Anne Yazıları Uyku arkadaşı hikayeleri Uyku eğitimi denemeleri

Uyku, Uyumak, Uyumamak…

Nisan’ın doğmasına yakın, ‘hazırlanın’ dediler, uykusuz gecelere hazırlanın. Doğduğu gece uyumayacak, sonra uyumayacak, en uykusuz olduğunuzda uyumayacak vs vs..

Nisan ilk doğduğu gece mışıl mışıl uyudu, emzirmek için uyandırdık. Yoksa uyanacağı yoktu. İlk aylarda her 2-3 saatte bir uyanıp, meme emip uyurdu tekrar.

Uykularımız düzenliydi, gaz sancılarımız, huysuzluklarımız yoktu. Önemli olan da buydu benim için. İlk 4-5 ay, 7-7 buçuk arası banyosunu yaptırıp,  sonra emzirip 8 gibi yatağina yatırıyordum. Gece duruma göre 3 veya 4 kez uyanıyordu, sonra da sabah 7 gibi kalkıyordu.

Nisan  biraz büyümeye başladığı  zamanlarda, yani 5 aylıktan sonra bu rutin  değişmeye başladı. Diş çıkarma, etrafı keşfetme isteği, gripti, nezleydi, katı gıdaya geçiş derken, uyku düzeni  de etkilendi. Düzenli uyuyan bebeğe bir şeyler olmuştu, uyku düzeni değişmişti.

6. aya kadar son derece güzel işleyen düzen, 6. aydan sonra  yerini yatağına yatırdığımda ağlamaya, uykuyu reddetmeye biraktı. Yatırıyordum ağlıyordu, yanına gidip kucağıma alıp sakinleştiriyordum, yattığında yine ağlıyordu.Bazen gecenin 4’ünde uyanıp oturuyordu, sonra da uyumuyordu. Bir süre devam ettik bu şekilde. Bu dönemde tanıştık Ferber’le, Tracey Hogg’la, uyku eğitimiyle.

Bu da belki büyümenin getirdiklerindendi, belki uykusu yoktu, belki yatmak istemiyordu, belki bi sıkıntısı vardı, belki karanlıktan korkuyordu, belki de annesini istiyordu yanında. Bazen sling en büyük yardımcım oldu, Nisan’ı alıyordum kucağımda uyuyordu, bazen  ayağımda sallıyordum, bazen de Baby Einstein uyku müzikleriyle sakinleştirmeye çalışıyordum… Sonrasında uyuyunca yine yatağına yatırıyordum.Nasıl uyutacağım konusunda çok katı hiç olmadım. Yani durum neyi gerektiriyorsa, o nasıl sakinleşiyorsa o yolu izledim. Ama tabi alışkanlık haline dönüşmemesine de dikkat ettim.

Nisan’ın uyku düzenini elimden geldiğince korumaya çalıştım, evde de olsak, dışarıda da uyku saati konusunda genelde hassastım. 8 buçuğu geçirmemeye çalıştım.

Bebekken emzirirken uyuduğu için, sonraki dönemlerde emzirmeyi bırakırken yaşadık uyku sorunlarını.  Gece uyanıp meme diye ağlayınca sakinleştirmek biraz zor oluyordu. Annem de o dönem yanımdaydi, bu yüzden yavaş yavaş uyurken emziğe geçmesini sağladık. Emziğini sadece yatağına yattığında ve uyurken verdik. Emziği çok seviyor, ama biliyor ki sadece uyurken emzik var. Bazen sırf emziğine kavuşmak için bile yatmak istediği oluyor.

Ara ara yine uyku problemlerimiz oluyor tabi. Nisan düzen değişimine karşı çok hassas, belki her çocuk öyle ama Nisan gerçekten çok etkileniyor.  Mesela babasi iş için şehir dışına gittiğinde, veya anneanne/babaanne gelip gittiğinde evdeki eksiklikten duyduğu huzursuzluk uykularına da yansıyor. Böyle dönemlerde mutlaka uyurken beni yanında istiyor. 2-3 gece uykularında biraz değişiklik olsa ve huysuzlansa da bir süre sonra alıştığında uyku düzeni de normale dönüyor.

Şimdi Nisan 2 yaşına yaklaştı. Saat 8 buçuk olduğu zaman biliyor ki uyku saati. Sonra pijamalarini giydiriyoruz, sevdiği kitapları okuyoruz, yatağına yatırıyoruz. Eğer saatini geçirirsek o bizden önce gidiyor yatağına, emziğini almaya çalışıyor 🙂 Sonrasında da sabah 7 buçuk 8’e kadar da uyuyor genellikle. Bazı geceler yanıma alıyorum, özlüyorum beraber yatalım istiyorum ama yok illa yatağını istiyor, bizim yanımızda rahat edemiyor. Yatağına geri koyuyoruz biz de, orada çok mutlu, mışıl mışıl uyuyor. Her gece mi böyle oluyor, tabii ki hayır. Uyku düzeni değişmeye çok yatkın. Zaman geliyor, yatağına yatırıyoruz ağlıyor, bazı geceler anne ayak diyor, ayağımda sallayarak uyumak istiyor, bazı geceler babasının kucağında uyuyor ama uyku düzenini, yattığı saati, yatağa yatırıp kendi kendine uyuması alışkanlığını elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz.

Yani biliyorum şanslı annelerdenim, Nisan uykuyu ve düzenini seven bir çocuk.. Anneliğin doğasında var tabi uykusuz geceler. Anneliğin olmazsa olmazlarından.  Ama Nisan’in uyku alışkanlıklarını düşününce belki de diyorum doğduğundan beri yarattığımız rutinin ve düzenin de az da olsa etkisi yok değil.

 

Misafir yazar: Özlem Akman

www.ozlemingunlugu.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi