Anne sütü Anne sütü ve emzirme

Anne Sütü

Sütünüzün bebeğinize yetmediğinden mi endişe ediyorsunuz? Etrafınızda sürekli “sütün yetiyor mu?” ya da “bebeğin doyuyor mu” soruları mı var? Her şeyden önce kulaklarınzı o seslere kapatın ve sütünüzün bebeğine yeteceğine inanın. Unutmayın, aslında her annenin sütü bebeği için yeterli olabilir. Az geldiğini düşündüğünüz sütünüzü bir kaç hafta içinde arttırabilirsiniz. Nasıl mı?
Anne sütünü arttırmak için daha önce denenmiş yöntemleri aşağıdaki linklere tıklayarak ilgili makalelerde okuyabilirsiniz. Uykusuz anneler için Hamile Eğitmeni ve Emzirme Danışmanı Esra Ertuğrul yazdı.

Anne sütü hakkında bilmeniz gerekenler
Yenidoğan emzirme ve süt üretiminde ilk günler
Anne sütünü arttırma yolları
Sütünüz yetiyor mu?
Süt arttırıcı besinler neler?

Anne sütü hakkında bilmeniz gerekenler:
• Anne sütü üretimi önce hormonal, sonra mekanik bir olaydır: Memelerin bir zekası vardır ve boşaldıkça dolar. Yani siz memeyi sık sık boşaltırsanız ona ”süt üretmen lazım, yetmiyor” demiş olursunuz. O da daha çok üretmeye başlar. Eğer memeniz dolu kalırsa, “demek bu kadar lazım değil” diyerek üretimi yavaşlatır. Yani memenin süt üretimi sizin talebinize bağlıdır.

• Anne sütü arttırma konusu, yukarıdaki belirtildiği gibi “memeyi boşaltma” prensibine bağlıdır. Sütü etkilediği kanıtlanmış herhangi bir besin yoktur. Beslenmenizde dikkat etmeniz gereken tek şey; çok sıvı tüketmek ve normalde almanız gereken kaloriden bir miktar daha fazla kalori almaktır. Kaloriyi ya da suyu kısarsanız; vücudunuz önce annenin ihtiyaçlarını, sonra süt üretimini düşünür. Süt üretimine yetecek su ve kalori kalmayabilir.

• Pompa ile sağılan süt ile çocuğun emerek aldığı süt miktarı farklıdır. Pompa bebeğin emişini taklit eder, ama bebeğin emmesi meme açısından farklı bir uyarandır. Bebek, aynı memeden pompayla sağdığınızdan daha fazla süt çıkarır.

• Memelerin aynı zamanda hisleri de var. Emzirirken anne-bebek arasındaki özel bağ, süt üretimini arttırır.

• Anne sütü üretimi üçüncü düzne girmeye başlar. Meme ilk 3ay kontrolsüzce üretirken, bebeğiniz 3 aylık olduğunda ‘yetecek kadar’ süt üretmeye başlar. Fazla geliyorsa üretimi kısar. Bazı anneler bu yüzden 3.ayda sütünün yetmediğini sanarak mamaya başlar. 3.Aydan sonra memeler ilk aylardaki gibi balon gibi şişmez ve anne bu yüzden sütü bitti sanabilir. Oysa memede yetecek kadar süt olması için, balon gibi şişmesi gerekmez.

• Regl dönemlerinde, süt üretimi hormonal olarak azalmakltadır. Regl dönemi bitince, eski halini alır.

• Yeterli süt olması için, memeden süt sızması gerekmez. Sütün sızması, süt miktarından çok meme ucunun yapısıyla ilgilidir.

• Bebeklerde özellikle ilk aylarda akşam huysuzlukları sıkça rastlanır.Yine akşam olduğu için, memeler sabahki kadar süt dolu olmaz, üretim de azalır. Emzirme uzmanları akşam huysuzluğu konusunda uyarmaktadırlar, akşam huysuzluğu açlık değildir.

• Süt akışı bir kaç farklı akışta olabilmektedir. Özellikle pompayla sağarken anneler bu yüzden yanılabilir. Süt önce gelir, sonra akış durur, bir kaç dakika sonra tekrar bir akış olur. Yani süt artık gelmese bile, en az beş dakika daha sağmaya devam etmek gerekmektedir.

• Memeden bir sağımda ya da emzirmede ilk gelen süt ile sonradan gelen süt farklıdır. İlk gelen sütün su oranı, daha sonra gelen sütün yağ oranı yüksektir. Bebek sık sık ve az az emerse, kilo alımında bu nedenle sorun yaşanabilir. Anneler sütü az zannedebilir. BU yüzden bir memeyi sonuna kadar emzirmek ya da sağmak gerekmektedir.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yoruma açık değil.
genografi

Yalnız değilsiniz

  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi