Anne Yazıları Uyku eğitimi denemeleri

Uyuyoruz, Büyüyoruz.. 2 Aylık Bebeği ile Çiğdem Anne’nin Uyku Deneyimleri

Açıkçası sanırım çok şanslı bir anneyim. çünkü jr. artık 2 aylık ve bu süreye oranlarsak çok uzun zamandır güzel uykular uyuyor. Gündüz uykularımız da gece uykularımız da çok düzenli ve güzel. Tabii hemen buraya bir mavi boncuk koymalı 🙂

Peki bunun böyle olabilmesi için ben neler yaptım, size onlardan sözedeyim istiyorum.
 • Bebeğin geceyi ve gündüzü ayırt edebilmesini sağlamak için gündüzleri bulunduğumuz odada uyumasını sağladım. yani televizyon açıkken, ben telefonla konuşurken, yemek yaparken, kısacası gündüz hayat nasılsa o halde, ışıkta ve seste uyuyabilmesini öğrettim. ilk günler çok kaliteli gündüz uykuları uyumadık ama son 2 haftadır bu uyaranlara artık alışmış olduğundan mışıl mışıl uyuyabiliyor.
 • 3 saatte bir emerek beslenen bir bebeğin 1 saat uyanık kalması ve 2 saat uyuması idealmiş. bizimkisi emdikten sonra 1 saat uyanık kalıyor evet o kısım doğru ama uykumuz 2 saat değil 1-1.5 saat. gene de ideale biraz yaklaştığımız için jr. da ben de mutluyuz 🙂
 • Gece uykularımızın kalitesi açısından onu yatağına aldığımız saatte, yani akşam 8de, babayla konuşacaksak kısık sesle konuşuyoruz. odaya bir masa lambası koyduk, oda ışığını değil de onu kullanıyoruz. bu daha loş bir hava verdiği için jr.ın gece olduğunu anlaması daha kolay oluyor.
 • Bu düzene alışan jr. geceleri gerçekten sık sık uyanmadan 3-4 saatlik blok uykular uyuyabiliyor, tabii ki biz de sayesinde uyumuş dinlenmiş oluyoruz. aralarda uyandığında da sessizce emiyoruz ve uyumaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. üstelik son 2-3 gecedir akşam 8de uyuyunca gece 2ye kadar hiç uyanmadan uyuyabiliyoruz. (bir mavi boncuk da buraya lütfen)
 • Gece uykularına eşlik eden emzirme ve alt açma seanslarında kendisiyle konuşmadan, gülücüklerine karşılık vermeden ve loş ışıkta alt değiştirme yaparak vakit geçirmek çok sıkıcı ve zor olsa da bu sıkıcılığı onun da kavramasını ve işini bitirip tekrar uyuması gerektiğini anlaması çok uzun sürmedi neyse ki. ben kendimi çok zor tutuyorum kolları bacakları öpmeden, onu gıdıklamadan durabilmek için :)) ama başarıyorum ve bizim tostos derin uykularına kaldığı yerden devam ediyor.
 • Tüm bu rutinin sonunda gece uykusunu almış ve dinlenmiş olarak sabahları 6da dinamo gibi uyanan jr.ın keyfine doyum olmuyor. o seansta kendisini öpmek, ısırmak, mıncıklamak serbest 🙂 anne ve babasına bu güzel uykuları uyuma şansı veren bu bebeği ne kadar öpsek azdır bence 🙂
 • Ve tabii ki tüm bu uyuma seanslarında jr.ı asla sallamıyoruz, uzun uzun kucakta taşımıyoruz. yatağına yatırıp az biraz pışpışlıyoruz, o kendisi dalıyor zaten 😉
 • Son olarak uykusuz anneler kulübü ne beni Tracy Hogg ile tanıştırdığı için sonsuz teşekkürler. kendisi Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler olarak çevrilen Baby Whisperer adlı kitabın yazarı. ben henüz kitabını okuma fırsatını bulamadım ancak uykusuz annelerin bu konuda yazdığı tüm yazıları okudum ve jr. a uygun olanlarını uyguladım. ilk fırsatta kitabı da edinip okuyacağım.
İşte böyle… 2. ayımızı yeni bitirdiğimiz şu günlerde böyle böyle uyuyoruz ve büyüyoruz, tam yemelik oluyoruz. belki bu yazı başka birilerinin de uykusuz gecelerine son verir. jr ve ben taktiklerimizi paylaşmaktan mutluyuz :))
Misafir yazar: Çiğdem Göksu
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. çiğdem g

  şu ara 6. ayımızı bitirmemize 1 haftamız var ve biz hala çok güzel uyuyoruz.

  hala yatağına koyunca kendi uyuyor. hala geceleri sadece 2 kez uyanıyor, o da hala anne sütü aldığımızdan. emiyor ve uykusuna devam ediyor.

  ben sizlerle paylaşırken buna temel olduğunuz için teşekkür etmek niyetindeydim. hala da öyle. teşekkürler çok uykusuz annelere.
  umarım birilerine de biz ışık oluruz… sevgiler

 2. berna palaz

  merhabalar,

  benım kızım ıkı aylık, gunduz ve gece uykularımızda hiç sorun yok. sorun sadece gunduz uykularında benım omzumda uyuması. bir ay sonra bakıcıya vereceğimden ötürü çok huzursuzum. omzumda uyumasına nasıl bir çözümyolu bulabilirim.

 3. TC YelizDoğuşum Polat

  Merhabalar benim be egimde bugun 62 gunluk 5 dakika olarak emiyor gece uyuyunca her 2 satte 3 satte bir emzoriyorum benim sorum su sekilde olacak bu ayda bebekler kac saat uyusa ideal ve ilk zamanlarda olan kan sekeri dusme korkusu bu aylardada oluomu ? Cevaplarsaniz seviniri.

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi