Bebek Çözüm yolları Faydalı bilgiler Uyku rutini oluşturma

Az Uyuyanlar, Erken Kalkanlar ve Mutlu Bebekler

uykubebek

 

Az uyuyanlar

Eğer çocuğunuz gündüz uykusunda 2 saat uyuması gerekirken, 40 dakikada uyanıyorsa, uyandığında onu gözlemlemelisiniz. Ağlıyor mu? Eğer ağlamıyorsa ona dokunmayın ve bekleyin; belki tekrar uykuya dalabilir. Eğer huysuzlanmaya başladıysa, yanına gidin ve biraz pışpışlayın. Bunu normal uyuma süresi doluncaya kadar tekrar edin. Az uyuyan bebekler için her gün aynı saatte gündüz uykularına yatmaları çok önemlidir. Böylece vücut saatleri çalışmaya başlayacaktır. Sabırlı olmalı ve bebeğinizi daha uzun uyumaya başlayana kadar bunu uygulamaya devam edin.

Erken Kalkanlar

Eğer çocuğunuz sabahları olması gerekenden çok erken uyanıyorsa, (normalde uyanma saati 6:00-7:00 olmalıdır), gündüz uykularına dikkat etmelisiniz. Eğer çocuğunuz sabah 5’te uyandıysa, saat 9’a kadar ayakta kalamayacaktır ve mecburen gündüz uykusunu daha erkene almanız gerekecektir. Uykusunu saat 8 civarına çekip 20 dakika daha fazla uyumasını sağlamalısınız. Bu durum öğlen uykusuna biraz darbe vuracaktır. Öğlen de 15 dakika erken yatırmayı deneyin.  Böylece uykusu normal rutine dönebilir. Ayrıca eğer çocuğunuz sabahları saat 5:00 de uyanmaya başladıysa, onu saat 7:00’ye kadar idare edecek şekilde besleyin. Kalan miktarı o zaman verirsiniz. Eğer tam öğün miktarında beslerseniz, vücudu bu erken uyanma düzenine alışacaktır.

Mutlu bebekler

Eğer çocuğunuzun uykuları istediğiniz şekilde rutine girdiyse, kendinizi çok mutlu hissetmelisiniz. Unutmayın ki, çocuğunuzun büyümesiyle birlikte bazı şeyler değişecek ve tekrar yeni rutinler oluşturacaksınız.

Bebekler büyüdükçe hayatlarında önemli gelişmeler olur. Bu da uykularını etkiler. En genel konulardan birisi bebeğin emeklemeye ya da kendi başına hareket etmeye başlamalarıdır. 8-9 aylıktan itibaren, sizden ayrı odada durduğundan dolayı, geceleyin uyanmalar başlayabilir. Aslında sadece sizin orada olduğunuzdan ve her şeyin yolunda olduğundan emin olmak isterler. Bu süreci çok dikkatli yönetmelisiniz, aksi takdirde uyku düzeni bozulabilir veya farklı olumsuz uyku alışkınları edindirebilirsiniz. Bu süreç normalde sadece  2-3 hafta sürecek sonrasında normale dönecektir.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

  1. ayşegül

    Merhaba ,benim bebegim 3 ayik suan ama gunduz uykulari cok kisa hepyarim saat uykusunu alamadan uyaniyo bazen mutlu bazen huysuz oluyor bu yuzden bi rutin olusturamiyorum..su siralar gecede 2 saatte bi emmeye uyaniyor iyi de emiyor…4 gundur saat 8 de yatirmaya basladim ama 9 bucuga kadar yine yarim saatte uyaniyor 9 bucuktan sonra gece uykusuna geçiyor ve 7 de kalkiyor en fazla 1 saatvuyanik kalabiliyor…kafam cok karisik bi duzen oturtamadim bu yarim saatlik gunduz uykulari nasil uzar yada bu sureyle nasil bi rutin olusturabilirim

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL