Anne Yazıları

Anneler Babalardan Ne İster?

baba olmak

 

Hep kadınlar erkeklerden ne ister diye konuşulur ama kadınlığın annelik boyutunda, ihtiyaçlar bir miktar farklılaşıyor. Bu durum çocuk sahibi olarak sorumluluğuna sorumluluk yüklenmiş ebeveynlerin, bu sorumluluğu olabildiğince eşit paylaşması meselesidir. Evet yarı yarıya paylaşılamayacağı bellidir çünkü illaki annenin omuzlarındaki yük daha büyüktür ama annenin sabit yüklerini görüp, sabit olmayanları olabildiğince üzerinden alan babalar ‘can’dır.

Mühim not: Aşağıda sıralayacağım maddeler anne arkadaşlarımla sohbetlerimizden aklımda kalanlarla oluşturduğum listedir. Evet tabii ki kendi kocamdan da feyz aldığım serzenişler vardır ancak tamamını eşime ithaf ettiğim düşünülmesin diye baştan uyarıyorum! Pek çok babanın aksine, kendisi bana yardım için elinden geleni yapmıştır, halen yapmaktadır, eminim gelecekte de yapacaktır 🙂

 • Bir anne, bir babadan öncelikle yardım bekler. İşten gelen babanın yegane görevinin Tv seyretmek ya da bilgisayarda takılmak olmamasını bekler. Anne yemeği hazırlarken, babanın da masayı hazırlamasını, bu arada tatlı tatlı sohbet etmeyi bekler.
 • Bir anne bir babadan daha çok yardım bekler. Öflemeden, pöflemeden, teşekkür beklemeden. Çünkü boşaltılacak bir bulaşık makinesi, asılacak bir çamaşır, süpürülecek bir ev, toplanacak oyuncaklar varsa, sadece annenin görevi  değildir. O evde kim yaşıyorsa herkesin görevidir. İşlerin bir an önce bitip annenin de kendine zaman ayırması hak değil midir?
 • Bir anne bir babadan; çocuğuyla habersiz fotoğraflarını çekmesini ister. Çünkü babaların çocuklarıyla oynarken, uyurken, yüzerken, koşarken… ki halleri anneler tarafından her daim arşivlenir ama babaların aklına nadir gelir bu çekim işi. Hal böyleyken fotoğraf arşivleri babalar ve çocukları ile çekilmiş boy boy fotoyla, videoyla dolarken, çoğunlukla annelerin çocuklarıyla çekilmiş selfieleri olur.
 • Bir anne bir babadan çocuğun sütü nasıl hazırlanır, hangi yemeği sever, banyo yaparken gözleri yanmasın diye ne yapılır, okul çantasına neler konur, nasıl uyutulur gibi bilgileri öğrenmesini bekler. Anne evden uzaklaştığında da hayatta kalabilmenin yollarını bilmek lazım!
 • Bir anne bir babadan çocuğuyla kaliteli zaman geçirmesini ister. Çocukla ilgilen demenin anlamı TV seyrederken yanında oturulması demek değildir. Birlikte oynanabilecek oyunlar kurulması demektir. Resim çizmek olsun, puzzle yapmak olsun, kitap okumak olsun ne bileyim tuvalet kağıtlarıyla birbirini sarmak olsun, olsun da olsun… Herkesin neşeli sesleri gelsin, televizyon sesi gelmesin ister.
 • Bir anne bir babadan kendi kendine oynayan çocuğu rahatsız etmemesini ister. Çocuk oyununu kurmuş, konsantre olmuş, anne kahvesini almış yudumlamak üzereyken babanım çocuğun oyununa müdahale etmesi demek, genellikle annenin kahve keyfini yok etmek demektir.
 • Bir anne bir babadan durduk yere çocuğu kızdırmamasını ister. Misal; zevk içinde dondurma yiyen ve sesi çıkmayan çocuğa babası “o dondurmayı ben yicem” dediği anda annenin yarım saati çocuğu yatıştırmakla geçecek demektir. Ne gerek var baba arkadaşım yapma, yapana da mani ol. Bi zahmet çocuğun ilgisini pozitif konuşmalarla kazanmaya çalış.
 • Bir anne bir babaya güvenmek ister. Çocukla yalnız başına dışarı çıktığında onu her türlü tehlikeden koruyacağına emin olmak ister. Babanın gözü çocuğun üzerinden ayrılmasın ister.
 • Bir anne aldığı güvenlik önlemlerinin baba tarafından gereksiz bulunmamasını ister. “Bize bi’şey olmaz” yaklaşımı annelik lugatında hoş karşılanmaz. Yerine “No’lur no’lmaz” yaklaşımı hakimdir.
 • Bir anne bir babadan “Ne koydun bu çantanın içine, hepsini almak zorunda mısın?” sorusunu duymak istemez. Evet belki çantanın içindekilerin bir kısmı kullanılmadan geri gelecek ama ya son anda çıkarılan bir malzemeye ihtiyaç olursa! İşte bu noktada gene no’lur no’lmaz hissiyatı devrededir. O sebeple çanta içeriğine takılma sevgili baba!
 • Bir anne bir babadan aile toplantılarında, arkadaşlarla buluşmada  ya da dışarıdaki herhangi bir aktivitede yemeğinin en azından yarısını rahat yemek için “ben ilgilenirim hayatım sen rahat ol” demesini ister.
 • Bir anne zor durumdaki çocuklar için ağladığında, babanın “abartıyorsun” dememesini bekler. Çünkü abartmıyordur, öyle hissediyordur.
 • Bir anne bir babadan işkolik olmamasını ister. Çocuğun uyku saatinden önce eve gelmesini bekler.
 • Bir anne eğer çalışmıyorsa, babadan “bütün gün evde ne yaptın ki” cümlesini duymamak ister. Annenin gözünde küfürle eşdeğer olabilir bu cümle!
 • Bir anne bir babadan küçük sürprizler bekler. Anne uyanmadan hazırlanmış bir pazar kahvaltısı, ceketinin cebine konulmuş bir sevgi notu, çocuğa öğretilmiş sevimli bir şarkı…
 • Bir anne bir babadan kendini ihmal etmemesini ister. Sağlığına önem versin, küçük sinyalleri göz ardı etmesin, doktora gitmekten korkmasın ister. Çünkü baba, annenin en büyük dayanağıdır.

Ekleme yapmak isteyen var mı?

Bu arada babaların da annelerden bir sürü istekleri vardır elbet. Bir baba da onları yazsa keşke…

Sevgiler

Gülderen Murteza

www.derenden.com

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Yorum

  1. Uykusuz Babba

   Çok güzel bir liste olmuş. Elinize sağlık 🙂 Empati yapabilen baba bunların çoğunu yapar diye düşünüyorum. Doğal olarak empati yapamayan babanın empati kanallarının, çocukla başbaşa geçireceği koca bir günün sonunda güldür güldür açılacağına inanıyorum. Çok güzel bir konu başlığı fikri vermişsiniz, en kısa zamanda babaların benzer bir listesini yazmayı deneyeceğim 🙂
   Sevgiler

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL