Soru-Cevap

2 Yaş Sendromu Olabilir

Soru:

İyi günler Tuğçe Hanım, benim 25 aylık kızım var. Çok hırçın, çok huysuz, bir şey isteyince ya da olmayınca avazı yettiği kadar bağırıyor. Bazıları diyor ki: taviz verme ağlasın, her istediği olmayacağını anlasın,ağlayıp ağlayıp susacak. Ama ağlayınca da ağzının içi mosmor oluyor, kararıyor, sesi çıkmıyor, bir anlık çok korkutuyor bizi. Acaba sinirsel mi? Ya da bizi kullanıyor? Ne yapacağımı nasıl davranacağımızı bilmiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim. Önceden teşekkürler.

Cevap:

Merhaba, eğer kızınızın herhangi bir sağlık sorunu yoksa ya da yaşamınızda onu çok etkileyecek büyük ve radikal bir değişim yoksa büyük ihtimalle 2 yaş krizleri yaşıyordur. 18-36 arasında görülen ve çocuğun ilk büyüme sancıları gibi görünen 2 yaş sendromu adındaki bu tatsız ve yorucu süreçte pamuk gibi bebekler birer fırtınaya dönüşürler. Genellikle inatçılık, ağlama, kafasını vurma, yerlere atma, söz dinlememe, ağlama nöbetleri gibi değişik tepkiler görülür. Anne tam çocuğum büyüdü artık diye düşünürken büyük bir şok yaşar ve bu öfke nöbetleri anne-babada sabrı oldukça zorlar. Bu durumda ilk şart çocukla inatlaşmamaktır, ancak inatlaşmamak demek onun isteklerini yapmak demek değildir. Bu durumda onun isteğini yerine getirmeden ama aynı zamanda inatlaşmadan davranmanın yolu da çoğunlukla olumsuz davranışları görmemekten ve çocuğun dikkatini başka bir şeye yöneltmekten geçiyor. Bağırmak, kızmak, küsmek gibi tepkilerin hepsi çocuk için davranışlarının hedefi bulduğunun işaretidir, ”fark edildim, dikkat çektim, doğru yoldayım” gözünüzün içine baka baka bardağı yere boşaltırken amacı sizi sinirlendirmek değil, bardağın içindekinin dökülmesini gözlemlemektir ama siz öyle ilginç bir tepki verirsiniz ki, çocukta yeniden yapma isteği uyanır. Alkış ve terlik çocuk için çok farklı değildir. İkisi de tepki, ikisi de hareket. Bu nedenle genellikle umursamamak (tehlikeli bir durum yoksa) en kolay unutturma yoludur. Suyu döker, bakar, oynar. Sonra yanına gidip, döküldüğünü şimdi de beraber yerleri silmeniz gerektiğini söylersiniz, temizlenir ve olay biter. Çok eğlenceli olmadığı için ve merakı da tatmin olduğu için bu davranışı çok fazla tekrarlamayacaktır. Ayrıca 25 aylık çocuğunuz kullandığı kelimelerden fazlasını düşünebildiği için kendini istediği gibi ifade edemediğinde de kızıp sinirlenebilir. Bu durumda da onunla konuşmaya çalışmak ve duygularını ifade etmesi için resim, müzik, dans, hayal kurma gibi alternatif yöntemler önermeniz rahatlatıcı olabilir.

 

Çocuk Gelişimi Uzmanı Tuğçe Acaröz Oğuz

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Çocuk Gelişimi Uzm. Tuğçe Acaröz Oğuz • Yorum

  1. Said Gözde Hendekci

   Merhaba benim iki çocuğum var biri 2yaşında öbürü 3aylık 2yaşında kızın
   bu iki yaş sorununu yaşıyoruz ama kardeşi
   olduktan sonra daha agresif daha sinirli. Oldu konuşması çok güzel yani derdini çok iyi anlatıyor ama aksiliği ile doğru başa nasıl çıkarım …

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi