Yaşam

Uykusuz kalacağım diye korkmayın, bunları yapın

Çalışan bir annenin uykusuzlukla sıra dışı mücadele yöntemleri…

 

“Üniversite yıllarımda gece kuşu olmak kolaydı. Bir kutu Cola ya da kahve, kulaklarımda Rock’n Roll müzik, önümde konserve ton balığı… Üniversiteden sonra  da sabahlamak için haklı sebeplerim oldu. Saat çalınca, kalkardım, güne başlardım. 30’larının ortasında ilk kez anne olmuş biri olarak, uyku saatlerim fazlasıyla değişti. Ve peşinden çalar saatle ilişkim de.

Anneler ve babalar tarafından dikkatle korunan ve gelenek gibi devam ettirilen bir ebeveynlik sırrını söylemek istiyorum. Hatta 2.

  • Yeni ebeveynleri korkutmak
  • Uyku sorunu yaşamıyorsanız da, çocuğunuzun uyku alışkanlıklarını anlatırken de unutmayın: Bir zamanlar o mışıl mışıl uyuyan 3-6 ay arasındaki bebeklerimiz başka bir bebeğe dönüşebilir.

Nedenleri her bebek için değişir. Kimi büyüme atağındadır, kimi diş ağrısı çekiyordur. İlk doğduğu zaman da gece uyanık kaldığı süre aynı olsa da, şimdi bir de yalnızsınız. Doğumdan hemen sonra size destek olmak için gelenler, kendi evlerindeler.

Belki benim gibi,  işe de geri dönmüşsünüzdür. Aklınızdan geçen de öğle yemeği sırasında ya da sonrasında nerede birkaç dakika uyuyabileceğinizdir. İşleri zombi gibi uyumadan nasıl yapacağınızı düşünmeden önce, sabahlara odaklanın.

İşte uzun gecelerin ardından, kendim bulduğum, bana çok yardımcı olan ipuçları:

 

Saati kafanıza takmayın!

Sanırım uygulanması en zor olanı bu. Ancak fark yaratacak olan da. Oğlumun 4 aylıkken uyku düzensizlikleri başladığında, saat ile takıntılı bir ilişkim olduğunu fark ettim. Her uyandığımda saate bakıyordum ve onu son yatırışımdan bu yana kaç dakika uyuduğumu hesaplıyordum. Aynı şekilde onu tekrar uyutup yatağıma girerken de saate bakmayı ihmal etmiyordum. Kaç dakika uyanık kalmıştım hesapları yapıyordum. Ve tüm bunlar beni endişelendirmekten, bütün günümü olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramıyordu. İlginç fakat gerçek, saate bakmamaya başladığımda her şey daha kolay bir hal aldı.

 

Elektronik cihazların şarjları olduğundan emin olun.

Akıllı telefon, tablet, ne varsa, hepsinin şarjı olsun. Gece uyanık kalmak için onlara ihtiyacınız olabilir. Dürüst olalım. Hepimiz az çok internete düşkünüz. Magazin haberleri okumak, sosyal medyada dolaşmak… Şarjları bitmesin istiyorsanız, banyoda bunları okumak yerine, bir kenara bırakın. Gece 2’de uyanıp, bir saat sonra yeniden uyanacağınızı biliyorsanız, “en azından şimdi istediğim kitabı okuyacağım” diye düşünecek ve kendinizi teselli edeceksiniz. İşte bu yüzden o şarj çok önemli. Bu bir teselli belki ancak bir saat içinde 3 kere yataktan kalkınca, insan buna sevinebiliyor.

 

Bluetooth ya da kablosuz kulaklıklar alın.

Bazı geceler kucağınızda bebeğiniz, üzerinizde sabahlığınız, salonda turluyorsunuz değil mi? Eğer kablosuz kulaklarınız varsa, bir yandan ona ninni söylerken diğer yandan tek kulağınızla bile olsa akşam kaçırdığınız bir diziyi açıp izleyebilirsiniz. Ya da müzik dinleyebilirsiniz.

 

Geceleri pek uyumayan, uyanık olan arkadaşlarınızı bir yere not edin.

Yaşasın Facebook’ta o sırada çevrimiçi arkadaşları gösteren yeşil nokta. Az sonra uyanacağımı bildiğim için uyumadığım zamanlarda az sohbet etmedim. Hem kendimi yalnız hissetmemi de engelliyor bu durum. Eğer kimse çevrimiçi değilse, sizin şu an tam da içinde bulunduğunuz dönemi yaşamış, geçirmiş, yazmış anneleri okuyabilirsiniz.

 

Unutmayın ki, bu da geçecek.

Ya da diğer anneler bana böyle söylüyor. Zaman zaman gecede 6 kez uyandığında, onu kısa süreceğini bildiğim uykusuna yatırınca banyoya girip, perişan görünmemek için uzun bir duş alıyorum. Her ne kadar uyumasa da böyle bir bebeğe sahip olduğum için şükrediyorum, uyumasa da yanımda olduğu geceleri onsuz zamanlara tercih ettiğimi düşünüyorum.”

 

Ve işte bunlar da bizim aklımıza gelenler:

Bazı geceler babalardan destek isteyip uyumak.

Öğle tatillerinde uyumak, yemeği başka şekilde, mesela sandviç ile halletmek.

Eğer mümkünse bir gün işten izin alıp evde uyumak.

Bir hafta sonunu uykuya ayırmak.

 

Peki ya sizin önerileriniz var mı?

 

Yazı ve görsel http://columbiasc.citymomsblog.com/surviving-endless-nights/#lightbox/1/ adresinden uyarlanarak hazırlanmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL