım. Nası bi inadainatsa öğürüyo kuscak. Ne yapmalıyım bilmiyorum çok zor oluyor çokkkk

 27. aysun

  Ve bi bebek günde 15.16 saat uyumalı diyenler var maalesef benim bebeğim ki bunu saat saat yazarak hesapladım 9 10 saat uyuyor.ıyku gıdasını alamıyor. Emziriyom altı pisse alıyorum biraz oyalıyorum Hooopppp uyucak derken bı daha emme saati geliyor

 28. Burcuu Kama

  Merhaba 2.5 aylik kizim var geceleri hic uyumuyo surekli uyaniyo kimi zaman hic uyumuyo artik sabahlamaktan biktin dusuyorum gazini gayet guzel cikarabiliyor ginduzleride cok uyumuyo nasil uyumasini sagliyabiliriz

 29. Zeliha

  Merhaba 50gunluk kizim var.gece gunduz ancak emzigi yada donencesiyle uyuyabiliyor.emzik agzindan duserse veya donence sesi kesilirse aninda uyaniyor ve cok zor uykuya dalabiliyor. Emzik ve donencenin (bize basagrisi dışında) herhangi bir zarari olurmu? Bebegim sizce uyku egitimi icin cokmu kucuk?

 30. Nagihan Caba

  Sıze sorum olacak yardım etmenız dılegıyle;benım kızım 2,5 yasını gecıyor ve gece zor uyuyoruz gunduz de cok uyuyoruz bundan 1hafta once ateslendı sabaha kadar ılık dus aldırdım o gunden berı sabaha kar oturuyo sımdı bu gece 1de yatıp 5te uyandı salladım gerı uyudu ama 7de ayakta ben ne yapmalıyım gunduz uyutmalımıyım kacta kac saat aksam ne yapmalıyım erken yatınca gece uyamıyo lutfen yardımcı olurmusunuz..

 31. Özlem Gülek

  Merhaba kizim bugun 7 aylik oldu dogdugundan beri memede uyuyan bir bebek son aylarda geceleri cok sik kalkiyor ozellile son 10 gundur saat basi kalkmaya başlayınca Ferber metodunu uygulamaya karar verdim. Herhangi bir saglik problemi yok.Bugun 3. aksam ilk aksam 25 dakika da, ikinci aksam 15 dakikada uyudu fakat gunduzleri hala memede uyuyor , gündüzleri kendi basina uyumasi icin ayni metodu mu uygulamam gerekiyor. Gunduz kendi basina uyumasi cok onemli cunku işe devam etmeyi dusunuyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.Tesekkurler.

 32. Özlem Glk

  Merhaba unutmadan bir şey daha sormak istiyorum ferber metodunu uygulamaya basladiktan sonra kızım gece ve gunduz uyandığında çığlık atarmiscasina ağlayarak uyanıyor bu durum normal mi yoksa bir şeyleri yanlis yada eksik mi yapıyorum.

 33. Emel Erdinç Kaya

  semem hanım merhaba benim kızım henüz 15 günlük reflüsü var ve uyuyamıyor doktor normal dedi ama o uyumayınca bende uyuyamıyorum ve çok geriliyorum bu reflü belasından kurtulmanın bi yolu varmıdır…

 34. ayşe asan

  Merhaba,benim de 2aylik oğlum var.memede uyuyor maalesef.gece yatagina koyduğum da uykuya devam ediyor ancak gündüz kesinlikle yataginda yatmiyor.illa kucagimda uyuycak ve kesintisiz iki saate kadar uyuyabiliyor.ilk uç ay bebek nazil isterse öyle seklinde yazilar okudum ancak bütün gün yerinden kipirdayamamak ve gelecekte de böyle olma ihtimali artik kara kara düşündürüyor beni.ONerebiliceginiz bisey var mi acaba

 35. heware

  Benim 9 aylık bi kizim ilk 6 ay gece ve gündüz uykusu çok iyiydi ama şimdi tamamen değişti gece 1 de uyuyor ve sabah 9 a kadar 7-8 defa uyanip devamlı emmek istiyor resmen gece olmasıni istemiyorum ayrıca memeye de çok düştü bi şey yemek istemiyo sadece emmek istiyor lütfenyardım edin

 36. dgomecoglu

  Merhaba benim 9 bucuk aylik bir erkek bebeğim var. 16 gun onceye kadar kucagimda pispislayarak uyutuyodum. Her saat basi uyaniyodu ve kendi kendine dalamadigindan surekli evin icinde dolanarak pispisliyodum.16 gun once uyku eğitimi vermeye karar verdim. Emzige alistirdim. Yanina yatiyorum. Sacimla oynuyo kendi saciyla oynuyo ordan oraya kendini atiyo. Bazen 50 dk bazen 15 dk da uyuyor ve sabaha kadar hic kalkmiyor. Ama yatma saatlerini duzenleyemiyorum ve deli gibi uykusu olmasina ragmen cok uzun suruyor uyumasi. Halbuki gun gectikce azalmasini umuyodum. Hergun ayni saatte uyumasi ve daha kisa surede uyumasi icin ne yapmaliyim? Yardimlarinizi bekliyorum. ..

 37. Mustafa Yılmaz Yığın

  8 .5 aylık erkek bi bebeğim var geceleri hiç uymuyor desem yeri hep emmek istiyor emmediği zamanlarda da ayağım da sallıyorum 2 yaşında da bir kızım var aynı oda da kaldıkları için onu uyandırmasın diye ağlar ağlamaz müdahele ediyorum ilk 6 ay çok iyiydi akşam 10 da yatar sabah 6 da uyanırdi öğlede 3 saat uyurdu bi gün ateslendi ve ben ateşinin düşmesini beklerken hep emzirdim hata orda başladı şimdi yatağını ayırmak doğru zaman mı

 38. Ilknur Kaya Mutaf

  Merhaba uyku eğitimine ne kadarlikken başlamak gerekiyor biz iki aylığız henüz erken tabi.

 39. Yeşimburak Yılmaz

  Merhabalar benim 24 aylık oğlum var. uykuya geçişimiz sallanmadan uyuyabiliyor ama gece neredeyse saat başı kalkıyor ve tekrar sallanarak uyumak istiyor. akşam yemeğini yiyor meyvesini yiyor yatarken 250 cc sütünü içip yatıyor. aç olma imkanı yok kendi kendine uyuyabiliyor ama bu gece uyanmalarını nasıl düzeltebilirim? gece uyanınca sadece 1 veya 2 kez süt istiyor.

 40. yasemin topdas

  selam arkadaşlar, kızım 5 aylık. yaklaşık 1 aydır gündüzleri sadece 4-5 kere 30 ar dakika uyuyor. geceleri ise çok uyanıyor. bir gece de 16 kere kalktığını biliyorum. her kalktığında emiyor. emmese de emzik istiyor mutlaka. ek gıdaya geçtik sütüm yetmiyor diye. diş çıkartacak onun huzursuzluğu var biliyorum ama öneriniz var mı? ben şimdiye kadar onu hiç sallamadım yani 1 ay önceye kadar sallamamıştım. 1 aydır poposuna pışpışlayarak uyutuyorum. sallamaya alışmasını istemiyorum. bunca zamandır sallamadım sonuçta.

 41. Amine Bekiri Saliji

  Merhabalar size kisaca soyle anlatiyi.
  Benim 17aylik bir oglum var uyku problemi yasiyoruz gündüz 2 gibi yatiyor 4 gibi kalkiyor gündüz problemimiz yok 2dakkada uyuyor. Ama geceleeri cok zor uykuya daliyor 10 gibi yatiriyorum 12 gibi uyuyor surekli yatakta donuyor tam uyudu diyorum yeniden gozlerini aciyor benim elimi aliyor yuzune suruyor surekli yatagin bir yerlerine carpiyor ne yapacagimi bilmiyorum artik lutfen yardm edin ?

 42. Esra Eren

  Merhaba. Benim 127 günlük oğlum var ve geceleri saat başı emmek için uyanıyor. Uyuduğu halde beşiğini sallamamı istiyor. Sallamazsam kıpırdanıp uyanıyor. Gündüzleri bazen memede uyuyor bazendr ayağımda sallıyorum. Ve herşeyi ağlayarak mızırdanarak yaptırıyor. Geceleri uykum kabusa döndü. Çok bitkin uykusuz yorgun ve sinirli bi insana dönüştüm. 🙁 yardım edin lütfen

 43. gökçe

  Merhabalar..9,5 aylık bir oğlum var..anne sütüm 7 aylıkken bitti..ek gıda ve formül mama..uykumuzda bana göre azda olsa sorun var..gündüz uykusu da gece uykusuna biberon ve emerek uykuya geçiyor..akşam 8 bucuk gibi uyuyor gece 11 ile 12 arası koyu kıvam mama yapıyorum..saat 5 ile 6 arası uyanıyor ve 1 saat uyanık kalıyor..eğer saat 5-6 gibi uyandığında kendi kendine uykuya geçmiyor..yastıkla bacaklarımın üzerine yatırıp pış pış yapıyorum arada hafif sallıyorum..kendi kendine nasıl uykuya geçer ve o sabaha karşı uykusunda neden uyanır veya neden hemen uykuya dalamaz??eğer şayet o saatte kucağıma da almazsam kıyamet kopuyor..ağlıyor da ağlıyor..ne yapmamı önerirsiniz??

 44. Khan Noonien Singh

  Aynı şeyleri uzun uzun yazarak vakit kaybettiren bir yazı. “Peki uyku yöntemleri nerede?” diye aradığınızda da klasik insanlarımız gibi ciddi konularla karşılaşınca, olayın özüne gelince ‘ortada yok’. Üstteki birine çok bilmiş bir edayla “sitemizde var” denmiş ama link verme duyarlılığı gösterilmemiş. En iyisi yabancı kaynaklara bakmaya devam edelim, siz de çok bilgili kalın…

 45. SA MI RE

  Merhaba Senem hanim.Azerbaycandan selam olsun herkese.2 kiz annesiyim.buyuk kizim 2.5 yasinda ve uyku duzeni Masallah yerinde) kucuyu 14 aylik ve son 2 gundur sitenizden bulup ogrendiyim ve uygulamaya gecirdiyim yontemler sayesinde sallamadan yatirmaya calisiyorum.ve 2 gunde uykuya dalma sureci gorulur derecede kisaldi.amma ve lakin))))) bana fazla baglanmis durumda.kimseye gitmek istemiyor.hep yaninda beni gormek istiyor..bide hiperaktiv bi cocuk:(

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi