Anne sütü ve emzirme Yenidoğan

Yenidoğan Emzirme ve Süt Üretiminde İlk Günler

baby-164584_640

Doğumdan itibaren ilk günler, bebeğinizle birbirinizi tanımaya başlarsınız. İlk seferlerde sizin için emzirmeyi, bebeğiniz için de emmeyi becerebilmek biraz zor olabilir.

Bebeğinizle hemen doğumun ardından bulunacağınız tensel temas, hem bebeğinizin sakin kalmasını, hem de ilk emzirmenizin daha kolay olmasını sağlar.

Hamile olan herkes, bebeği için doğduğunda içirebileceği süt üretir. Bu sütün adı kolostrumdur ve genelde sarı renklidir. Konsantre bir sıvıdır. Küçük bir miktarı bile (1 çay kaşığı) bebeğinizin doymasına yeterli olmaktadır.

Bebeğiniz azar azar emdiğinden, daha sık yani her saat başı emmek isteyebilir. Ancak birkaç gün sonra sütünüz bolca geldikten itibaren daha uzun aralıklarla emecektir. Ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok sütünüz gelir. Zaman içerisinde emzirmeler arasında geçen süre uzayacak ve bir düzene girecektir.

Her bebek farklıdır ve emzirme süreleri doğum şekline göre değişebilir. Ancak bebeğinizi doğumunu takiben ilk 1 saat içinde emzirmeniz güzel bir başlangıç olacaktır. Ardından bebekler uyurlar ve bir sonraki beslenme vakti için kendileri zaten size sinyal verirler. Bu sinyaller şöyle olabilir;

    • Uyanınca kıpırdanmaya başlamaları
    • Kafalarını çevirir şekilde hareketler yapmaları
    • Emecek bir şeyler aramaya başlamaları, parmak emme, vs.

 

Anne sütü üretimi

Doğumdan 2-4 gün sonrasında göğüslerinizin dolduğunu ve sıcaklaştığını hissedeceksiniz. Bu sütünüzün geldiğini gösterir. Sütünüz bebeğinizin ihtiyaçlarına göre çeşitlilik gösterir. Önceleri kolostruma kıyasla daha ince gelecektir; ancak sonradan emzirme devam ettikçe kıvamı yoğunlaşacaktır.

Bebeğinizi her emzirişinizde, vücudunuz bir sonraki emzirme zamanınızı ayarlamaktadır. Bebeğinizin emme sıklığına göre süt üretiminiz de artacak ya da azalacaktır.

Bebeğinizi o istedikçe emzirin. Buna bebek kontrolünde beslenme denir. Bırakın bebeğiniz ne zaman ve ne kadar emeceğine kendi karar versin. Emzirmelere saat koymak çok gerekli değildir. Başlangıçta emzirmekten başka bir şey yapmıyormuş gibi hissediyor olabilirsiniz, ama bebeğinizle birlikte belirli bir emzirme düzenine gireceksiniz, ve süt üretim miktarınız da belirlenmiş olacaktır.

Emzirme geceleri çok önemlidir çünkü süt üretmeye yarayan hormon(prolaktin) üretimi daha fazla olur. Geceleri bebeğinizin sizinle aynı odada beşikte uyuması daha güvenli olacaktır.

Bazı kadınlar emzirirken şiddetli sızlama hissederler. Bazıları ise hiçbir şey hissetmezler. Sütün gelişi fazlalaştıkça bebeğinizin nasıl hızlı ve ritmik hareketlerle sütü emdiğini göreceksiniz. Bebekler genelde hızlı hızlı emişlerden sonra bir durup daha fazla süt gelmesini beklerler. Eğer bu bekleme anında uyuya kalırsa, tam dalmamışsa uyanabiliyor mu diye kontrol edin.

Bebeğiniz ağladığında ve ya ılık duş aldığınız zamanlarda sütünüzün kendiliğinden aktığını görebilirsiniz. Bazen beklenmedik zamanlarda göğüslerden süt gelebilir. Böyle olduğunda elinizi yavaşça göğüs ucunuzun üzerine kapatın, bu akmasını durduracaktır. Ayrıca göğüs pedleri kullanmanız kıyafetlerinizin ıslanmasını engelleyecektir.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi