Çocuk gelişimi

Alarak Rahatlayan Ebeveynlerin Doyumsuz Çocukları

Unhappy Child Sitting On Floor In Corner At Home

Alışveriş merkezi asansörleri ya da oyuncak mağazası kapı önlerinde hep aynı görüntüyle karşılaşıyoruz, bir şey ya da bir şeyler için ısrar eden, ağlayan bir çocuk ve onu ne kadar doyumsuz ve ne kadar memnuniyetsiz olduğuna ikna etmeye çalışan ebeveynleri. Çok bilindik bir tablo bu değil mi? Çoğumuz ya maruz kaldık ya başkalarını maruz bıraktık.

Çocukları memnun etmek için ayırılmış koskoca bir tatil günü, koskoca bir bütçe ve sonucunda karşımızda ağlayan mutsuz ve memnuniyetsiz çocuklar;

“Ama bak sabahtan beri senin için koşturuyoruz”

“Ama bak ne istediysen aldık, onu alamayız diyorum neden ısrar ediyorsun?”

“Bize sana alınanların yarısı alınmazdı yine de mutluyduk!”

Ebeveyn çocuğu suçlamaya başlayınca iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Ya ebeveyn etraftakilerin düşüncelerinden korkup (ya başarısız olduğumu düşünürlerse?) pes ediyor ve çocuğun istediği yapılıyor ya da öfkeden gözü dönen ebeveyn neredeyse sürükleyerek çocuğu oradan uzaklaştırıyor.

Peki, çocuklarımız neden memnuniyetsiz ve bunu önlemek için neler yapabiliriz?

 

Her dışarı çıkış mutlaka bir şeyler satın almakla sonuçlanmasın:

Her markete girişimizde farkında olmadan oyuncak, kitap vs aldığımız çocuklar bir süre sonra doğal olarak bunları beklemeye ve yine bir süre sonra bundan zevk almamaya başlıyor. Yalnızca almış olmak için alma alışkanlığı gelişiyor. Market alışverişi ihtiyaçlar içindir. Mümkünse oyuncak ve abur cubur reyonuna uğramadan çıkın bir süre. Parka çıktıysanız dönüşte oyuncakçıya, bakkala uğramayın. Hafta sonlarınızı AVM yerine doğada geçirin. Geçirilen zamanın zevk almak için olduğunu anlayabilecek kıvama gelinceye kadar onunla oynayın. Geçmişinde oyun alanı, şekillendirilmiş oyunlar olan çocukların bu süreci atlatması biraz uzun sürüyor. Ama oluyor. Çocuğu ana geri döndürmek kendinizi ana geri döndürmekten çok daha kolay çünkü onlar zaten bu bilinci henüz tam olarak kaybetmemiş oluyorlar. Kırlarda koşmaya, kumla, suyla oynamaya, çiçek, taş toplamaya başladığı anda akışın içinde buluveriyor kendini.  Mutlaka yaşadığınız yere yakın doğal parklar, deniz kenarı, orman vesaire vardır. Alışveriş merkezlerinden çıkın, toprağa çimene basın. Bunun sonucu size sakin ve mutlu bir çocuk olarak dönecek. Kesin bilgi.

Oyuncak, kitap, giysi vs. alınacağı zaman buna vakit ayırıp bunun için program yapın:

“Bugün, senin ihtiyacın olanları almak için alışverişe çıkacağız. Kısa kollu t-shirtlerin küçük gelmeye başlamış. Sonra oyuncakçıya uğrayalım ve istediğin o oyuncağı alalım. Sonra da kitapçıya gidelim birkaç kitap almam gerekiyor.” Böyle bir cümle kalıbıyla çocuğa sorun çıkartabileceği alan bırakmamış oluyoruz. Hemen her çocuk gelişimi kitabında bu maddeleri okuyabilirsiniz: “Plan yap. Çocuğa bildir.  Harekete geç.” Geçmişinde sınırsız alma öyküsü varsa bir süre şansını zorlayabilir. Ancak “bir oyuncak” kuralını birkaç sefer uyguladığınızda direnmekten vazgeçecektir.

Küçülen giysileri birlikte toplayıp paylaşın:

Bunu yaparken giysilerin yapılması için ne kadar çok emek ve enerji harcandığından, paylaşmanın güzelliğinden bahsederseniz eylem daha etkili ve kalıcı olacaktır. Alırken de verirken de çocuğa bunun değerli bir şey olduğunu, yapılması için emek ve enerji harcandığını, güzel kullanmanın önemini bol bol anlatın. Böylece eşyalar bir süre sonra kullanılıp atılabilecek değersiz şeyler olmaktan çıkacaktır.

Siz tadını çıkartın, o da çıkartsın:

Hiçbir şeyi yapmış olmak için yapmayın. O anın tadını çıkartın. Birkaç saat sonra ne yapacağınızı, yarınki toplantınızı, akşam yemeğini düşünmeyin. Siz andan koptuğunuzda çocuğunuzun huzursuzlanmaya başladığını fark edeceksiniz. Orada olun ve ona da orada olmayı, bulunduğu yerin ve anın tadını çıkartmayı öğretin.

 

Ancak bunları yapmadan önce çözmeniz gereken çok önemli bir şey var;  neden sürekli çocuğunuza bir şeyler almak zorunda hissettiğinizi bulun. Neyin eksikliğini gidermeye çalışıyorsunuz? Vicdanınızı rahatlatmadığınız sürece bu yukarıda yazdıklarımı yapmak sizde ekstra stres haline dönüşebilir çünkü suçluluk duygunuz artacaktır.

 

 

*görsel focusonthefamily.com dan alınmıştır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bir Anne Doğdu

  Nehir Turan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi