Anne Yazıları

Akraba İle Tatilde Çocukların Uyku Düzeni

tatildeuyku

Tatil için başka bir şehre, ülkeye gidenler bebeklerinin uyku düzenini devam ettirmeye çalışıyorlar gittikleri yerde de. Anne ve baba birlikte koydukları kuralları esnetebiliyorlar veya erkenden otel odasına gitmeyi tercih edebiliyorlar.

 

Bir de bizim evimize gelen veya bizim evlerine gidip kaldıklarımız, yani akrabalarımız var ki, onlarda durum daha başka olmakta. Benim gibi aileden farklı ülkelerde yaşayanlar hatta aynı ülkede farklı şehirlerde yaşayanlar bilir. Anneanne ve babaanne ya da onların komşuları veya diğer akrabaları şu şekilde anneye serzenişte bulunurlar:

 

A/B : Aaa tatildeyken de mi 8′ de yatacak bu çocuk? (Nesi garip?)

 

A/B : Biraz daha geç yatsın hava henüz kararmadı bile. (Yazları hava akşam 10’dan önce kararmıyor ki!)

 

A/B : Bilmemkimler gelecek bu akşam. Çocukları da görsünler, bu günlük geç yatırıver. (Gündüzleri gelseler?)

 

A/B : Çok erken yatırıyorsunuz bu çocuğu uykusunu alıyor, tabii kalkar sabahın 6’sında! (Halbuki ben denemişim, yanılmamışım: Çocuğum 19:00 gibi uyutursam sabah 6:30’da kalkıyor, uyuması saat 20:00’yi geçince sabah 6’dan evvel ayakta. Geç yatan çocuk geç kalkar diye bir kural yokmuş!)

 

A/B : Biz çok özlüyoruz çocukları bari bu son gecemizde geç yatsın. (Fakat ertesi günü uzun yola gidecek bu çocuk, ne kadar çok dinlenirse o kadar iyi değil mi?)

 

A/B : Haydi siz gidin yatın, bak çocuğun uykusu yok, oynarız biz onunla sabaha dek! (Uçaktan inmişiz, tüm gün yolda geçmiş, eve gece yarısı varmışız, biz de oğlum da çok yorgunuz; ama çocukların aşırı yorgunluğu enerji patlamasına dönüşür diyorum, aslında uykusu var diyorum, heyecan yaptı diyorum da anlatabiliyor muyum?)

 

A/B : Çok erken yatırıyorsunuz siz bu çocuğu, bilmemkimlerin çocukları hep uyanık bu saatte. (Herkesin çocuğu ve aile düzeni ayrı)

 

Ben elimden geldiğince nazik bir şekilde açıklıyorum çocuğumun uyku konusundaki hassasiyetini ve sağolsun onlar da anlayıp hak veriyorlar bana; ama bir sonraki ziyaretimizde gene aynı şeyler söz konusu oluyor elbet 🙂

 

Bu uyku meselesinde, söz sahibi kesinlikle anne olmalı. Uykusunu almayan bebek hala mutluysa ve sabah çok erken kalkmıyor, gece sık uyanmaları olmuyorsa elbette esnek bir uyku düzeni seçilebilir tatil süresince. Aksi takdirde gece geç yattığı için huysuzlaşan çocuğu da, aşırı yorgun uykuya daldığı için gece sık sık uyanan çocuğu da, gece uykusunu alamadığından sabah erkenden kalkan çocuğu da avutmak yine anneye düşüyor sonuçta. Bu tür serzenişlerden siz de muzdaripseniz birkaç denenmiş yöntem önerebilirim;

 • Eve gelen ziyaretçilerin ilk gündüz uykusundan sonra gelmeleri önerilir, böylece gündüz ikinci uykusunu alamayacak olsa da en azından ilkinde kaliteli bir uyku uyumuş olur bebeğimiz.
 • Bebeği uyandırmak veya uyumasını engellemek isteyene, uykunun bebekler ve çocuklar için ne kadar önemli olduğunu, uyumazsa dinlenemeyeceğinden mutsuz olacağını, huysuzluk yapacağını ve kimseye rahat vermeyeceğini anlatın. Kesinlikle uyuyan bebeği uyandır(t)mayın. Böyle zamanlarda yetişkinlerin iki çift laf edemediği tecrübeyle sabittir.
 • Anneanne, babaanne, dede veya diğer istekliler, bebekle daha uzun süre vakit geçirmek için uyku ritüelinin bir parçası haline getirilebilir. Örneğin, banyo, kitap okuma veya pijama giydirme kısmını onlar yapabilir. Hatta illa sizi istemiyorsa bebeğiniz, pışpış da yapabilirler.
 • Eğer bebeğinizi bir sebepten ötürü evde uyutamıyorsanız veya uyumayı reddediyorsa; ama uyumasının gerektiğine inanıyorsanız sling, kanguru tarzı bir taşıyıcıda uyutmayı deneyin.
 • Bebeğin uykuya dalmasının uzun süreceği zamanlarda size müdahale edilmesini istemiyorsanız önceden belirtin ki tam işleri yoluna koymuşken kimse odanıza girip rahatsız etmesin.

 

Son aile ziyaretimizde 5 aylık kızımı akşam saat 7 gibi yatırdığımda, kimse lafını bile etmedi. Karşılıklı öğreniliyor bazı şeyler demek ki.

Kendi evimiz harici yerlerde yanında ben olmadan uyumayan 3.5 yaşındaki oğlum birkaç hafta önceki ziyaretimizde babaanne ve dedesi ile birlikte uyudu. Bir akşam geç saatlere dek kuzeni ile vakit geçirdi. Hatta biz demeden kendiliğinden ‘Benim uykum geldi, yatmaya gidelim’ dediği bile oldu. Kısacası herşeyin bir zamanı var işte…

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Gezgin Anne

  Deniz Sütlü Özgül • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi