Gece sütünü kesmek

14 Aylıkken Gece Sütünü Nasıl Kestik?

Ladin’in uykusu konusunda yaptığım en büyük hata, bir yaş civarı diş çıkarırken süt vermeye yeniden başlamak oldu. Zira artık, ‘süt’ diyebiliyordu. İsteyince kıyamadım, verdim ve ondan sonra gece uyanmaları rutine bindi. Belki ağrı içindeki çocuğa süt vermek hata değildi ama, dişler çıktıktan sonra bunu alışkanlığa dönmesine izin vermek hata oldu. Sütü kesmek konusunda; birkaç ay istikrarsız davrandım. Sonunda 14 aylıkken bir akşam; ‘’artık tamam’’ dedim ve şunlar oldu:

İlk gece:
Akşam yatmadan önce, artık gece süt vermeyeceğimi ve nasıl uykuya geri dönebileceğini anlattım (emzik ve uyku arkadaşıyla). Gece kalkıp süt istedi. Veremeyeceğimi, uyuması gerektiğini sabah olunca süt içebileceğini söyledim.  Mızırdanıp beni çağırdıkça, birkaç kere yanına gittim geldim. Sonunda yatağa yatırıp, benim de kendisinin de uyuması gerektiğini söyledim. ‘’Ben buradayım hiçbir yere gitmiyorum, yan odada babanla uyuyorum’’ diye anlattım. Sonra bir daha geri girmedim, 15 dakika kadar ağlayıp uyudu.

İkinci gece
Gene kalktı. Süt istedi vermedim. Ağlamadı ama uyuyamadı da. Bir saat kadar yatakta mızırdanıp uyudu.

Üçüncü gece
kalkmadı !

Ladin, hala geceleri dönem dönem başka nedenlerden uyanıyor, ama artık süt istemiyor. Süt içerken ise, muhakkak her akşam uyanıyordu. İkinci kez sütü keserken ağlattığım için çok vicdan azabı çektim. Danıştığım bir pedagog bana: ‘’Çocuğunun büyümesine izin vermişsin. Gece süt içmek, bebek davranışı, 1.5 yaşına gelen bir çocuğun davranışı değil’’ demişti. Gene de ağlatmayla ilgili çok farklı olumlu, olumsuz görüşler var. Bunu hatırlatmak isterim. Şu anda gece uyanırsa, bir derdi var mı, diye yanına gidiyorum. Olmadığına emin olursam, gitmeyi bırakıyorum. Lado, ağlamıyor bir kaç dakika bağırarak beni çağırıyor ve poposunu kıvırıp uyuyor. Artık anlattığım her şeyi anlıyor, hatta yanıt veriyor. Ona gece uyanırsa ne yapması gerektiğini, neden gece her istediğinde yanında oturamayacağımı, neden süt içmeyeceğini hep anlatıyorum.  Ağladığı zaman da hangi ağlamanın; ‘’istediğim olmadı’’ ağlaması, hangisinin yardım çağrısı olduğunu çok iyi biliyorum. Dolayısıyla artık içim çok rahat.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. Ece

  Merhaba Esra hanım,
  Öncelikle lado nun fanıyım:)
  Sorum şu,bizim kız aksam 10 gibi yatıyor (geç biliyorum ama yatmıyor ),Sabah’ta 10 gibi kalkıyor bir derdi yoksa gece 5 6 gibi mama için uyanıyor.ama sorun şu ki ela alerjik bir bebek ve heran hersey alerji yapabiliyor.gaz sorunu yaşatıyor bu da bize 15 dakkada bir kalktığı deli gibi ağladığı gece sayısı çok malesef..
  Odasını artık ayirsammi iyi gidiyor bu ara diyorum pat yine zor bir gece.ela 6,5 aylık geç mı kalıyorum odasını ayirmakta?

 2. miray

  merhabalar. çocuğunuzu nasıl sütten kestiğinizi okudum ve açıkçası kanım dondu. bebeğiniz için çok üzüldüm. benimde 26 aylık bir kızım var. ve anasınıfı öğretmeniyim. bununda ötesinde kızımı batı yöntemleriyle değil. anadolu pedagojisiyle büyütmeye çalışıyorum. sizin yöntemlerinizle çocuğunuz kalbi taşlaşmış birisine döner zannımca. çünkü çocuğunuzun sizi en çok istediği zamanlarda yanında olmamışsınız. 4,5 aylık bir bebekdünyayı tanımıyor ki, tek bildiği ve güvenmeye çalıştığı kişi annesi. sütten kescem diye yatağında bırakmışsınız kucağınıza almamışsınız. 14 aylıkken gene ağlatmışsınız. 15 dk boyunca sizi istemiş. düşünün bir kere siz istediği zamanda sıcacık kucağınıza almıyorsunuz. bu bebek size nasıl güvensin ki. isterseniz şöyle anlatayım bu konuyu. eşinizle evlendiniz ve eşiniz sizi marsta yaşayacağız. dedi. marsa gittiniz. siz marsın hiç bir şeyini bilmiyorsunuz. ne insanlarının tiplerini,ne havasını ne de suyunu. tek bildiğiniz eşiniz… eşinizde bir kaç ay sonra sizi yalnız bırakmaya başlıyor. geceleri yanınıza gelmiyor. sizi kendi başınıza bırakıyor. kendiniz alışın diye. sizinle ilghilendiğini sanıyor. ama sizin ihtiyaçlarınızı sizin istediğiniz zamanda karşılamıyor… vs vs. siz böyle bir durumda eşinize nasıl güvenirsiniz. marsa nasıl güvenirsiniz. ki siz yürüyebilen,konuşabilen,ihtiyaçlarını anlatabilen bir duruma gelmişken. o bebek (ladin:)daha konuşamıyor,ihtiyaçlarını anlatamıyor. lütfen size tavsiyem anadolu pedagojisini araştırın.çok geç kalmadan. inanın batı pedagojisi şöyle böyle diyor derken, çocuğunuzun kalbi büyüdükçe kaskatı oluverir.

 3. melek bahce

  Miray hanım’a katılıyorum kızımı sütten kesıcem ama bu yöntemle kesinlikle değil benim içim acıdı.

 4. your name

  Merhablar en guzelı bence 6aydn snra duzenı vermemız 6aydn snra gundz dglde gece emsn gunduz emen cocuk gece mutlaka ister ama ben bunu beceremedm 9aylık ken cok kotu bı ıshale kusmaya yakalndı yanıma yatama aldm sahaha kadar emdı ve halen öle dr 15aylık benı gormesn hc emmek aklnda olmz ama benı bı gorsn elndn kurtlamam ınan ama napcm ne etcm hangı yontmle kesecem şastm onu hrslandrmak ıstmem ama annemın yanında oldugunda xapcm bunu

 5. seher

  ben inanın anlamış değilim şu okuduklarmı ve çok şaşıryrm..benm oglm da 14 aylk ve hala emiyo ve ben 2 yaşına kadr devm etmesni istyorum.geceleri en fazla 5 kere uyansın ki oda diş yada ağrdan olur.bi anne 2 yıl koskoca hayatnda sadece 2 yıl bu eziyete (ki buna da eziyet denirse)nasıl anne olacak nasıl ben ne emeklerle büyüttüm evladımı diyecek??aynı odada ayrı yataklarda yatıyoruz bazen yanımıza gelmek istiyor vede alıyorum.almadığımda öyle kötü ağlıyor ki buna kalbi

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL