Anne Yazıları

1 Çocuklu Anne Olmak, 3 Çocuklu Anne Olmak

çocuk sahibi

 

Oğlum 3.5 yaşındayken ikiz kardeşleri dünyaya geldi. Aslında o zamana kadar hayatımızın ne kadar “konforlu”, “kolay”, “uyku dolu” olduğunu gördük. Aynı anda derdini anlatmaya çalışan üç çocuk, onları dinlemeye, anlamaya, ikna etmeye çalışan biz. Eğer çok çocuklu bir anneyseniz, çalışıyorsanız ve çocuklarınız da siz işe giderken okula gidiyorsa her güne nasıl “mağdur anne” olarak başlanmayacağını belki sağlayabilecek birkaç deneyim aktarmak istiyorum…

 Tek çocuğun dayanılmaz hafifliği

Ben 3 çocuğumu sokakta koştururken arabaya bindirip okula götürmeye çalışırken, tek çocuğunun elinden tutup onu okula götüren anne ve babalar sözüm size. Sakın “Çok yoruluyorum, sabah bir türlü evden çıkamıyoruz!” demeyin. Üstelik muhtemelen bu veryansını eşinizle birlikte yapıyorsunuzdur. Çevremden duyduğum ve benim de duyduktan hemen sonra “vay be” dediğim birkaç cümle:  “Bir türlü uyanmıyor” “Kahvaltı yaptırmakta çok zorlanıyorum” “Servisi kaçırıyoruz” … Bunları eğer çocuğunuz okula gidiyorsa mutlaka söylemişsinizdir. Ben de söylemek istiyorum ama vakit bulabilirsem…

Eğer çalışıyorsanız, sabah tek başınıza hazırlık yapmak zorundaysanız ve çocuk sayınız 3’se ( Defne, Nil ve Eren ) güne çoook erken başlamak zorundasınız. En geç 6’da uyanıp güne başlıyorum. İlk olarak bir bardak ılık su içip bir avuç ceviz yiyorum. Tabi enerjiye ihtiyaç var. Yazarken farkettim ve içim sıkıldı, yaptıklarımı bir kez daha hatırlayınca. Ama bu yazıyı sizi daraltmak için değil; sabahları işinizi kolaylaştıracak birkaç öneri vermek için yazıyorum.

Akşamdan yapılabilecekler…

Oğlum bu yıl 4. Sınıfa başladı, kızlarım ise kreşe gidiyor. Ben de oğlumla aynı okulda öğretmenim.  Belki öğretmen olmak, belki de programlı olma zorunluluğuyla akşamdan hazırlıklara başlarız. Çantalar mutlaka akşamdan hazırlanır. Çocuklarım hazırlar, ben çaktırmadan kontrol eder, eksikleri tamamlarım. Sabah kalktıklarında her şey daha keyifli olsun diye mutlaka “Sabah kahvaltıda ne istersiniz?” diye sorar ve akşamdan hazırlamaya çalışırım. ( Mutlaka süt içilir ve yumurta yenir) Ayrıca her sabah en sevdikleri üç şarkıyı onları uyandırırken çalmak için çocuklarıma sorarım. Böylece daha keyifli uyanırlar, onlar keyifli ben huzurlu… Akşamdan yapılacaklar sadece bunlar değil; kendimle ilgili ( kıyafet – çanta) her türlü hazırlıklar akşam yapılır. Çünkü sabah kendime ayıracak zamanım genellikle olmaz. Ayrıca akşamdan kreşe giden kızlarımla birlikte kıyafet seçmek de çok önemlidir. Bu seçim hem sabah işimi kolaylaştırır hem de akşam seçilen aksesuarlar sabah güne daha keyifli başlamalarını sağlar.

 

Günün lideri

Günaydın müzikleri çalınır, ilk uyanan günün lideridir. Diğer kardeşlerini uyandırmam konusunda bana yardımcı olur. Unutmayın bir çocuğa görev verdiğinizde karşınıza bir ordu komutanı çıkabilir. Biz de genelde ilk uyanan Nil’ dir. Bundan önceki yıllarda tuvalete götürme ve yüzlerini yıkama konusunda çocuklarıma ben yardımcı oluyordum. Bu yılki hedefim bu süreci artık onlara bırakmak ama hız en önemli detaysa,  sabahları her şeyi siz yapabilirsiniz. Sabah 7:30 uyanma saatimiz. Çocuklarım uyanmadan önce ben mutlaka kahvaltımı yaparım. İş yerinde kahvaltı yapma gibi bir şansım olmuyor. Çünkü ben de öğrencilerle birlikte derse girmeliyim ve bu koşuşturmada sağlığıma da dikkat etmeliyim.

Sürpriz kahvaltı

Akşam söyledikleri kahvaltıyı sabah masada gördüklerinde yememe ihtimalleri genellikle olmaz çocuklarımın. Çünkü şunu söyleyebilirim: “Ben erkenden uyanıp hazırladım ve yemezsen çok üzüleceğim” Bu konuşma dili her zaman işe yarar mı? Tabi ki hayır! Şanslı günümde olmayı hep tercih etmişimdir. Haftada bir gün mutlaka sabah 15 dakikada hallettiğim kolay kekimden yaparım. Sıcacık kek ve süt için kahvaltı kurallarına hafta boyunca uymak gerektiğini de bilirler. Kahvaltımızı yaparken mutlaka o günkü hava durumundan, gün içinde yapılacaklardan konuşuruz. O güne merakla başlamalarını sağlamaya çalışırım. Bir hikaye anlatır sonunu tamamlamam, arkası – yarın sabah-  demek bir sonraki sabahımı biraz daha kolaylaştırır.

Ve evden çıkış…

Kahvaltılar bitince hızla masa toplanır ve kızlarım kendi tercih ettikleri kıyafetlerini giyerler. Ve mücadelenin en zorlu bölümü başlar. Kapının önünde her sabah mutlaka bir tartışma süreci yaşanır. Konular gerçekten çok ciddidir “Asansörü kim çağıracak?” “Dün kim çağırdı yine mi seeeen?”  “ İlk kim arabaya binecek yarışalım!” “Anne bana çarpıyorlar giyemiyorum ayakkabımı!”

Bunlar atlatılıp kapı kapanabilirse bir anda koşturmaya başlayan çocuklarıma önce “apartman sesi” kuralını hatırlatırım. Şunu söylemek isterim kurallar asla olay anında alınmamalıdır. O anda onlar koşarken ya da bağırırken apartmanda neden sessiz olmamız gerektiğini anlatmanın bir faydası olmayacaktır. Kurallar mutlaka sakin bir zamanda birlikte konuşularak alınmalıdır. Ayrıca fazla kural dile getirmek yerine en hayati 2 ya da 3 kuralı uygulamaya çalışmak işimizi kolaylaştırır. “Ses kontrolü” dışında “güvenlik” ikinci kuralımız. Yola dikkatli çıkılacak ve arabaya ulaşana kadar koşuşturulmayacak. Arabaya ulaştığımız anda 2 yıldır duyduğum ilk üç ses şudur “Anne benim şarkımı çal” Evet araba çalıştırılmadan o günün en erken uyananının istediği şarkı dinlenir ve ardından sırayla diğer çocuklarımın istekleri… Oğlumun okulu ( yani benim öğretmenlik yaptığım okul) ve evim arasında yaklaşık 10 dakikalık bir mesafe var. Ben de önce oğlumu okula bırakıyorum ve ardından kızlarımın kreşine gidiyorum. Sabah yürüyüşü önemli. Arabayı kızlarımın kreşinin önünde bırakıp spor ayakkabılarımı giyiyorum ve okuluma kadar yaklaşık 2.5 km yürüyorum. Beni en çok dinlendiren an sabahın bu saatleridir. Yürümek, yenilenmek ve günün bir diğer bölümüne başlamak. Bunları her gün yapmak ve akşam yaşananlar… Sanırım unuttuğum bir çok şey var hem de sadece sabahla ilgili…  Ama ben sadece  sabahları okula giden çocukları olan anneler için birkaç öneri yazdım o kadar 🙂

 

GÜLŞAH ÇINAR 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Öğretmen Anne

  Gülşah Çınar • Yorumlar

  1. Seyda Demiröz Şinik

   Sabrınızı,öngörülerinizi,metodlarınızı ve emeğinizi takdir ediyor ve kutluyorum.Sevgiler…

  2. ozden

   Birçok şey benzer.Oğlumun kreş dönemi gelmeden okumam iyi oldu. Paylaşım için çok teşekkürler.Mutlu günler!

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi