Anne Ruh Sağlığı Editörün Seçimi

Annelik… Bir kısım suçluluk ve biz…

Bugün bir arkadaşımla konuşurken şöyle bir şey söyledi çocuklarından bahsederken ‘Üzülüyorum bazen öyle yaptıklarında, ne biçim yetiştirdim, yetiştiremedim vakit ayıramadım diye düşünüyorum.’ Bahsettiğimiz davranış son derece sıradan bir yaramazlık haliydi aslında, üstünde durmaya bile değecek bir konu yoktu ama yine de bir ebeveynin kendini suçlaması için yeterliydi demek ki. Ebeveyn dedim ama arkadaşımın anne olduğunu tahmin etmek zor olmaz diye düşünüyorum zira konuyla ilgili bir suçlu ararken kullandığı o birinci tekil şahıs kendini hemen ele veriyor. En ilgili babadan bile pek duyduğumuz bir cümle değildir ‘Ne biçim yetiştirdim.’ En iyimser ihtimalle ‘Yanlış bir şey mi yaptık acaba?’ der ama genelde bir anneyi suçlama eğilimi de yok değildir. Evet, biliyorum istisnalar var ama elimizde bu genellemeyi yapabilecek kadar veri olduğu da bir gerçek.

Sonra kendimi şunu düşünmekten alamadım; anneler üzerindeki bu baskıda bizim ne kadar payımız var? O gün okula hasbelkader azıcık dağınık gelmiş bir çocuk varsa ‘Ayy annesi hiç bakmamış mı?’ diyiveriyorsak mesela, kendimizce zayıf bulduğumuz bir çocuğa bakıp annesinin ona yemek yapmadığını düşünüyorsak ve bunu dillendiriyorsak, yaramazlık yaptı diye sinirlendiğimiz bir çocuğa ‘Annen sana hiç terbiye vermedi mi?’ diyorsak (çocuklarla öyle konuşuyorsak zaten büyük yanlış var da, anlatmak istediğim başka bir şey) aslında kendini kötü hisseden her annede biraz etkimiz var demektir. Çocuk bakmak en azından iki ebeveynin ortak sorumluluğu, en azından diyorum zira bir çocuk büyütmek için bir köy gerekir sözü de hayatta en inandığım şeylerden bir tanesi. 

Evet, belki birdenbire her şeyi değiştiremeyiz ama bir annenin bile kendini daha az suçlu hissetmesine yardım edebilmemiz bile bir başlangıç. Daha az suçlu dedim çünkü anneliğin illa ki hep biraz suçlu hissetmek gibi bir yapısı var. Belki çocuklarıyla ilgili bir endişesini bize anlatan bir anneye ‘Sen elinden geleni yapıyorsun bence’ diyerek başlarız bu değişime, belki çocukların bakımından acımasızca sadece anneyi sorumlu tuttuğumuzu ilk önce kendimize itiraf ederek. ‘Ver yarım saat ben durayım çocuklarla’ demek de olabilir aklımıza gelen, bir arkadaşımıza onu aslında ne kadar takdir ettiğimizi söylemek de. Belki ilk başta küçük görünecek ama destek destek ve değişim de değişimdir, bir yerden başlamak sıfırdan her zaman iyidir. Yalnız olmadığımızı hatırladığımız, hatırlattığımız ve birbirimize yurt olduğumuz günler dilerim.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Zeynep Gönenli • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
  • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL