Anne Yazıları Yaşam

Uykusuzluğumuzda Bebeğimiz Kadar Cep Telefonumuzun Da Payı Var!

Bu hafta yine uyku ve teknoloji konusundan devam ediyoruz. Herkesin alışkanlıkları ve bünyesi farklı, ama bize çok sık olan bir durum uykulu uykulu yatağa gidip uyumak yerine “dur bir maillere bakayım” dediğimiz anda uykuya elveda konusu. Bu yüzden kendimiz için uyku öncesi ekranlara veda programı uygulamaya çalışıyoruz.

Çocuklarla da durum farklı değil. Hele çocuklar söz konusu olduğunda uzman önerileri belli:

1. Çocukların odasında televizyon (ve benzeri ekranlar) bulundurmayın

2. Çocukların odalarına cep telefonu, tablet vs ile çıkmasına izin vermeyin

Çünkü araştırmalar, odasında televizyon bulunan, uyku öncesi bilgisayar, tablet, telefonla vakit geçiren çocukların uyku problemleri arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Genelde bu ilişki uyku öncesi ekranın uykuya dalış saatini geciktirmesinin yanında gece daha sıklıkla uyanmaya yol açtığına dair bulgular da var. Geçen haftalarda “video oyunları kabusları engelliyormuş” diye bir haberimiz vardı ama yatmadan önce video oyunları oynayan çocukların da gece daha sık uyandıklarına dair araştırma sonuçları da var. Bu durumda karar size kalmış.

Biz bu ekranlar ve uykusuzluk konusunun nedeni neymiş diye merak ettik. Öğrendik ki araştırmalara göre bunun nedeni ışığın uyumamızı sağlayan hormon olan melatonin seviyesini etkilemesi. Melatonin gece çokça salgılanıp uyumamıza yol açarken gündüz salgılanmayan bir hormon. Ancak yapay ışıklardan “mavi ışık” gün ışığı gibi vücudumuzun melatonin salgılamasını engelliyor. Dolayısıyla ışık yayan ekranlar melatonin salgılanmasını engelleyerek uykuya geçişimizi zorlaştırıyor. Hele son teknoloji tablet ve telefonlar, televizyon ve bilgisayarlardan bile daha parlak ve yüzümüze yakın olduğu için uykusuzluğa etkisi daha fazla. Ancak bunun nedeni parlaklıktan çok, yaydıkları “mavi ışık”mış… O yüzden de mavi ışığı engelleyen gözlükler, gece lambaları gibi bir sektör de var ve de yeni değil. Aslında kesintisiz ve rahat bir uyku için ışıkların uyku saatinden 1-2 saat önce azaltılarak kullanılması, ekranlara, özellikle internet ve sosyal medyaya 45-60 dakika öncesinden veda edilmesi, ekransız yapılamıyorsa televizyon ve e-okuyucu tercih edilmesi tavsiye ediliyor (çünkü bunlar daha pasif aktiviteler ve de ışık miktarları diğerlerine göre az).

Zaten bize göre televizyonun uyku getirme özelliği var. Hele çocuklardan sonra hiçbir filmi daha başından sonuna izlemeyi başaramadık. Televizyon karşısında uyuya kalmaktan filmleri hep dizi formatında minimum 3 gecede izliyoruz. Televizyon karşısında uyuyakalmak zevklidir tamam ama çocuklar bu zevkle daha geç yaşta tanışırlarsa daha iyi. Çünkü odasında televizyon olan çocukların da yatağa gitme saati gecikiyormuş ve de en az bir saat az uyuyorlarmış.

Uyku probleminin sorumlusu ekranlar dedik diye asıl problemi es geçmiş değiliz tabii. Ekranları kapattık oldu bitti, peki ağlayan bebeleri, çocukları ne yapacağız? Malumunuz biz annelerin uyku problemlerinin başında çocukları geliyor 🙂 Valla çocukların açma kapama düğmesi olmadığına göre onların uyku düzenini temel alarak bir sistem oluşturmak durumundayız. Üstelik de gecenin ne getireceği hiç belli olmadığından hiçbir uyku fırsatını kaçırmamak lazım. Dolayısıyla uykusuzluktan dökülürken bebeğin uyumasını fırsat bilip “hayatla tek bağlantım” hissi ile uyku öncesi facebook’a twitter’a takılmak iyi fikir değil. O kadar yorgun olup üstüne bir de yattığın yerde uyuyamamak en fenası.

Bu bilgilerin ve de kendi tecrübelerimizin ışığı altında biz Onlineanne’ler uyku saatinden 45 dakika önce her türlü ekranı kapatıyoruz. Kitap okuma işlerini de geleneksel yöntemlerle yapmayı tercih ediyoruz. Her ne kadar ailecek interaktif kitaplara bayılsak da bizim çocuklar söz konusu olduğunda sanal kitapların uyku getirme özelliğinin gerçek kitapların uyku getirme özelliği kadar olmadığını düşünüyoruz.

Sizde durum nedir? Sizler kendinizde ve çocuklarınızın uykusuna ekranların bir etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?

Misafir yazar: Online Anneler
www.onlineanne.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Stormy McDowall kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi