Doğal Ebeveynlik Editörün Seçimi

Anne ile Bebeğin Bağlanması

shutterstock_41402326

 

SAĞLIKLI BAĞLANMA

Bebekken, ebeveynlerimiz kendi yaraları ile doğanın yarattığı süreci etkilemeselerdi her şey mükemmel olurdu. Bebek, bağlanma davranışları ile dünyaya geliyor. Birçok defa tekrarlanan anne-ebeveyn ilişkisi ile bebek daha iyi sinyal vermeyi, ilişkiye girmeyi öğreniyor. Böylece sağlıklı bağlanma ile bebek ilerde yetişkin hayatına geniş bir tolerans penceresi, yani zor anları, stresi tolere etme, yorumlama, hatta bunları bir öğrenme ve büyüme fırsatına dönüştürme kapasitesi ile geçmiş bulunuyor. Anne, bebek aşırı uyarıldığında onu rahatlatıyor, az ise stimüle ediyor. Anne bebeğine uyuyor; stimüle ediyor, ya da teması kesiyor. Böylece bebek tolerans penceresinin uçlarında geziniyor. Sağlıklı bağlanmada sinyallerin ebeveyn tarafından doğru zamanda algılanarak yerine getirilmesi temel güveni oluşturuyor. Sağlıklı bağlanmanın en önemli ana taşları devamlılık arz eden ilgi, emniyet ve güven.

SAĞLIKSIZ BAĞLANMA

Sağlıksız bağlanma 3 şekilde karşımıza çıkıyor:

1-Kaçınmalı Bağlanma: Bebek, açlık, alt değiştirme, duygusal stres v.s için sinyal veriyor. Bu sinyal genellikle ağlama ile verilen sözsüz sinyaller. Anne geri çekiliyor ya da itiyor ilişkiyi. Bebeğin yanındayken ağlamasına geri sıçrayarak, göz temasından uzak kalarak tepki veriyor. Zamanla bebek temas için az bir ilgi gösterir ve yanında anne olduğunda anneden çok oyuncaklara ilgi gösterir hale geliyor. Göz teması kurmuyor ve ayrılık sonrası buluşmalarda tepki vermiyor. Dünya güvenli bir yer değil, kimseye güvenme onun düşünce kalıplarını oluşturmaya başlıyor. Böylece çocuğun hayatta kalma adaptasyonu ilişki istemeyi bırakmak oluyor.

2- Kaygılı Bağlanma: Anne bazen bebeğin sinyalini duyuyor, bazen duymuyor. İlişki devamlılık arz etmiyor. Güvenilmez. Ne zaman geleceği belli olmayan iletişim çocuğu anneye bağımlı kılıyor. İlişki çocuğun her şeyi oluyor. Diğerine saplantılı olarak bağlanıp kendini unutma olarak özetleyebiliriz. Ebeveyn, bebekle olan ilişkisini kendi duygusal ihtiyaçlarına göre kurduğu için bebeğin uyarılma azaltmasına ihtiyacı varken onu aşırı uyarılı hale getirebiliyor. Bebek öfkeli, streste ve devamlı anne ile olan ayrılığa yoğunlaşmış durumda. Bunun dışarıdan görünüşü şöyle: Çocuk annenin devamlı peşinde ama anneyle rahatlayamıyor.

3- Karmaşık Bağlanma: Ebeveyn, bebekle olan ilişkisinde korkutucu. Bebeğinin duygularını rahatlatmayı bilemediği gibi kimi zaman duygusal ve fiziksel şiddet gösteriyor bebeğine. Ebeveyn kendi travmasını çözmediği ya da birini kaybedip yasını yaşamadığı zamanlarda bebeğine karşı bu tür davranışlarda bulunamıyor. Geçmiş temizliği yapmayan ebeveyn, bebeğinin devam eden ağlaması ve öfke nöbeti karşısında tetiklenip çocuğuna onu korkutacak şekilde davranabilir. Ebeveyn öfkesi, duygusal ve fiziksel istismar çocuğun ruhsal dünyasında derin yaralar açar. Emniyette olması gereken bağlanma figürü tam tersi korku teşkil eder. Ebeveynimizle hangi bağlanma şeklinde isek ilerde yetişkin ilişkilerine de aynı bağlanma modelleri ile giriyor. Ve çocuk doğurduğumuzda da onlarla aynı şekilde bağlanıyoruz. İyi haber farkındalığımız arttığında ve geçmişten gelen yaralarımızla çalıştığımızda içerde hazır bekleyen sağlıklı bağlanma şeklini dışarı çıkarıp çocuklarımızla bu şekilde bağlanabileceğimiz.

Uzm.Psk.Nilüfer Devecigil
http://dogalebeveynlik.com/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

  1. HALE ARIK

    BEBEKLER GERÇEKTEN GÖZ TEMASINDAN ANLIYOR.KESİNLİKLE GÖZ KONTAĞI KURULMALI BENCE BÖYLECE GERÇEKTEN ARADA FARKLI BİR BAĞ OLUYOR.BEN KIZIMLA ÖYLE YAPIYORUM ONA HER FIRSATTA GÖZLERİNE BAKARAK TEPKİLER VERİYORUM ODA BUNLARI ALIYOR.ŞUAN 6 AYLIK VE YABANCI BIR YERDE YADA KENDINI HUZURSUZ HİSSETTİĞİNDE GÖZLERİME BAKIM MIRILDANIYOR BENDE HEMEN OLAYA EL KOYUYORUM BU NE KADAR DOĞRU BİLMİYORUM.BUNUNLA ILGILI YORUM BEKLIYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  2. Ç. Öykü Sert

    Kesinlikle katılıyorum. Bizim ufaklığın yanından bakmadan geçersen kıyameti koparıyor. Haklı çocuk bir selam istiyor en azından 🙂 6 ayını doldurmak üzere ama yabancılardan yavaş yavaş uzak tutuyor kendini. Önceden herkesle oynardı şimdi dönüp dönüp bana bakıyor al beni diye. Ben de durur muyum hemen alıyorum. Bazen kimse ellemesin bile istiyorum. Her yerini sıkıştırıyorlar çocuğumun. Hale Hanım çok doğru yapıyorsunuz bence, kucağınızdan hiç indirmeyin :))

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi