Sağlıklı Yaşam Uykusuz Baba

Uykusuzluğun anneler üzerindeki etkileri

sleep-1209288_640

Uykusuzluk çoğu yeni anne babanın hayatlarının bir parçasıdır.

Karolinska Institute’teki İsveçli araştırmacıların yaptığı bir çalışmada; uykusuzluğun, uyku bölünmelerinin uzun süren hastalıklarla güçlü bir bağlantısı olduğu görülmüştür. Çalışmaya göre, uzun süre uyku düzensizliği yaşanması, hastalıklara yakalanma olasılıklarını %86 arttırmaktadır. Ayrıca uykusuzluğun yanı sıra kendini yorgun hisseden kişilerde de, iyi uyuyup dinlenen kişilere göre hastalıklara yakalanma riski 2 kat fazladır.

Çalışmada geceleyin birkaç kez kesintiye uğrayan, bölünmüş uykuların bile bir problem olduğu belirtilmiştir. Çalışmada ayrıca kadınların hasta olma risklerinin erkeklere göre iki kat daha fazla olduğu da belirtilmektedir.

Uykusuzluğun sağlığa etkileri

 • Uykusuzluğun uzun vadede yol açtığı rahatsızlıklar;
 • Koordinasyon bozukluğu
 • Bulanık görme
 • Bağışıklık sisteminde zayıflama
 • Bellek ve bilişsel bozukluk
 • Daha uzun vadede ise yüksek kan basıncı, kalp rahatsızlıkları, obezite ve fazlasına bile yol açabilir!

Araştırmada kadınların erkeklere göre çok daha fazla risk altında oldukları söylenmiş. Ama yeni anne olanların diğer kadınlara göre karşılaştırılması yapılmamış. Bütün kadınlar arasında yeni anne olanların hastalıklara yakalanma risklerinin erkeklerin ortalamalarına göre daha yüksek olması  çok da şaşırtıcı olmazdı.

Yeni anne olmak oldukça yorucudur. Yeni doğum yapmış annelerin bebeklerini kontrol etmek için gecede 150 defa uyandıkları söylenmektedir. (sadece 6-7 defası hatırlanır.) Buna ilave olarak – büyüyen çocuklar ve diğer etkenler ile bu durum yıllarca sürer.

Yeni doğan bebeği ya da ufak çocuğu olsa bile, yeteri kadar uykusunu almaya çalışmak bir kadın için çok önemlidir. Ve bir bebeğin gece boyunca uyumaya başlaması onun artık hep buna devam edeceği anlamına da gelmez.

Aslında bir çok çocuk hastalık, kabuslar, büyüme ağrıları ve bunlar gibi bir çok nedenden ötürü farklı uyku dönemleri geçirirler.

Uykuyu iyileştirmek

Peki, o zaman ne yapmalı? Uyku uzmanlarına göre uykusuzluk risklerini azaltmanın bazı çok net yolları vardır. Her ne kadar bu uzmanların uykusuzluğu engellemek için verdiği önerilerin bazılarının yeni anneyseniz şaka gibi olduğunu düşünsek de, bazıları uykunuzu geliştirmek için oldukça faydalı olabilir:

 • Her gün aynı saatlerde uyuyun ve uyanın. (peki)
 • Erken kalkın ve çok fazla uyumayın. (evet, en azından bu madde yeni anneler için hiç problem olmaz…)
 • Bol fiziksel aktivitelerde bulunun ve günışığından faydalanın.UAK: evet mümkün
 • Yatak odanızın karanlık, sessiz ve serin olduğundan emin olun. UAK: o da tamam
 • Evde ve işyerinde sizi çok fazla yoracak işlerden kaçının. UAK: oldu canım
 • Her gece uyumadan 2-3 saat önce dinlenmeye geçin. UAK: haha bu uzmanlar komik sanki!
 • Eğer aşırı yorgunsanız yardım isteyin. UAK: 🙁

 

Gördüğünüz gibi bu önerilerden bazılarını (çoğunu) uygulamak bir anne için çok zor hatta mümkün değil. Biz Uykusuz Anneler Kulübü’ne göre bu önerilerin en önemlisi ve yapılabilir olanı: YARDIM İSTEMEK!

 

Uykusuzluk yeni anne (ve baba) olmuş biri için bir gerçektir. Uykusuzluğun yol açabileceği olumsuz etkileri ciddiye almak gerekir, özellikle de yeni anne baba olmuş kişiler, ikinci çocuğu olanlar buna çok uzun süre maruz kalmaktadır. Bu yüzden uykunuzu alabilmek için tüm yolları araştırıp, kendinize uygun ve sizin daha az yorulmanıza destek olacak yollar bulmak önemlidir.

 

Uykusuz Anneler Kulübü olarak bu yolları araştırmanızda ve kendinize en uygunu bulmanızda çalışmalarımız hiç durmadan devam edecektir. Uyku rutinleri, uyku eğitimleri, uyku ile ilgili kitap önerileri için web sitemizdeki yazıları okumanızı öneririz uykusuz anneler  ve varsa uykusuz babalar 🙂

 

 

Bu yazı http://www.easybabylife.com/disturbed-sleep.html den alınan bilgilerle Uykusuz Anneler Kulübü tarafından derlenmiştir.

 

Görsel Kaynak: www.pixabay.com

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi