Bebek gelişimi Çocuk Çocuk gelişimi

1-4 Yaş Sendromları

sendrom 

Hepimiz 2 yaş sendromunu duymuş, görmüş hatta yaşamışızdır. 2 yaş çok zordur. Hatta 1, 3 ve 4 de..

2 yaşındakiler bütün sendromu üstlenmiş, ama sendrom krizleri  ve yaşanan kargaşalar, her yaşta ve herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir.

O halde 2 yaş sendromu nasıl ailelerin en popüler fenomeni haline geldi? “Bu eski moda bir görüş ve araştırmalara dayanmıyor” diyor uzmanlar. Bu ifade 1950’lerde çıkmış ve muhtemelen reklamlarda görünen mükemmel aile ve uyumlu çocuk görünümünden doğan toplumsal baskılar sonucu anneler çok zorlanmışlar.

Ancak modern aileler, her çocuğun farklı olduğunu ve her yıl yeni davranışların ve ilgilerin ortaya çıktığını düşünmektedirler.

Her aşamayı yepyeni bir perspektiften okumaya başlayın.

 

1 Yaş:

Muhteşem derecede sevimli olurlar. Hayır kelimesini henüz bilmediklerinden, 2-4 yaşındaki büyüklerine göre çok daha uyumludurlar. Doğal olarak çabuk ayartılabildiklerinden, amaçsızca fırının düğmelerini çevirdiklerini gördüğünüz zaman ellerine bir kap ve kaşık verip onlarla oynamalarını sağlayabilirsiniz.

Zor olan şey;

Belirli bir uyku düzeni sağlamak bu yıl için biraz zordur, sabah uykusunu azaltıp, gün içindeki uykusunu uzatmak ve gece uykusunu da sağlamlaştırmak epey efor gerektirir. Bütün bunlar huysuz ve yorgun bir çocuk demektir. Buna ilaveten sınırlı sayıda kelime biliyor olması yanlış anlamalara neden olur.

Ne yapmalı;

Toplamda yaklaşık 13 saat uykuya ihtiyaçları vardır (11 saat gece ve 2 saat gündüz), dolayısıyla bunu ihmal etmeyin. Yetersiz uyku size sorun yaşatır. Yorgun bebek huysuz bebektir.

 

2 Yaş:

2 yaşındaki bebekler çooook şirin olurlar. Dünyaya olan merakları bulaşıcıdır. Ve bu merak olduğu sürece başlarını derde sokarlar, sürekli aksilikler yaşamaları onları affetmeyi de kolaylaştırır.

Zor olan şey;

2 yaşındakiler tamamen mobildir. Tercümesi: Her şeyin içindedirler. Ve bu da, ilk kez kısıtlamalar koymanız gerektiği anlamına geliyor. (Kütüphaneye tırmanmak, sokağa fırlamak, sokakta yerden birşey almak yok..). Çocuğunuz bu doğduğundan bu yana hayır kelimesini bu kadar duymamıştır  ve bu hoşuna gitmez. Bütün bunların en kötüsü de, 2 yaşındakiler henüz duygularını ifade edebilecek kadar dil becerisine sahip değildir. Beyinleri bazı duyguları çok yoğun yaşadıklarında başa çıkamaz ve sapıtabilir.

Ne yapmalı;

Sık sık şükredin: “Bugün hiç oyuncak fırlatmadı! Büyük olay!”

Patlama yaşandığında, birine zarar vermediği  sürece görmezden gelin. Bağırmanız ve bastırmaya çalışmanız bu krizlerin daha uzun sürmesine sebep olur. Bu öfke krizlerinde disiplin sağlamak isterseniz boşa zaman harcamış olursunuz. Çocuğunuzun sizin söyleyeceklerinizi dinleyip algılaması için krizin dinmesini bekleyin.

 

3 Yaş:

3 yaşına gelen çocuğunuzla hayatın daha kolay hale gelmesinin nedeni, onun artık neden güneş kremi sürmesi gerektiğini anlayabilmesidir. Kelime hazinesi artık yanlış anlamalara sebebiyet vermez. Bunlara ilave olarak, çocuğunuzla sohbet etmek gerçekten harika bir şeydir.

Zor olan şey;

Araştırmalar, 3. yaşta itirazların, karşı çıkmaların tavan yaptığını göstermektedir. Artık daha kontrolcüsünüz ama o umutsuzca özgür olmak istemekte. Bu da hayatınızı savaşa çeviriyor. Bu dönemde şart koşmalar, pazarlıklarda görülebiliyor. “Bana istediğim oyuncağı alırsan, pijamalarımı giyerim” gibi…

Ne yapmalı;

Eğer yaptığı her neyse mesela çekmecesindeki bütün kıyafetleri çıkarıp atıyorsa- kimseye zarar vermediği sürece onu görmezden gelin. Dikkatinizi çekmediğini anladığında davranışını sürdürmeyecektir. Uzlaşmaya varamadığınız durumlarda ise onunla birlikte başka bir ortama gidin.

 

4 yaş:

Çocuğunuzun kişiliği, artık kendini belli etmeye başlamıştır. Dolayısıyla artık onun nelere sinirleneceğini ve sinirlendiğinde onu neyin sakinleştireceğini tahmin edesiniz. Artık anaokulu yaşı da gelmiş olduğundan birbirinizden bir miktar ayrı kalıp mola verebilirsiniz. Bu hayatınızda enerji ve sabır açısından epey büyük bir farklılık yaratacaktır.

Zor olan şey;

3 yaşını düşünün; ama daha fazla konuşma becerisi ve kelime hazinesiyle… Buna ilaveten, 4 yaşındakiler dış dünyada yeni sulara yelken açmakta hevesindedirler. Bu sebeple evde daha hareketlidirler.

Ne yapmalı;

Çocuğunuz öfke nöbetine girdiğinde sakin durun. Daha sonra ona şöyle sorabilirsiniz “Bir dahaki sefere daha iyi bir şey yapmayı düşünür müsün?” Kendi yöntemlerinizi de paylaşabilirsiniz: “Ben ne zaman sinirlensem, gözlerimi kapatırım ve derin nefes alırım” gibi…

 

Her yaşın ayrı zorluğu olduğu kadar ayrı güzellikleri de var. Şimdi çok zor anlar yaşasanız da, unutmayın ki hepsi göz açıp kapayana kadar geçecek, hepsi bir anda büyüyecek..

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL