Yaşam

Çocuğum geceleri neden çok korkuyor?

gece korku

Gece korkuları… Ne zaman olur ve nasıl yok ederim? (5-8 yaş)

Hiç uyumadan önce korkuyorum demeyen, hayaletler ve yatağın altındaki canavarlardan bahsetmeyen, uyumamak için ağlamayan, yalnız uyumak istemeyen bir çocuk duysak inanır mıyız? Iıh, pek değil. .evet okul çağındaki çocuklar hayal ve gerek arasındaki farkı ayırt edebiliyor ancak işte bazen hayal güçleri baskın geliyor.

Tabii teknoloji sayesinde korkutucu mesajlara daha açıklar. İzledikleri tek bir şey, korkuya neden olabilir. Hem artık dünyası daha büyük. Bu gün içinde güzel gibi görünse de geceleri ürkütücü olabilir.

Alabama at Birmingham Üniversitesi’nden Profesör Patricia Sheets diyor ki: “Karanlık, anne babada ayrı kalma korkusu anne babaların sandığından daha uzun sürüyor. Misal, 8-9 yaşa kadar.”

Okul çağındaki çocuklar dünyada onlara zarar verecek bir çok şeyin olduğunu ve anne babalarının da onları her zaman koruyamayacağını bilirler. Bu aynı zamanda “ya annemle babama kötü bir şey olursa” korkusunun da olduğu yaştır.

Ve tıpkı yetişkinler gibi 5-8 yaş arası bir çocuk da gün içinde yaşadıklarını analiz etmekte güçlük çekebilir, sorun yaşayabilir. Mesela yüksek sesten korktuğunu söyleyerek size gelse de, aslında okulda arkadaşlarının birbirine attığı hikayeden etkilenmiş, korkmuş olabilir.

Ve önümüzdeki 10 yıldaki işimiz çocuklarımıza gerçek bir tehlike (yabancılar, sigara…) ile var olan, rahatsız eden ancak şu anda kişisel bir tehdit oluşturmayan (başka bir ülkedeki savaş gibi) tehlikenin arasındaki farkı anlatmak.

Çocuğumun bu gece korkularını  yenmesi için ne yapabilirim?

Bir anda çözmesini sağlayamazsınız, bu büyürken yaşayacağı bir süreç. Ancak korkularıyla başa çıkabilmesi, uykuya daha rahat geçebilmesi için yapabilecekleriniz var.

* Uyku öncesi saatlerde korkutucu-gerilim filmleri açmayın, böyle kitaplar okumayın.

* Uyku öncesi güzel bir duş, kısa ve huzur verici bir kitap, onu sakinleştiren bir şarkı… Bunlar yardımcı olabilir. Hatta sessizce yatağının kenarında da oturabilirsiniz.

* Gece lambası da kendini güvende hissetmesini sağlar. Odasının kapısını aralık bırakmak, hafif ve sevdiği bir müziği çalmak, en sevdiği oyuncak ya da battaniye ile uyumak da rahatlatacaklar arasında. Eğer kardeşi varsa, evde bir evcil hayvan varsa, aynı odada uyumaları korkunun daha hızlı geçmesini sağlayabilir.

* Eğer yalnız olmaktan korkuyorsa, sizinle olabilir. Beraber uyumak değil de walki- talkie telsizler, monitörler ile yapabilirsiniz bunu. O konuşur siz cevap verince, duyduğunuzu fark eder, bu da onu rahatlatır. Tabii bu sürekli yapıldığında da başka zorlukları beraberinde getirebilir. Sınırları çizmek gerek. Ancak siz uzaktayken de huzursuz çocuğu atağında tutmak için iyi bir yöntem.

Ayrıca… Çocuğunuzun bir süre, korkuları geçene kadar sizinle yatmasından rahatsız olmuyorsanız, yatın o zaman. Herkes mutlu olduğu sürece, güzel olmaz mı?

* Bazı çocuklar da başka rahatlama teknikleriyle yeniyor korkularını. Gözlerini kapatmasını, burnundan derin bir nefes alıp ağzından vermesini, o güne kadar gördüğü en huzurlu yeri hayal edip gözünde canlandırmasını isteyin. Eğer sahilde olduğunu gördüyse, yüzündeki güneşin sıcaklığını, ayaklarındaki kumu hissetmesini isteyin mesela. Ne zaman isterse, gözlerini kapatarak oraya gidebileceğini anlatın. İster gece uyumadan önce yatakta, isterse okulda gerildiği bir anda…

* Işıklar kapanmadan, odadan çıkmadan önce aklında ne olduğunu sorun. “Günün nasıldı canım?” gibi ucu açık sorular sizi bir yere götürmez. Bunun yerine “Günün en iyi, en kötü, en tuhaf anları hangileriydi?” diyebilirsiniz.

* Bir şey anlattığı zaman da üzülmemesini söylemek yerine, dinleyin. Üzüntüsünü yazarak yardımcı olabilirsiniz ona. Basit görünüyor ancak aklındakileri kağıda dökmek yardımcı olacak.

Çocuğumun gece korkularının anormal olduğunu nasıl anlarım?

Eğer elinizden gelen her şeyi yaptıysanız, ancak bir sonuca varamıyorsanız korkuları fobilere dönüşmüş olabilir ve yardım almanız gerekebilir.

Fobinin belirtileri; çok ağlamak, korkularını devam ettirmek, “ben karanlıktan korkuyorum” ile başlayıp, “ışıkları aç hırsızlar bizi öldürmesin” diye bağırmak gibi…

Gece korkuları, evde, okulda ya da bir yerde yaşanan travmalar sonrası oluşabilir. Anne babanın ayrılacak korkusu, ebeveynlerden birini kaybetme korkusu, anne ya da babasının işsiz kalacağı korkusu, bir öğretmen değişmesi, bir doğal afet…

Şunu da söylemeye gerek var ki, bu gece korkularının bir nedeni de fiziksel ve duygusal taciz de olabilir. (İşte bu durumda ortada gerçekten bir” canavar” var demektir.”

Eğer çocuğunuz korkusuyla yüzleşmemek için mücadele ediyorsa, yatağında asla kalmıyorsa, korkusundan uykuya dalamıyorsa destek almanızda, bir uzmanla beraber sorunun kaynağına inmenizde fayda var.

Gerçekten ihtiyacı yoksa diye düşünüyorsanız da yardımın tadını çıkarın ve şöyle düşünün: Yeni bir bakış açısı sizin ve çocuğunuzun ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir.

 

Yazı ve görsel http://www.babycenter.com/0_nighttime-fears-why-they-happen-and-what-to-do-about-them-ag_66739.bc?showAll=true adresinden alınmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi