Lohusalık

“Adele” Lohusalık Depresyonu ile mücadelesini anlatıyor

Adele, Angelo James Konecki

 

Ebeveynliğin en doğal iniş çıkışlarını yaşamış olan Adele Vanity Fair dergisine loğusa depresyonu konusunda  içini açmış. VF.com’da yayınlanan son röportajında, ödüllü şarkıcı, anne olarak  hissettiklerinden lohusalık depresyonu mücadelesine kadar her şeyi anlatıyor. Ve bir anne olarak anlattıklarını çok dürüst ve rahatlatıcı bulduk!

İtiraf etmek gerekir ki annelik her zaman kelebekler ve gökkuşağı demek değildir. Aslında, çoğumuz annelik yolculuğunda her zaman çok mutlu hissetmediğimiz için bir şeyleri yanlış yaptığımızı düşünürüz. İşte Adele’nin söyledikleri biraz rahatlamamızı ve yalnız olmadığımızı hissettiriyor.

Şarkıcı, anne olmayı çok sevmesine rağmen gelecekte muhtemelen başka bir çocuk istemeyeceğini itiraf etti.

“Çok korkuyorum,” diyor. “Oğlumdan sonra kötü bir lohusalık depresyonu geçirdim ve bu beni çok korkuttu.” Ancak yalnız başına sessizlik içinde mücadele etmek yerine, kendisiyle aynı şeyleri yaşamış başka annelerle iletişim kurarak rahatlama yolları aramış. “Hamile ve çocuklu başka kadınlara yöneliyordum çünkü onların biraz daha sabırlı olduklarını fark ettim” diyor Adele. “Birileriyle konuşuyorsunuz ama gerçekten onları dinlemiyorsunuz çünkü feci  şekilde yorgunsunuz.”

Ben de aynen şunu hissetmiştim – İlk kızımın doğumundan sonra lohusalık depresyonuyla kendi başıma mücadele etmiştim ama ikinci çocuğumun doğumuna kadar aslında bunun ne olduğunu fark etmediğimi anladım. Eve kapanmak ve herkesten soyutlanmak istediğim o dönemi yeni normal halim olarak değerlendirmiştim. O zamanlar bebeğin ağlama sesiyle saçımı başımı yolmak istiyordum. Bir şeyleri yanlış yaptığınız hissi… Her annenin böyle hissettiğini düşünüyordum.

Adele yaşadığı şeyin gerçek bir lohusalık depresyonu olduğunun farkında olmadığını itiraf ediyor:

“Lohusalık hakkındaki bilgime göre- ya da İngiltere’de biz buna doğum sonrası diyoruz- çocuğunuzla birlikte olmak istemiyorsunuz, çocuğunuzu incitmekten korkuyorsunuz, işinizi iyi yapamadığınız için endişeleniyorsunuz,” diye anlatıyor. “Ama ben çocuğuma takıntılıydım; kendimi yetersiz hissediyordum, hayatımın en kötü kararını verdiğimi düşünüyordum… Yani bu çok farklı biçimlerde boy gösterebiliyor.”

Ve kendini daha iyi hissetmek için yapması gerekenin çok basit bir şey olduğunu fark ediyor; yeni bir anneyseniz henüz zor olan bir şey: Kendine zaman ayırmak!

“En sonunda dedim ki, her hafta kendime bebeğim olmadan istediğimi yapacağım bir akşam ayıracağım.”

Ve bundan ötürü en ufak bir suçluluk hissetmediğini söylüyor.

Şu bir gerçek ki; anne olduğumuz zaman kalbimizi dolduran çok yoğun bir aşk oluyor. Bu aşk daha önce hiç deneyimlemediğimiz, başkalarına anlatması çok güç olan bir aşk. Koşulsuz ve herşeyi kapsayan bir aşk. Bize, dünyada ne olursa olsun çocuğumuz için her şeyi yapmaktan başka bir şey düşünmeyeceğimizi hissettirir.

Ama bu aşk ne kadar derin olursa olsun, kendimizle de ilgilenmemiz gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

Ve Adele’nin şu sözleri çok anlamlı:

“Oğlumu her şeyden çok seviyorum, ama gün içinde keşke her istediğimi, her istediğim anda yapabileceğim zamanım olsa. Her gün bunu düşünüyorum,”

Kaç kere markette bir şeyler unuttuğumu veya evden çıkıp arabaya atlayıp unuttuğumu anladığım çocukları geri koşup almaya gittiğimi size anlatamam. Ya da sadece salonda koltukta oturup bir filmi kesintisiz izlemek için neler verebileceğimi… Bunlar anne olmadan önce bize küçük gelen şeylerdir. Şimdi ise gün içinde umutsuzca aradığımız şeyler…

Ve şimdi Adele bize bunun yanlış bir şey olmadığını hatırlatıyor.

“Arkadaşlarımdan dördü benim yaşadığımı aynı şekilde yaşamışlar ve hepsi bunun hakkında konuşmaktan utanıyorlarmış; herkesin onların iyi bir anne olmadığını düşüneceğinden çekiniyorlarmış ve aslında mühim olan konu bu değil.”

“Eğer kendinize iyi vakit ayırırsanız, bu sizi iyi bir anne yapar.”

Ve bu hepimizin hak ettiği bir şeydir…

 

 

 

Kaynak: https://www.babble.com/entertainment/adele-opens-up-about-parenting-and-postpartum-depression/

Görsel Kaynak: http://www.eonline.com/news/434046/adele-s-baby-boy-angelo-see-photos-of-his-adorable-face

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi