Uzmanımız

Uyku Rutini ama Nasıl?

Uyku saatleri için (öncelikle gündüz ve gece) düzenli bir yaşam planlamalısınız.

Birazdan neler olacağını bilmek, bebeğin kendini güvende hissetmesini ve sıradaki etkinliğe zihnini ve bedenini hazırlamasını sağlayacaktır. Uyku öncesi hazırlıklarınızı yeniden düzenleyip rutin olarak uygulayın. Bir süre sonra bebeğiniz bu hazırlıkları uykunun habercileri olarak kodlamaya başlayacaktır. Uyku öncesi rutin olarak yapılıp edilenleri gözden geçirin ve bir kağıda yazın. Yazdıklarınızın içinden, bebeği uyaracak tüm etkinlikleri teker teker çıkarıp yerine daha sakinleştirici olanları ekleyin. (Odanın karartılması, seslerin azalması gibi).

Ses tonunuzun, beden dilinizin, mimiklerinizin ve temaslarınızın uyarıcı değil sakinleştirici olmasına dikkat etmeye başlayın. Uyuması için bugüne kadar etkili olan ve kolaylık sağlayan süt içme, sallanma gibi aktiviteleri her gün biraz daha az yapmaya başlayın. Bu azaltmalar karşısında huysuzlanan bebeğinizin yanında olun ama ağlamasına da izin verin.

Uyku rutini oturtma sırasında bebek, odasında ve yatağında olmalıdır. Başlarda bebeğiniz ağlayabilir. Korkup hemen pes etmeyin. Bebeğiniz ağlarken yanında olun. Elini tutabilir, sırtını sıvazlayabilir ya da bir miktar pış pış yapabilirsiniz.

Bebeğiniz, ayakta-kucakta sallanma ve beslenerek uyuma davranışı yerine yatağında uyuyabilecek ama yine de sizin temasınıza ihtiyaç duyan bir noktaya geldiğinde, yeni bir aşamaya geçilmelidir. Bu aşamada, uyuması için bebeğe yapılan yardım (özellikle fiziksel temas) giderek azaltılmalıdır. Ancak bebek, annesi orda mı diye baktığı her seferde anne hala orada olmalıdır. Mesela yatağın yanındaki sandalyede oturarak bebeğinize uyku için destek oluyorsanız ve ağlamaları azaldıysa zamanla bebeğinize daha az dokunup sadece arada “şişşşşşş…” yaparak orada olduğunuzu bilmesini sağlayabilirsiniz.

Sonraki aşamada, odadan tamamen çıkmak hedeflenmelidir. Eğer bebeğiniz erken uyanıyorsa, ona sabah olmamış gibi davranmalısınız. Perdeleri açmak, onunla konuşup oynamak, uyanma saatini bebeğin beden saatine sabitlemeye neden olabilir. Bu nedenle uygun uyanma saatine kadar bebeğinize uyarıcı bir davranışta bulunmamaya özen göstermelisiniz. Uygun uyanma saati gelince, coşkulu bir şekilde perdeleri açıp onunla konuşarak, uyanma saati ya da sabah kavramlarının gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Uzman Psikolog Aysun Bal Ömeroğlu
www.aysunomeroglu.com.tr

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. pınar kırmızı

  size bebekleri sallayarak uyutmama konusunda katılıyorum fakat bende bu kanodda muzdaripim bebeğim doğdunda beri sallanarak uyumak istiyor birde illaki battaniyesi yüzüne kapalı olacak baska türlü uyumuyor huysuzluk yapıyor bebeğim buarada 8 ay14 günlük onu budurumdan nasıl ayırabilirim sizce şimdiden tesekkürler

 2. Gözde Yurttagül

  Bebeğim 1 hafta sonra 3 aylık olacak. Şuanda onu anakucağında sallayarak uyutup gündüzleri orada kalıyor geceleri ise uyuduktan sonra yatağına koyuyoruz. beli bir rutinimiz var diyebilirim. gündüzleri 3 saatte bir beslenip beslenmeden 1 saat sonra uykuya geçiriyoruz. gündüz çoğu zaman ilk 45 dakikayı uyuyup uyanıyor nadiren de 1,5 saat uyuyor. Geceleri ise saat 4 ‘de uyanıyor ve ondan sonrası sabaha kadar uykusuz geçiyor neredeyse. Acaba uyku eğitimi için erken mi?

 3. Hava Adar

  calisan biri olarak aksamlari ben uyuttugum icin bu egitimi sadece geceye indirgeyerek yqpmayi denesem bosa cabalamis olur muyum sizce. kizimi da bosuna huzursuz etmeyeyim. malesef benim kizim da sallanarak uyuyor..

 4. ummu sever

  Bebegm tam 7 aylk oldu.surekli sallayrk yada emerek uyuyor.gunduzleri her yarim saatte bir kalkmaya calisiyo onun icin yere birakamiyrm.gecelerdede her saat aglayrk kivranrk uyaniyo.hala gazinida zor cikartiyo. Uyku egitimi vermk istiyorm ama bu surecte onu ck uzmektn korkuyorm.ne yapmam gerek.

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi