Anne Yazıları Beraber yatmak

Aile Yatağı

Aile Yatağı= Baba-Çocuk-Anne aynı yatağı paylaşması.

Çocuk doğduğundan itibaren annesinin göğsünde, kokusunu içine çeke çeke güven içinde uyuyor. Anne de bu durumun ne kadar harika bir şey olduğunu kendine itiraf eder biraz zaman geçince. Sonra gece seanslarında da beşiğine koymak yerine yatakta yanına alır bebeğini. Baba, bazen yer bulamaz kendine, bazen de paylaşır yatağını iyice kenara sıkışarak. Mutluluk budur. Bebek küçüktür zaten, herkese yer vardır yatakta. Anne de emzirme seansları arasında hafifçe yerinden doğrulur sadece, bebeği koynunda çabuk uykuya geçtiği için sabahları daha bir enerjiktir. Yeni doğan zamanında bir kaç gün yanıma alayım, sonra yatağına alıştırırım derseniz kendinizi kandırmış olursunuz çünkü ikiniz de birbirinize alışmışsınızdır. Hadi sizin eşiniz var yatakta, ayaklarınız değer birbirinize onun huzuruyla uyursunuz. Oysa miniğiniz tek başına kalmıştır. Gece yarısı alışkanlığıyla annesinin kontrol etmek için uyandığında ürperir, yalnız hisseder kendini basar yaygarayı. Şimdi bu ufaklık haksız mı sızlanmakta?

Ya hiç yanınıza almayacaksınız ki bence çok büyük bir şey kaçırırsınız, ya da tahmin ettiğinizden daha uzun bir süre yatağınızı paylaşacağınızı hem kendinize hem de eşinize hatırlatmalısınız.

Aile Yatağının ARTILARI:

– Bebek, annesiyle beraber olduğu için daha huzurludur. Daha az ağlar, kolik şikayetleri daha az görülür.

– Anne ile bebek arasındaki bağ çok daha farklı bir boyuta taşınır. Birbirlerini daha çabuk öğrenirler.

– Anne, geceleri nispeten daha uzun uyur. Kesintisiz demiyorum dikkat ederseniz, ‘biraz daha uzun’ diyorum. Yerinden kalk, beşiğe git, bebeği al, bir koltuğa yerleş, emsin, sen sıcacık yatağından çıktığın için ürper, sabaha da sırtın-boynun tutulsun durumu olmaz.

– Bir kaç ay sonra bebek anneyi bile uyandırmadan onun varlığını hissetmesiyle emmeden yeniden uykuya geçer. Anne eskiye göre daha kesintisiz uyumaya başlar. Hele ki gece emmeleri bittiyse neredeyse 6-7 saat kesintisiz uyku demek bu.

Buraya kadar her şey güllük gülistanlık. Hiç mi eksisi yok yatağı çocukla paylaşmanın? Bence küçümsenmeyecek bir iki madde var.

 

Aile Yatağının EKSİLERİ:

– Bebeğiniz sizinle uyumaya alışacağından kendi kendine uykuya geçemeyecektir. Oysa siz yatağına yatsın ve uyusun artık! diye söylenmeye başlayacaksınız.

– Uykunuz hafifse, gece emmese bile bebeğinizin yataktaki her hareketinden etkilenip uykudan uyanabilirsiniz. Tekrar uykuya geçmeniz zor olacaktır.

– 1 yaşına hatta 2 yaşına geldiğinde bile sizinle uyumak isteyen bir çocuğunuz olabilir. Binbir güçlükle kendi yatağına alıştırmış olsanız bile, gece yarısı kalkıp aranıza girmek istemesi veya ikinizden birini yanına çağırması oldukça yüksek bir ihtimal.

– En kötüsü de kocanızla cinsel hayatınız sekteye uğrayabilir. İlk başlarda bunu çok dert etmeseniz de bir süre sonra Aile Yatağı kavramına sinir olmaya başlayabilirsiniz.

 

www.slingomom.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. ceyda

  Galiba artıları daha ağır basıyor şu an için…

 2. love and smile

  Bebeğim 4 aylık olmak üzere…artık kendi kendine uyumasını öğretmeliyim..hiç yatağımda uyutmadım allahtan..alıştırmadım yani..ama memede uyumayı seviyor bir de ya kucakta hafif pışpışla yada çok hafif sallantıda koltukta yada kucakta… bakalım başarabilecekmiyim kendi kendine uyumasını..

 3. esra sert

  Merak etmeyin erken yola çıkıyorsunuz hemen alışır. Aylar ilerledikçe zor oluyor. Verdiğiniz desteği yavaş yavaş çekin. Önce bir uyku arkadaşı ve emzik ile tanıştırın

 4. Duygu

  Ben nerdeyse 1.5 yaşına kadar dayandım, yatağımıza almadık. Ama artık yani 1.5 yaşındaki çocuk da gece her 2-3 saatte bir aglar,süt-ilgi-pışpış ister mi yaaa. Dayanamadık bu yaştan sonra aldık yanımıza. Artık daha rahat uyuyor. Gece her uayndığında süt isterken artık gecede 1 kere süt içiyor ama yine her 3 saatte bir bir aglıyor, bazen kolay bazen de zor sakinleşiyor. Bakalım kaça kadar gidecek böyle:(

 5. Tuğba

  benim kızım 11 aylık geceleri uykuyu yanımda olmanın dışında emerek geçiriyordu ama 1 haftadr artıık emincede uykuya devam etmiyor ağlama krizleri yaşıyoruz uyumak istemiyor kendini kasıyor sürekli 🙁 gece gündüz nezaman uyutacak olsam kıyametler kopuyo bikaç ay öncesine kadar emerek uykuya dalıyoduu artık ayağımda sallamama rağmen zor uyuyoo peki ben naapmalıyım??

 6. Elçin

  Biz de artık yanımızda yatırıyoruz oğlumu. 10 aylık olduğundan beri daha doğrusu ben işe başladığımdan beri böyle. Ama hiç şikayetim yok. Biliyorum ki bir süre sonra keşke yanımızda yatsa diyeceğiz ama o kendini öptürmeyecek bile. Takılmıyorum o nedenle, uzun yıllar yatsın bizimle diyorum.

 7. sevgi

  ben yanımda yatırmaya korktum çünki çok yoruluyodum üzerine yatarım dıye yanıma almadım…………..

 8. Emine

  26 günlük bir bebisim var ve sadece memede uyuyor, Uykuya daldığında gazını çıkarmak istediğimde uyanıp ağlıyor ve tekrar emmek istiyor neyseki çok gazli bir bebek degil. En huzurlu uykusunu kucağımda uyuyor. Yanımda uyuduğunda bile elimin üstünde olması gerekiyor. Doktoru bile kucağına alisir diyor. Uyku egitimine ne zaman baslamaiyim. Derin uykudan önce ruya görüp korkuyor, bazen urperiyor. Kucagimdaysa sakinlesiyor. Ne yapmalıyım?

 9. irem

  benim oğlumda 20 aylık ama bazem bizimleuyumak istiyor ya da bazen gece yanımıza gelmek istiyor bebeğinizi aynı saatte uyumnanız çok önemli.zamanla öğrenecektir.

 10. tuba

  gülben’in programında tanıdım sizi ve siteyi ilk ziyaretimde bizim evin bir numaralı sorunuyla tanışmam oldukça şaşırttı doğrusu..

  iki kızım var biri 5 diğeri 1 yaşında, büyük kardeşi doğduğundan beri bizim yatakta yatıyor..evvelinde ise hep kendi yatağı ve odasındaydı..ama şimdi ikisi de büyüdü ve eşime yatakta yer kalmadı 🙂
  aile yatağının eksilerinin son şıkkını yaşıyoruz şuan ve eşimle psikolojik anlamda da zor günler geçirmeye başladık 🙁

  destek ve tavsiyelerinizi merakla bekleyeceğim…

  sevgiler

 11. goncagül

  benim kızım 10 aylık sadece sabahları babamız gıttıkten sonra alıyorum yanıma bu sıralar gecelerı de ıstemeye basladı ama dırenıyoruz bakalım ne kadar dayanabılecegız=)

 12. nilgün

  benimki tam tersi ilk 6 ay beşiğinde uyuduktan sonra taşındık ve çocuk beşiğinde yatmamaya gece ağlamalarına başladı şimdi 14 aylık ve yanımda uyuyor malesef..

 13. bihter

  merhaba uykusuz anneler ben sizi gülben hanımın programında tanıdım bizimde sorunumuz oğlumla beraber uyumamız oğlum 8 buçuk aylık ve geceleri beraber yatmak istiyor gündüzleri ise bacaklarımda sallayarak uyuyoruz bize ne tavsiye edersiniz

 14. tülay

  merhaba bebeğim 7 aylık ama 7 ay boyunca hiç yanımda yatırmadım kendi beşiğinde uyuyor geceleri. yazılarınızı okudum acaba hatamı ettim…

 15. zeynep

  benimde 2 aylık bir kızım var ve maalesef bana çok alıştı yatağımızda yatıyor şimdilik şikayetim yok gece uykuları çok iyi ben yanında yatıyorken ama buna o kadar alıştı ki gündüz de ben yanında yatmazsam uykuya dalamıyor bu yüzden artık kendi beşiğinde yatması lazım gibi geliyor. fakat beşiğe yatırdığım anda 5 dk sonra uyanıyor ve ağlamaya başlıyor. ne yapmam lazım acaba??

 16. seçil mermi

  benim kızım 12 aylık malesefki yanımızda uyuyor yatağına yatırdıkmı ağlıyor hemen uyanıyor uykusundan yanıza getirdikmi uyumaya dvm ediyor.bende ayağımda sallayarak uyutuorum.kendi kendi ne uyumasını istiyorum ama nasıl olcak bilmiyorum.yardımcı olurmusunuz.

 17. banu

  ben iki farklı metod uyguladım kızıma. ilk başlarda sadece beraber yatıyorduk. hem gece hem gündüz. sonra gündüzleri yatağında uyumaya alıştırdım. böyle olunca geceleri yatağında uyumayı yadırgamadı. şimdi yatağında da uyuyor yanımızda da. zaten doktorum istediği zaman sizinle uyuyabileceğini bilirse sorun çıkarmaz demişti öylede oldu. ama onunla uyumanın keyfi bir başka bence her anne baba bunu tatmalı. şimdi 10 aylık uyku düzeni nerdeyse oturdu diyebilirim. sadece onu çok sevin ve her zaman sukunetinizi koruyun. ve konuşun yapması gerekenleri anlatın. anlamaz diyoruz ama o kadar herşeyin farkındalar ki.

 18. şule

  oğlum 5 aylık oldu, emerek uyuyor,gece emzirip yatağına yatırıyorum tekrar, uyanmıyor, sabaha kadar üç dört kez kalkıyorum, sabah bizim yatağımıza alıyorum, biraz keyif hepimizin hakkı,benim asıl tereddütüm emzik verip vermemek.Emzik kauçuk malzemeden yapılıyor,hastanelerde de her yerde emzik kullanmayın yazıyor, bilmiyorum, şu ana kadar vermedim ,ama kendi kendine uyumasını nasıl sağlayacağımı da bilmiyorum???

 19. gamze

  bebegim 9 aylık dogdugundan bu yana uyuturken beşiginde uyuttum gece hep yanıma gelmek istediginden yanıma almak zorunda kaldım ama gerçekten yanımda oldugu zzamn daha çok uyuyabiliyorum

 20. ceren

  mrb benim oglum 13 aylik ve dogdugundan bugune yatagimizdaydi , yatagindan alip emzirmek cok yordu beni, baslarda bazen artik yatagina aliayim diyrum ama yanimda uyumasini cok seviyorum bi okadarda zor tabiki azdaha devam etsek sonrasi cokmu zor olur ? alismasi ne kadar zaman ister.

 21. sabire postacı alioğlu

  merhaba bende sizi bbugün gülben hanımın programında tanıdım ve bayıldım.oğlum 5 yaşında ve hala bizimle beraber yatıyor.odasına götürdüğümde en fazla 1 saat sonra geliyor.bu arada sallayarak uyutuyoruz hala.artık ne yapıcağımı şaşırdım yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler.

 22. zuhal

  merhaba benim oğlum 16. ayının içinde doğduğundan beri beşiğinde yatıyor ama 1 yaşına kadar bizimle aynı odayı paylaştı ve bence bu sebepten dolayı çok sık uyanıyodu çünkü eşim çok horluyodu ve gece geç geliyodu işi nedeniyle şimdi gece 3-4 kez uynıyo ama ben hepsinde yanına gitmiyorum belli saatlerde emmek istediğini bildiğim için sadece emme saatinde yanına gidiyorum böylelikle gece olduğunu ve uyuması gerektiğini bişey olursa yanında olduğumu anladı ama biraz zaman aldı tabi bu durum yanımızda 1-2 kez yattı onda da ne o ne de biz rahat ettik ben yatarak emziremediğim için de mecburen oturmak zorunda kalıyodum hepimizin uylusu alt üst oluyodu ben şimdi daha rahatım.
  bence bebekler ne istediklirinin sinyalini veriyo onları iyi anlamak lazım.

 23. ayşe

  merhabalar bende sizi gülben hanımın programında tanıdım ve gerçekten çok faydalı bir site olduğunu düşünüyorum benim oğlum 2 aylık yanımda yatırmak istediğimde ağlıyor ama beşiğinde uyumasada rahat ediyor birde kucağımda da çok durmuyor bu iyimi kötümü anlayamadım oğlumun beni hissetmediğini benim kokumu tanımadığını düşünüyorum herkese soruyorum kucağımda rahat ediyor diyorlar ama benimki pusetinde rahat ediyor :(((

 24. sumru

  benım bebeğim 5 aylık ve hıc yanımda yatırmadım. sadece erken doğum yaptıgım ıcın 2 ayı bıtene kadar benım odamda besıkte yattı. gunduzlerı ıse odasında yatagında yatrıyordum kı orada uyumaya alıssın dıye. 3. ayına gırdıgınde artık aksamlarıda kendı odasında yatmaya basladı ve gecelerı sadece 2 kere kalkıyor. Bebegım aksam 8 oldugunda kendı kendıne oldugu yerde uyuyor. ve yatagına yatırıyorum. sabah kalktıgında ıe aglamak yerıne yatagında kendı kendıne oynuyor akı ben yanına gıdene kadar. bebegı ne kadar erken alıstırısak hem bız hemde bebek rahat edecektır dıye dusunuyorum.

 25. ayşe

  msjımı göremiyorum sillindimi

 26. duru

  kızım üç aylık gündüz uyurken ayakta sallanmak yada yatağında sallanmak istiyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin yol gösterin

 27. seçil

  Merhaba Uykusuz anneler… Oğlum Ege 8 aylık. Henüz diş çıkarmadı. Doğduğundan beri uyku problemleri yaşıyorduk, uykuya çok zor dalıyor. Ya benim mememde uyuyor ya da babası kucağında sallıyor. Aslında yanlış alıştırdık sanırım. Ama bu şartlar altında bile sürekli kendini kasıyor, her uykusu geldiğinde bu durum onun için de bizim için de sanki bir işkence oluyor. Oğluşum sürekli c harfi gibi kasıyor kendini. Sanki canı acıyor… Hiç bir anlam veremiyorum? Uykuya daldıktan sonra da geceleri son zamanlarda çok sık uyanmaya başladı… Sürekli ağlayarak uyanıyor. Diş ağrısı mı bilemedim ama sanmıyorum… Dişlerden daha eser bile yok 🙁 Tüm gece ayaktayız neredeyse. 🙁 Çok kısa aralıklarla uyanıyor. Aç değil, biraz emzik yapıp hemen uyuyor, ya da babası kucağında azıcık sallıyor, ama kısa zaman sonra kıvranarak uyanıyor. Bunun yanında gündüzleri hiç problem yok, keyifle yemek yiyor, oynuyor vs. Fikirleriniz ve bilgilerinizle bizi aydınlatırsanız çok seviniriz… SEvgiler…

 28. nalan özdemir

  merhaba ben de sizleri gülben hanım sayesinde tanıdım.iyiki tanımışım.

 29. hatice

  seçil,bebeğinde inek sütü alerjisi ya da diğer gıdalara alerji olabilir.reflü olabilir.bizde alerji var.dikkat et cildine,hırıltısı var mı diye ve kakası kanlı ya da sümüksü mü diye.sevgiler…

 30. Asiye

  Oglum 22 aylik cok sukur 22 ay sonra deliksiz uyku uyuyorum.bu ayina kadar hep yanimda yatip emerdi.emzirmeyi birakinca sabaha kadar yataginda yatmaya alisti.cok ozlemisim uyumayi

 31. tugba

  merhabalar bende sizi gülben hanımın programında tanıdım o zaman hamile ve doğum iznine çıkmıştım dünyalar tatlısı bi kızım var ve şu anda 4 buçuk aylık biz ayakta sallanarak uyuyoruz bazen özellikle sabaha karşı memede uyumayı istiyo bende kırmıyorum tabi (daha çok ben istiyorum gibi:)) bir ay sonra işe başlayacağım ve bakacak olan kişi, belki ayağında sallayamayacak onun için bi ay içinde kendi uyumasını öğrenmeli ama ben hazır değilim herşey tamamda zaten nasıl işe gideceğim oda sıkıntılı off ya annelere istedikleri zaman işe dönme hakkı tanınmalı bence

 32. Nazan Kurt Dalşık

  Merhaba, bebeğim bugün 1 yaşını doldurdu. Son iki haftadır ateşli hasta olduğu için daha rahat kontrol için yatağımızda yatırdım. Şimdi kendi yatağına mümkün değil yatmıyor. Önceden uyku müziğini açar 10-15 dakikalık emzirme pışpışlamayla uyutup yatağına yatırıyordum. Şimdi yatırma pozisyonu aldığımda bile çıldırıyor. Anında uyanıp kendini atıyor. Gece de gündüz de yatağında yatmak istemiyor. Yanımda yatması olayını ben anlayamıyorum. Tamam hoş güzel duygu o da uyuyor vs ama ben uyuyamıyorum. Birden kalkıp iki adım emekleyip geri yatıyor. Ya yataktan düşerse ? Ya benim yorganımın altında kalırsa? Ya üstüne yatarsam? O yüzden oturup başını bekliyorum. 2 haftadır sadece ayakta uyuklayarak duruyorum hiç uyku uyumadım. Bu ne zamana kadar devam eder ben nasıl yatağına yatırıcam bu çocuğu? Psikolojim bozuldu uykusuzluktan. Bir de kendi yatağıma yatırınca wc gidemiyorum. Gündüz uykularında yatağında olmadığı için düşecek diye başka bir şeyle uğraşamıyorum yine başında bekliyorum. Ben bu duruma nasıl çözüm bulabilirim ?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi