Duyurular Röportajlar

Yeni Bir Bebek: kidimami

BlogGörseli_AnneHakları5_in

 

O şimdi çok uykusuz bir anne çünkü 2 minik bebeği var; dünya tatlısı Derya ve kurucu ortaklarından olduğu yeni girişimi kidimami!

Sevgili Blogcu Anne’ye 3 çocuklu, 1 bloglu hayatın yanısıra bir de girişimci olarak nasıl tüm bunlara yetiştiğini, başlama noktasını ve neler hayal ettiğini sorduk. Biliyoruz çok uykusuz ama bir o kadar da keyifli ve mutlusun.

Hayatının belki de en üretken döneminde seni çok yoran, “hele bu uykusuzluk geçsin de” dediğin günleri ilerde muhtemelen çok hatırlamayacaksın ve bizce 2 çocuktaki deneyimlerinle kısa bir süre sonra kulübümüzden atılacaksın.

Biz Uykusuz Anneler seni çok seviyoruz, en kısa zamanda uykularına kavuşmanı diliyoruz 🙂

 

elif doğan

Seni çok iyi tanıyor olsak da bize biraz kendinden bahseder misin? Profesyonel olarak çalışma hayatını, daha sonra blog yazma hikayeni ve şu an yaptığın işi anlatır mısın?

Üniversitede işletme okuyup, üzerine işletme master’ı yapıp, işletme doktorasının kıyısından döndükten sonra işletmeyi sevmediğimi fark edip kendimi sivil toplum örgütlerine verdim. Uzun bir süre STK’ların kaynak geliştirme alanında çalıştım. Bebeğim olduktan sonra çalışmaya ara verdim, ‘sadece annelik’ yapmak yetmeyince blog yazmaya başladım. 7 senedir Blogcu Anne’yi yazıyorum. Aralık ayından bu yana da kidimami isimli bir girişimin kurucu ortaklarındanım.

Bir internet girişimcisi olmaya nasıl karar verdin? kidimami fikri nasıl ortaya çıktı ve gelişti?

Eşimin amatör bir müzik grubu var. O grubun gitaristi olarak tanıdığım Can Özinci’nin fikri bir ‘ikinci el bebek, çocuk ve ebeveyn ürünleri pazaryeri’ yaratmak. Kurucu ortak olmam teklifiyle bana geldi. Benim için çok yeni, çok değişik bir işti, kabul ettim.

 

Kidimami1_instagram

 

kidimami’nin anneler için öne çıkan özellikleri nelerdir? 

Çoğumuzun evi artık kullanmadığımız ya da hediye gelen ve bir kenara koyduğumuz ürünlerle dolu. Birçoğunu etrafımızdaki ihtiyaç sahipleriyle paylaşıyoruz, ama yeri geliyor, elimizdeki ürünlere ihtiyacı olanları bile bulamayabiliyoruz. kidimami buna fırsat veriyor: Çocuğunuzun artık kullanmadığı ürünleri başka anne-babalara kolaylıkla ulaştırabiliyorsunuz. Hem siz kazanç elde ediyorsunuz, hem de başkalarının, sizin faydalandığınız bir ürüne uygun bir fiyata ulaşabilmesine yardımcı oluyorsunuz.

Uykusuz Anneler kidimami’yi nasıl kullanabilir, bize kısaca kullanım prosedürünü, işleyişi anlatır mısın?

Çok basit aslında, Instagram’dan hallice! Satmak istediğin ürünün fotoğrafını çekiyorsun. Halihazırdaki ürün kategorilerinden birini seçiyorsun, ürünün özelliklerini ekliyorsun (ne kadar fazla bilgi verirsen satış şansın o kadar artıyor) ve ürününü satışa koyuyorsun. Satın almak isteyenler ise uygulamayı indirerek ya da web/mobil erişimle ürünleri inceleyebilirler. iPhone’u olanlar iOS uygulamasını App Store’den indirebilir; diğer tüm akıllı telefon sahipleri mobil ya da web üzerinde kidimami.com adresinden erişebilirler. 

3 çocuk, 1 blog ve şimdi bir de kidimami nasıl yetişiyorsun tüm bunlara?

Yetişemiyorum ki? Yardım alıyorum çokça. Ve yine de birçok şey yarım kalıyor.

Sosyal medyadaki paylaşımlarımızda şöyle yorumlar görmüştük; neden birine vermiyorlar da satıyorlar, ihtiyacı olana verseler daha iyi olmaz mı? Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

Bizim kültürümüzde yardımlaşma çok var; birçok ürün aile içinde bir çocuktan diğerine devrediyor. Biz öyle büyüdük, şimdi benim çocuklarım da aynı şekilde… Ama bir yandan da aileler küçüldü, birbirinden uzaklaştı, herkesin etrafında çocuk yok. Kaldı ki, kimi ürünlerin sıfırı birçok kişi için fazla fiyatlı olsa da, az kullanılmış bir ürünü uygun bir fiyata alabiliyor insan. Satan kişi de, ciddi bir yatırım yaptığı bir ürünün bir kısım maliyetini telafi etmiş oluyor. Tam anlamıyla alan memnun, satan memnun.

kidimami ekip
kidimami ekibi

kidimami için hayallerin neler? Bundan sonra neler hedefliyorsunuz? 

Bir alım satım platformunun da ötesinde, bir topluluk yaratmayı amaçlıyoruz aslında kidimami’yle… Ürün/hizmet satışlarının ötesine geçen, ebeveynliğin de paylaşıldığı bir platform olmasını hedefliyoruz. Sosyal medya paylaşımlarımızda, örneğin, halihazırda satışta olan ürünlerden çok daha fazlası var. Ebeveynlere iyi geleceğini düşündüğümüz kitaplardan alıntılar paylaşıyoruz; benim yazdığım Anne Hakları Evrensel Bildirgesi’ne yer veriyoruz. Sadece bir pazaryeri değil kidimami, kendi içinde bir kültürü yansıtıyor aslında… Yalnızca ürünleri değil, fikirleri de paylaşıyoruz orada…

Geçen haftalarda kendime bir süt pompası aldım kidimami’den… Ucu bende vardı, motoruna ihtiyacım vardı. Ve hiçbir yerde o fiyata mümkün değil bulamazdım. Bir başka annenin kullanıp da satışa koyduğu pompasını aldım. Gerçekten çok işime yaradı bu alışveriş. ‘Ne iyi bir iş yapmışız’ diye hissettim. Bunu birçok anne hissetsin istiyorum. Hayalim budur.

kidimami.com

facebook.com/kidimamiapp

instagram.com/kidimamiapp

twitter.com/kidimamiapp

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Stormy McDowall kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi