Uyku düzeni bozulursa

8-9-10 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeninde Bozulma

anne

 

8, 9 veya 10 aylık bebeğinizin uyku problemleri yaşamaya başlaması normal bir durumdur. 4 aylıktan beri bu şekilde uyku problemleri yaşamamış olabilirsiniz. Bu yazıda, 8, 9 veya 10 aylıkken tam olarak neler olduğunu göreceksiniz.

8, 9 veya 10 aylık dememizin sebebi, uyku düzeninde bozulmanın bu 3 aydan herhangi birinde olabileceğidir. Çoğu kişi 4 aylıkken olan uyku düzeni gerilemesini 3,5 – 4 aylıkken hisseder. Ancak bu dönemin yarattığı düzen bozukluğunun ayı farklılık göstermektedir. 4. ayda yaşadığı düzen bozukluğundan sonra yeni bir uyku düzeni gelmişti. Ancak bu uyku bozukluğu dönemi öyle değildir.

Bu uyku bozukluğunun büyük kısmı beyin gelişimi ile alakalı. Bebeğiniz emekliyor, yürüyor, ayağa kalkabiliyor, bir şeyleri çekebiliyor, itebiliyor ve daha başka şeyler yapabiliyor olabilir.Ayrıca, bebeğiniz dil gelişimini de sürdürüyordur. Renkleri cisimleri kategorilendirmeye başlamıştır. Bu gelişimlerin en üstünde de diş çıkarma yer almaktadır.

 

8, 9 veya 10 aylıkken uyku

Bu aylarda bebeğiniz halen geceleri 11-12 saat, gündüzleri de 2-3 saat uykuya ihtiyaç duyar. Ancak bu gelişim evreleriyle birlikte gece uykuları bölünür. Kazandıkları yeni becerilerini geliştirmekle çok meşguldürler. 8-9 aylık bebeğiniz gündüz uykularında bir geçiş dönemi yaşıyordur ve gündüz 3. uykusun artık uyumamaya başlar (tabi halen uyuyorsa). Bu gündüz uykularının değişim dönemi sebebiyle fazla yorgun ve bu sebeple de huysuz olabilir. Bu uyku düzeni bozulma sürecinde yeni bir gündüz uykusu düzeni sağlamak çok faydalı olacaktır. Gündüz uykularını uyumamasının sebebi saatleri yanlış ayarlamanız ya da yeni becerilerine tüm gün fazlaca çalışıyor olmasından kaynaklanabilir mi? Bu süreçte endişeleriniz artabilir ve sabrınız taşabilir. Bebeğiniz her zamankinden daha fazla huysuz, mızmız olabilir, çünkü hem çok yoruluyor hem de yeni değişiklikler kendisini güvende hissetmesini zorlaştırıyor olabilir. Korkmayın, bu durumlar sizin anneliğiniz ya da bebeğiniz ile alakalı bir sorun değil.

 

8, 9 veya 10 aylıkken uyku bozukluğu için ne yapılabilir?

Bunun bir evre olduğunu düşünerek hiç bir şey yapmaz mısınız? Sıkı bir uyku eğitimine mi girersiniz? Bu uyku düzeni bozulması durumu için ne yaparsınız?

Genelde, cevabımız çok pratik. Hiçbir şey yapmamak da, sıkı bir uyku eğitimi uygulamak da doğru değil düşüncesindeyiz. Orta yolun bulunmasından yanayız. Eğer bebeğiniz gece boyunca 3-4 den fazla uyanıyorsa örneğin, bu dönemin tipik uyku bozukluğu için fazla bir sayıdır. Bu hem sizin için hem de en önemlisi bebeğiniz için iyi yorucudur. Bebeğiniz gecenin 01:00 inde uyanıyor ve 2 saat boyunca ağlıyorsa ve ikna edemiyorsanız; onu her gece 2 saat boyunca kendi haline mi bırakacaksınız? Bu da doğru bir yaklaşım değil.

 

İşte size ve bebeğinize bu uyku düzeni bozukluğu sürecinde yardımcı olacak bazı öneriler:

–       Her şeyi bebeğin uyku bozukluğu dönemine bağlamayın. Eğer bebeğiniz 5,6 ve 7. aylarda da uyku problemi yaşıyorsa, bu uyku bozukluğunun kökeni farklı bir durumdur. Problemin farklı olabileceğini ve ne olduğunu düşünün.

–       Her şeyin sebebini diş çıkarma olarak yorumlamayın.

–       Eğer uyku problemi sizin için yeni bir durumsa, yanında uyumak gibi uzun dönemde sıkıntı yaratacak çözümler bulmaktan kaçının. Bu uyku düzeninde bozulma süreci 3 hafta gibi bir dönemdir. Ama yeni alışkanlıklar ya da uyku rutinleri kazandırırsanız aylarca hatta yıllarca bunlara devam edebilir. O sebeple tutarlılık hala önemlidir.

–       Sabırlı olun – Bebeğiniz bu tip bir değişime bir kez maruz kalacaktır, dolayısıyla bu dönemi atlatmasına yardımcı olmalısınız. Unutmayın ki, bebeğimizin rahatsızlığını geçiremeyiz ama destek için yanında olabiliriz.

 

 

Umarız, bu yazı 8, 9 veya 10 aylık bebeğinizin uyku düzeni bozulması hakkında bir fikir verebilmiştir. Bir bebek bu süreçte daha iyi uyumayı öğrenebilir, inancındayız. Ancak unutmayın ki, mükemmel olmayabilir, yine de sorun değil. Siz yine de yeni rutinler deneyin, bebeğinizin yeni becerilerini destekleyin. Uykusunu iyi alması yeni değişikliklerle daha kolay başa çıkmasını sağlayacaktır ve huysuzlanmalarını azaltacaktır. Eğer gündüz uykularını iyi uyumazsa ama gece uykusunu yeteri kadar aldıysa bu da ona yardımcı olabilir. Tam tersi de ayrıca doğrudur. Uykusuzluk çekmesi bu dönemde herkes için daha fazla zorluk yaşatacaktır. Dolayısıyla biz sürecin kendiliğinden bitmesini beklemenizden yana değiliz.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. Hazal Bahar

  Tessekurler !!! Suanda saat 03;38 inanilmaz Bir uyku sorunu var anliyorum simdi 😉

 2. Nalan Özkul Ertürk

  İyide ne yapmalıyız yaninda olun diyorsunuz ama rutin olusturmayin yoksa uzun süre devam eder diyorsunuz peki napalım 8 aylık gece uyaniyor sık sık pis pis dokunma ise yarsmiyor aglamayi kesmiyor kucaga alinca sakinlesiyor bazen kucakta daliyor bazen meme istiyor eee buda rutin oluşturuyor …??????

  • Perihan Çıragöz

   her ikinizi de mutlu eden şekle kademeli olarak alışmasını sağlayabilirsiniz. Yani gece sizinle mi uyuyor ama siz bunu istemiyor musunuz, o zaman bir uyku arkadaşını rutinine ekleyin, her zaman onunla uyumaya teşvik edin.Mesela uykudan önce rutininiz de hep aynı olsun, yemek-banyo-masal-müzik gibi..bu arada uyku arkadaşı da hep masal-müzik kısmında yanında olsun, uyandığı zamanlarda da sizin kokunuzu istiyosa o uyku arkadaşı da sizinle birlikte olduğu için ona da alışmaya ve onu da istemeye başlayacaktır. Sonra siz yavaş yavaş aradan çekilip sadece uyku arkadaşı ile yatmasına teşvik edin. Biliyoruz hiç kolay değil bunların hepsi süreç gerektiriyor

 3. Tuğçe ÇİFÇİ

  Merhabalar
  Benim kızım 17 aylık. 4 aylıktan itibaren akşam 19:00 – sabah 07:00 şeklinde kesintisiz uyku düzenimiz vardı. Ama son 10 gündür akşam uyutturken 6 da bile yatağa yatırsam ister 7 ister 8 de yatiriyim en erken 09:30 da uyuyor ve bu durum hamile olduğum için beni çok germeye başladı. Üstelik daha önce kendi uyurken şimdi yanında illa babası ya da ben olucaz. Park yataktan çocuk yatağına geçiş yaptık ondan olabilir mi acaba ? Ama son zamanlarda park yatakta da aynı şekilde bizi yanında istiyordu. Sürekli ağlıyor yanında olmazsakda inanin ne yapacağımı şaşırdım lütfen bir tavsiyede bulunun ?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Tami Biermann kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL