Çözüm yolları Faydalı bilgiler Lohusa Depresyonu Farkındalık Haftası Yaşam

Kendine İyi Bak!

anne

 

 

Bütün anne-babaların belirli dönemlerde ya da bütün bir gün daha fazla kıyafet toplamak, el yıkamak, mini mini bir kuşa ait melodileri duymak ile gram dahi ilgilenmek istemedikleri kaotik ya da şöyle diyelim normal günler olabilir. Hatta bazı zamanlar adres dahi vermeksizin tek yön bir bilet alıp ortalıktan kaybolmayı hayal ederken buluruz kendimizi. Bu gibi zamanlarda gerçekten bir durup düşünmeli, güzel bir mola vermeli, her ne olursa olsun mutlaka sadece ama sadece kendinize ait bir şey yapmalısınız. Sadece size kendinizi iyi hissettirecek, bu dünyaya ait dertleri ya da günlük rutinleri tamamen unutturacak bir şeyler.

Kulağa zor mu geliyor? Ya da mümkün değil gibi mi?

O zaman içinde bulunduğunuz bu durumun çok daha kötü bir yere, depresyona doğru gideceğinin farkına varmanızı ve silkelenmenizi öneriyoruz.

 

Sakin kalabilmek için önereceğimiz 10 şey:

Enerjinizi geri getirecek bu öneriler çocuğu olmayanlar için en düz haliyle çok basit ve fazla mütevazi görünebilir ama çocuğu olanlar bilir ki kendi başlarına kaldıkları, kafa dinledikleri 10 dakika bile bir günlük tatil gibidir.

 

O zaman buyurun;

1) Sıcak bir köpük banyosu:

Amerikan filmlerinde o güzel kadını kendine sıcak bir köpüklü banyo hazırlarken izlediniz, hadi sıra sizde, bu hiç de zor değil, önce eşinize ya da annenize ya da bir arkadaşınıza artık kim mümkünse bebeği ya da bebekleri ya da çocukları teslim ediniz.

Eğer çocuklar evden çıkamıyorsa illa ki evde vakit geçireceklerse (hava soğuk, kar kıyamet de olabilir sonuçta) onları babaya teslim edin banyonun kapısını kapatın.

Bir kaç mum yakın, hafif bir müzik, mümkünse cep telefonunuzu en ücra köşelere atın, kafanızdaki soruları da aynı yere bırakın lütfen çünkü sıra sizde.

Mesela kaç zamandır okumak istediğiniz (belki 3 yıl bile olmuş olabilir) kitabınızı 6 ay öncesinin moda dergisini yanınıza alın. Ne fark eder sıra sizde işte tadını çıkartın.

Özellikle bunu yatmadan önce yaparsanız, sabah uyandığınızda daha dinlenmiş bir vücutla uyanmanız garanti.

 

2) Vücut bakımları

Pedikür, manikür, masaj, yüz bakımı veya yeni bir saç modeli size çok iyi gelecektir.

Burada önemli olan sadece sonunda güzel görünmekten ziyade birinin sizinle ilgileniyor olması ve o an aslında hiçbir şey yapmamanız, bu bile kendinize gelmenizi sağlayabilir.

İnanın her zaman rahatlatır, iyi hissettirir ve haftanın ya da o ayın yükünü omuzundan atmanıza yardımcı olur,.

 

3) Şehirde bir gece

Eşiniz ile geçirilecek bir randevu, unuttuğunuz o adamı yeniden tanımanıza hatırlamanıza fırsat verecektir.

Uzun süredir kendisine yalnız ve yalnızca “baba” gözüyle baktığınızı, bazen sinirlenip bazen omzunda ağladığınızın farkındayız, bunu tüm anneler yaşıyor.

Ama bir dakika “günaydın, siz de sadece anne değilsiniz”.

Özellikle şuna dikkat etmekte fayda var, mesela nasıl tanıştığınızı konuşun ya da bebek öncesi güzel bir tatilinizden bahsedin.

Bu aslında sadece size yani ilişkinize değil, bebeğinize de iyi gelecektir. Kendini iyi hisseden mutlu bir aileyi kim istemez.

 

4) Arkadaşlarla buluşma ve sohbet

Arkadaşlarla dışarıda içilecek bir kahve –sanırım bahsi geçen 40 yıl hatırı olan kahve çocuktan sonra içilen-, güzel bir akşam yemeği, ya da bir öğlen buluşması, gündemi öğrenmek için ya da dertleşip yeni bir bakış açısı kazanmak adına harika bir fırsat olabilir.

Bütün gün bebek ya da çocukla vakit geçirilip bir süre sonra monoloğa dönüşen konuşmalardan sonra oldukça rahatlatıcı olacaktır.

Daha önce çamaşır, bulaşık ve başka ev işleri dışında neler yapıyordunuz ,onları hatırlamanıza yardımcı olacaktır bu gezintiler.

 

5) Sağlıklı yaşam aktiviteleri

Kimisi yürüyüşü, kimisi bisiklete binmeyi, kimisi koşmayı sever.

Sevdiğiniz bir aktiviteyi günlük rutininize ekleyerek değerli hissetmenizi sağlayın.

Bunu her gün tekrar etmeye gayret edin.

Emin olun stres atacaksınız ve salgıladığınız endorfin ve seratoninle çok daha mutlu bir anne ve eş olarak eve döneceksiniz.

 

6) İyi bir uyku

Mesela sabah erkenden uyanmak yerine şöyle uzun ve derin bir sabah uykusu ya da öğlende bir kaç saatliğine kestirme şansı.

Ah kim istemez, en uykuyu sevmeyenimiz bile lohusalıkla birlikte uykuya yaptığı haksızlığın farkına varmıştır.

Sanki bir mucize olsa da bebeğiniz 11’e kadar uyusa, 10 bile yeter aslında, yani 9’a razıyım diyenler var bence, tamam bana 8’de uyar.

O zaman şöyle bir öneri geliyor, hafta sonları için eşinizle konuşun sabah bebeğiniz uyanır uyanmaz emzirmeniz gerekiyorsa emzirin ya da mamasını vermeniz gerekiyorsa babasının vermesi için gerekli organizasyonu yapın ve onları kapı dışarı edin, şaka şaka, tabii ki kıyamazsınız.

Peki şöyle bakalım, onlara baba-kız ya da baba-oğul saati için imkan sağlıyorsunuz aslında, bu arada da onlar kapıdan çıkar çıkmaz sakın kendiniz fayansları ovarken yakalamayın ,doğru yatağa, hala sıcacıktır. Gözlerinizi kapayın ve derin bir uyku çekin. Buna ihtiyacınız var,

 

7) Ufak tefek gardırop gezintileri

Alışverişin kadınlara çok iyi geldiğini söylersek Amerika’yı keşfetmiş sayılmayız öyle değil mi? Mesela yeni bir bluz, ya da bir çanta, ayakkabı, bazen de makyaj malzemesi kim bilebilir ki size dünyayı unutturacak!

 

8) Çiçek sahibi olmak

Durun durun, herkesin aa bir de çiçeğe nasıl bakarım tuvalete gidemiyorum dediğini duyar gibiyiz. Çiçek yetiştirmek zordur ama annelere çok iyi geldiğini anlatalım size. Bütün bu hikaye aslında birini yetiştirmekle başlıyor, müthiş bir sorumluluk, inanılmaz keyifli bir serüven ama peşinden gelen yan işler bazen ne kadar güzel bir göreviniz olduğunu ve bu görevi sizin seçtiğinizi unutturuyor. Çiçeklere bakarken çamaşırlarını, bulaşıkları yıkamayacak, etraftan oyuncaklarını toplamayacaksınız, onlar için uykusuz da kalmayacaksınız, sadece suyunu verip, onu seveceksiniz.

Ve sonra da bu güzel çiçeği çocuğunuzun sorumluluğuna bırakabilirsiniz. Uzaktan takip ederek nasıl bir iletişim kurduğunu izlersiniz, sorumluluk duygusunu da bir yandan aşılamış olursunuz.

 

9) Tek başına vakit geçirmek

Tek başına kalmak, yürümek, yüzmek ya da tek başına yapılan herhangi bir aktivite insana tahmininden çok daha iyi gelir.

 

10) Okumak

Okumak bilinen en kolay kafa dağıtma yöntemi değil de nedir? Uzun zamandır bırakın bir kitap okumayı, bir dergiyi dahi bitiremediniz, yanında bir fincan soğuk çayınızla masada ya da koltukta bıraktınız, uzansanız kitabı elinize alsanız, heyecanına kaptırıp her şeyi unutsanız, uyuduğu 1 saat bile bunu yapsanız o arada muhtemelen zaten uykuya süzülürsünüz hiç merak etmeyin.

 

Şimdi kendinize keyiflerden keyif beğenin, bunları nasıl yaparım vakit mi var nasıl organize olayım demeyin, en azından birini seçin, eşinizden yardım isteyin ya da bir arkadaşınızdan, yardım istemediğiniz sürece yardım edip etmeyeceklerini bilemezsiniz, belki de o kadar çok şey kaçırdınız ki sırf bu yüzden hadi başlayın artık, dünya dönüyor, yakalayın onu.

 

 

*Bu yazı uykucubebek.com tarafından Uykusuz Anneler Kulübü için hazırlanmıştır.

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi