Cinsel Yaşam Doğum sonrası cinsel yaşam

Anneler Soruyor: Seks Olmazsa Olmaz Mı?

doğum sonrası cinsellik

 

Bu soru size çok basit gibi gelebilir, hatta “Tabii ki seks olmadan olmaz” diyebilirsiniz. Ancak sekse verdiğimiz önem, seksin hayatımızdaki yeri ve önceliği zaman içinde değişebiliyor. Pek çok çift için seks dönem dönem daha ön plana çıkıyor ancak bazen de yapılacaklar listesinin son maddesine kadar düşüyor. Seksin önceliğini kaybettiği en önemli süreç hamilelik ve devamında yaşanan değişimler. Hamilelik, doğum, loğusalık ve devamında gelen onlarca yaşam değişimi cinselliğin hayatımızdaki yerini gerilere atabilir.  Eskiden eşinizle düzenli ve memnun edici bir cinsel hayata sahipken, cinselliğe artık eskisi kadar önem vermediğinizi fark edebilirsiniz. Üstelik devam eden cinsel isteksizlik, kuruluk, cinsel ağrı gibi şikayetleriniz de varsa  cinselliği gereksiz bir yük ve zorunluluk olarak görebilirsiniz.  Cinsel sıkıntıları olan, cinsel motivasyonunuzu kaybetmiş, seks moduna geçmekte zorluk yaşayan kadınlarda sekse bir görev, mecburiyet, eş için yapılan bir uğraş şeklinde yaklaşıldığını sıklıkla gözlemliyorum. Seksi gereksiz bir uğraş olarak gördüğünüzde seks hayatınızı canlandıracak enerjiyi kendinizde bulamazsınız. Ancak seks ilk başta kadın olarak sizin biyolojik-psikolojik ve sosyal sağlığınız, dengeniz için gerekli.  Seksin size getirdiği olumsuz duyguları ve yükleri bir yana bırakıp, mutlu bir cinsel yaşamın hayatınıza ne gibi katkılar yapabileceğine odaklanırsanız çözüm üretmeniz çok daha kolay. Mutlu Bir Seks Hayatı Size Neler Kazandırır?

 • Ödül etkisi yapar: Cinsellik sırasında salgılanan ve ödül hormonu olarak bilinen dopamin, beyindeki ödül merkezini uyararak seks sonrası kendinizi keyifli, mutlu ve rahatlamış hissetmenizi sağlar.  Böylece sadece seks sırasında değil sonrasında da genel yaşantınızda kendinizi daha tatminkar, daha motive, daha istekli hissederseniz. Üstelik keyifli bir seks yaşadığınızda, dopamin sizi daha fazla cinsellik yaşamanız için istekli hale getirir.
 • Mutluluk hormonlarını arttırır:  Seks sırasında pek çok mutluluk hormonu salgılanır.  Bu mutluluk hormonları genel ruh halini iyileştirir, duygu durumu düzenler.  Özellikle doğum sonrası oluşan duygusal gel gitler için seks doğal bir yardımcıdır.
 • Stresi azaltır: Günlük hayattaki stres vücudunuzda bir dizi stres cevabına yol açar. Kalp atışları-nefes alış verişler hızlanıyor, kaslar gerginleşiyor, baş ağrıları, iştah sorunları, uykusuzluk, kabızlık gibi birçok sorun ortaya çıkıyor.  Seks vücudunuzda biriken stresin atılmasına yardımcı oluyor.  Vücudunuzda genel bir rahatlama cevabı yaratarak stresin olumsuz etkileriyle baş etmenizi kolaylaştırıyor.
 • Tartışmaları hafifletir:  Mutlu bir seks sırasında partnerler arasında bağlılık hormonu olarak bilinen oksitosin salgılanıyor.  Bu hormon partnerlerin birbirine karşı hissettiği duygusal ve fiziksel çekimin devam etmesine yardımcı.  Hatta bu yüzden tartışmalar sonrasında seks yapıldığında partnerler birbirine karşı çok daha uzlaşmacı ve olumlu yaklaşıyor.  Seksin gerçekten ilişki çatışmalarını hafifletici gücü var.
 • İlişkiyi destekler: İngiltere’de yapılan bir çalışmada, boşanmaların yarısından fazlasının cinsel sorunlar nedeniyle gerçekleştiği gösterildi. Bu yönden bakınca mutlu bir ilişkide olmazsa olmaz parçalarından birinin cinsel hayat olduğunu hemen anlayabiliriz.
 • Anti-aging etkili: Seks konusunda yapılan pek çok çalışmada, düzenli seks hayatı olan kadın ve erkeklerin çok daha uzun yıllar kaliteli bir yaşam sürdürdüğü gösterildi.  Seksin genel sağlık durumuna olumlu katkısı var.  Üstelik haftada 3 kez seks yapan çiftler 10 yıl da genç gösteriyor.
 • Kilo verdirir: Haftada 2 kez seks yapmanız yılda yaklaşık 80 km koşmaya eş değer.  Hazırlık aşamasında ve seks sırasında yapılan aktivitelere göre değişse de cinsellik orta şiddette bir egzersize eş.  Doğum sonrası kilolar için iyi bir çözüm olabilir.
 • Bağışıklığı kuvvetlendirir:  Haftada 2 kez seks yapanlarda bağışıklığı koruyan maddeler %30 daha fazla salgılanıyor.  Bu kişilerde hastalık riski de yarı yarıya azalıyor.
 • Ağrıları dindirir:  Seksin tüm bunların yanında kan dolaşımını hızlandırarak baş ve kas ağrılarını dindirici özelliği mevcut.
 • Hormonlarınızı düzenler:  Cinsellik seks ve diğer hormonların düzenli çalışmasını sağlar.   3 haftadan fazla cinselliğe ara verenlerde cinsel isteği yönlendiren hormonlarda düşüş olur.
 • Özgüveninizi yükseltir:  Keyifli ve tatminkar bir cinsel yaşam, kendinizi daha fazla beğenmenizi, vücudunuzla daha barışık olmanızı, psikolojik yönden özgüveninizin artmasını sağlar.

Gördüğünüz gibi seksin size hem biyolojik hem de psikolojik ve duygusal yönden pek çok faydası var.  Üstelik eşinizle olan ilişkinizdeki bağlılık hormonları açısından da seks çok önemli. Anne ve bebek arasında salgılanan bağlılık hormonları, keyifli ve tatminkar bir seks yaşamı sayesinde partnerler arasında salgılanıyor.  Böylece daha toleranslı, daha yapıcı, daha rahat ve sorunları aşmaya şevkli bir ilişki seviyesine ulaşılıyor. Tüm bu faydaları göz önüne alırsak, sizce de seksi hayatınızda daha ön sıralara getirmeye, enerjinizin bir kısmını da bu noktaya aktarmaya değmez mi?

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Cinsel Sağlık Uzm.Dr.Ece Hattat • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
  • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL