Anne Yazıları Yaşam

Yaşa Göre Ekran Zamanları Ne Olmalı?

Sevgili Uykusuz Anneler,

Bu hafta herkesin fikir yürüttüğü bir konuda detaylı araştırma yaptık. Konumuz çocuğumuzun yaşına göre ne kadar TV seyretmesinin veya teknolojiyle ne kadar vakit geçirmesinin uygun olduğu. Amacımız tek bir uzmanı veya tek bir araştırmanın belli bir verisini çekip yorumlamak değil, tam tersine dünyada bu konuda en çok saygı duyulan, kabul edilen kurumların ve araştırmacıların neler ortaya çıkardığını genel hatlarıyla sizlerle paylaşmak istedik.

1. 2 yaş öncesi çocukları kesinlikle teknolojiye bulaştırmayın: “Çocuklar 2 yaşından önce ekranlarla tanıştırılmasın“ın kaynağı Amerikan Pediatri Akademisi ve onların yaptıkları geniş kapsamlı araştırma değerlendirmeleri idi. Hatta uzmanların çoğu bu konuda araştırma olmadığını söylese de temkinlilik adına “2 yaş öncesi çocukları ekrana maruz bırakmayın” deniyordu.

2. 2-3 yaş arası yapabiliyorsanız hala bulaşmayın: Bu biraz sizin bilgileri nasıl filtreleyeceğinize kalmış, araştırmalar devam ediyor. Ama son zamanlarda ekran konusunda 3 yaş altı için “kesinlikle kötü, aman ha” diyen uzman sayısı hızla artıyor. Artık uzmanlar “çocuklar 3 yaşından önce ekranlarla tanıştırılmasın” diyor. Kanada, Avustralya, İngiltere’de bu konuda devlet politikası da geliştirilmeye başlandı.

3. Sonrasında da mutlaka dikkatli olmak lazım.

“Çocuklar 3 yaşına kadar ekrandan uzak dursun”un sebepleri:

1. Ekranlar bebeklerin gelişmememiş derinlik , boyut , şekil, zemin algılarını bozabilir.

2. Bebeklerin 3 boyutlu objelerle oynaması gerekir. Ekranlar 2 boyutlu”

3. Bebekler beyinlerinin yapısı gereği zihinsel gelişimleri için mutlaka 3 boyutlu objelerle uğraşmalı. Koklamalı, ağzına götürmeli, tadına bakmalı, ellemeli, seyretmeli, dinlemeli. Kitap ve televizyonun iki boyutlu dünyası bu ortamı sağlamıyor(muş)“.

4. Buna karşılık 0-3 yaş grubunun ekranlar yüzünden karşılaşabileceği dil gelişimi gibi problemlerinin ekran zamanının ebeveynle birlikte yapılması halinde azaltılabileceği de söyleniyor.

3 yaş sınırının kaynağı ise Psikolog Aric Sigman’ın araştırması. Bu uzman araştırmalarından yola çıkarak özetle “3 yaş öncesi her türlü ekran çocuklara zararlı” diyor. Her araştırma gibi bu araştırmanın da kısıtları olsa da önerilen günlük ekran zamanları şöyle:

– 0–3 yaş: HİÇ
– 3–7 yaş: 0.5–1 saat
– 7–12 yaş: 1 saat
– 12–15 yaş: 1 saat
– 16+ yaş: 2 saat

Ancak 7 yaşından sonra okul ödevleri, okuma alıştırmaları, sınıftaki aktiviteler ve hayata hazırlanma adına teknoloji ile geçirilen vakitler de bu sınırlamalara dahil midir sorusunun cevabı yok, ebeveyn insiyatifine bırakılmış.

3 yaşından önce çocukları ekranlarla tanıştırmayın haberlerinin başka bir bilimsel kaynağı da (Seattle Children’s Research Institute) Dr. Dimitri Christakis’in araştırması: Dr. Dimitri Christakis 8-14 aylık çocukların DVD seyrederken ve bildiğimiz bloklarla oynarken beyin aktivitelerini karşılaştırmış. Çıkan sonuç DVD seyredenlerde beyin gelişimini destekleyen hormonlarda 1.5 kez azalma sözkonusu. Ancak haberlerde pek vurgulanmayan bu bilimsel makalenin son sözüne yine de biz dikkat çekelim: Laboratuarda bulduğumuz bu farklılığın ne tür etkileri olduğunu henüz bilmiyoruz. Şimdi benzer çalışmayı tablet uygulamaları için de yapacaklar.

Sonuç olarak, tüm bunlardan bizim çıkardığımız sonuç “2 yaş öncesi çocukları kesinlikle teknolojiye bulaştırmayın”, “2-3 yaş arası yapabiliyorsanız hala bulaşmayın” ama biraz konu sizin bilgileri nasıl filtreleyeceğinize kalmış, araştırmalar devam ediyor . Sonrasında da mutlaka dikkatli olmak lazım. Ve unutmadan, teknolojiye karşı olmamak demek “çocuklar sürekli ekrana baksın” demek değil; “dozunu iyi ayarlayalım” , “seçici olalım” , “bu konuya biraz kafa yorup çocuklarımız ve ailemiz için en verimli olanı yapmaya” çalışalım demek.

Ve unutmadan, teknolojiye karşı olmamak demek “çocuklar sürekli ekrana baksın” demek değil; “dozunu iyi ayarlayalım” , “seçici olalım” , “bu konuya biraz kafa yorup çocuklarımız ve ailemiz için en verimli olanı yapmaya” çalışalım demek.

Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgilere ve bilimsel makalelere ulaşmak için:

http://www.onlineanne.com/2013/03/02/cocuklar-en-erken-ne-zaman-ekranla-tanissin/

Misafir yazar: Online anneler
www.onlineanne.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL